Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 09:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Olympus C740??? 
Autor Wiadomość
Post Olympus C740???
Pomóżcie mądrzy ludzie: Olympus 740 czy Minolta Z1? Widzę, że na tym forum jest sporo zwolenników Z1, a sprzedawca polecał mi 740, bo co Olympus to Olympus. Obydwa są bardzo podobne (matryca, zoom, ręczne nastawy itd), więc co wybrać :?: Osobiście wydaje mi się że jakość wykonania Z1 jest troszku gorsza, ale jak ma inne atuty i przewagi nad Olympusem to przeżyję. Może ktoś coś szepnie o 740???

niedziela, 14 grudnia 2003, 00:19

Inny sprzedawca, mając na półce Minoltę Z1, a nie mając Olympusa 740UZ powiedziałby "co Minolta to Minolta". Ja wybrałbym Z1, ale inni wybraliby 740UZ. Już piszę o zaletach i wadach.
Jakość wykonania: Olympus bije Minoltę na głowę jakością. Nie jest to kwestia "rozleci się czy nie", ale Minolta sprawia wrażenie kiepsko spasowanej. Nie wiem jak będzie z biegiem czasu, ale wszystkie luzy mają raczej charakter technologiczny i nic złego nie powinno się dziać.
Wygląd: o gustach się nie dyskutuje
Jakość zdjęć: moim zdaniem, subiektywnie trochę lepsza jest tu Z1. Ale w obu modelach jest naprawdę bardzo dobra.
Obsługa: jak dla mnie, Minolta bije tu na głowę Olympusa - błyskawiczny dostęp do wszystkich funkcji i ustawień, obsługa szybka i intuicyjna.
Szybkość działania: subiektywnie (nie mierzyłem czasów) Minolta działa szybciej - szybciej robi zdjęcia (szybszy autofocus, szybsze ustawianie ogniskowej). To często jest bardzo ważne.
Wielkość: dla jednego to zaleta, dla innego wada, więc nic nie mówię na ten temat.
Gdybym ja wybierał, to przeważyłaby szybkość i nieco lepsza moim zdaniem jakość zdjęć Z1. Jednak C740 absolutnie nie jest złym wyborem. Żeby jeszcze być w zgodzie ze sobą widziałem w podobnej cenie aparat Kodak DX6490 (6940? - nie pamiętam), który ma szanse być lepszy niż oba wymienione (matryca 4MP, wyświetlacz 2,2", oczywiście zoom 10x), ale nie miałem go w ręku - więc nie chcę nic o nim mówić, poza tym, że istnieje.

niedziela, 14 grudnia 2003, 17:29
Moderator

Kodak DX 6490... No właśnie widziałem go na Allegro za 1950 zł, czyli droższy od MINOLTY Z1 o około 200 zł.

Wygląd całkiem przyzwoity i masywny, choć według mnie lepszy ma Fuji S5000.
Rzeczywiście, to co go wyróżnia to większa matryca, czyli 4,2 Mpix i większy ekran LCD. Wady jakie wyczytałem z danych, to kiepskie makro od 12 cm... a np MINOLTA ma od 4 cm i brak możliwości ustawienia ręcznego balansu bieli (MINOLTA ma taką możliwość).

Sam nie wiem... W sumie mógłby być lepszy od tej Z1, którą już zamówiłem, ale szczerze mówiąc, to nie potrzebuję tych 4 Mpix za bardzo, no i nie wiem...

No i wolę chyba mieć mniejszy ekran jak u MINOLTY, ale z bardzo szybkim odświerzaniem, co jest nie spotykane w tej klasie aparatów - to jest naprawdę komfort pracy.

Ciekawe jak wypadnie w praktyce i jakie zdjęcia robi...

Coraz trudniejszy wybór na rynku się robi widzę...

poniedziałek, 15 grudnia 2003, 16:05

Brak ręcznego balansu bieli to faktycznie wada - pytanie jak działa automat i dostępne programy. Niemniej jednak chętnie wziąłbym Kodaka do ręki i przetestować, ale na razie nie zapowiada się, żebym miał taką możliwość. Co do makro - powtarzam z uporem, że jeśli jest od 10, 20 czy 30cm, to nie znaczy, że aparat jest zły. Profesjonalne zdjęcia makro robi się z odległości 50-100cm obiektywem podobnej długości. Nie ma możliwości rozsądnego oświetlenia przedmiotu przy odległości obiektywu od przedmiotu rzędu paru centymetrów.

poniedziałek, 15 grudnia 2003, 18:56

A masz może Tomek jakieś doświadczenia z soczewkami makro? Jakieś konkretne firmy, modele? Chodzi o gwint 58mm

poniedziałek, 15 grudnia 2003, 20:13

Nigdy nie korzystałem z soczewek (jeśli chodzi Ci o konwertery) makro. W ogóle makrofotografia niespecjalnie mnie interesuje. Obiektywy makro - robiłem zdjęcia dwoma - jakimś radzieckim i jakimś niemieckim, było to dawno, ale żeby to nosić (waży to ładnych parę kilo), trzeba być za przeproszeniem pasjonatem. Zresztą zwykłe obiektywy "zmieniało" się w obiektywy makro przez dokręcanie tubusa pomiędzy aparat, a obiektyw. Sprawowało się to podobno nieźle - jak jest z konwerterami - nie mam pojęcia.

poniedziałek, 15 grudnia 2003, 22:35

Chodziło mi o takie płaskie soczewki makro, które wyglądem niczym się nie różnią od filtrów uv czy polaryzacyjnych (zdaję się, że to kilka pryzmatów odpowiednio połączonych)-sorki może źle się wyrazilem. Dzięki mimo wszystko za odpowiedź. Pozdrawiam :)

wtorek, 16 grudnia 2003, 00:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]