Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 06:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 wybór sprzętu wg kryteriów ISO, WB, AF 

Jaki jest najlepszy KIT? (iso, wb, af, obiektyw)
Canon 350D 18%  18%  [ 3 ]
Nikon D50 24%  24%  [ 4 ]
Canon 300D 0%  0%  [ 0 ]
Minolta 5D 35%  35%  [ 6 ]
Olympus E-500 24%  24%  [ 4 ]
Liczba głosów : 17

wybór sprzętu wg kryteriów ISO, WB, AF 
Autor Wiadomość

Post wybór sprzętu wg kryteriów ISO, WB, AF
Witam,

na wstępie chciałem powiedzieć, że zazdroszczę tym którzy dokonali już wyboru. Jeśli chodzi o mnie to wszystko przedemną i ponieważ już się naczytałem, naskakałem po stronach www mam obecnie sprecyzowane wymagania:

aparat powinien spełniać następujące kryteria (w nawiasie podałem procentową ważność dla mnie):
1. nie zauważalne szumy dla ISO 800 i/lub akceptowalne dla max 1600 (30%).
2. dobry AWB i WB (30%)
3. szybki AF (20%)
4. akceptowalna jakość obiektywów w zestawie (20%)
opcjonalnie:
- możliwość podłączenia M42
- cena oraz dostępność obiektywów

Obecnie nie posiadam żadnej lustrzanki a wcześniej Zenit 122, EOS 300 a z cyfrówki G5.
Zastanawiam się tylko i wyłącznie nad następującymi modelami:
Canon 350D, Canon 300D, Minolta 5D, Nikon D50, Olympus e-500 (jeśli jego cena zostanie ustalona na max 2800-2900 PLN za KIT)

Chciałbym dodać, że ciśnienie mam ogromne na zakup ale też nie chcę za chwilę sprzedawać aparatu bo okaże się, że nie spełnia on moich oczekiwań dlatego każda informacja i wskazówka mile widziana.

Wg mojej wstępnej selekcji najlepiej wypada Nikon D50 - nie wiem jak z obiektywami oraz 300D - bardzo ekonomiczne rozwiązanie, aczkolwiek miałem go w ręku i miałem zastrzeżenia do pracy AF - słabe ostrzenie w porównaniu z analogiem. Korci mnie też 350D i byłem właściwie przekonany do tego aparatu dopóki nie zacząłem czytać tego forum ;)

mój ranking na podstawie badań empirycznych oraz opisów dla KIT'ów, body analizowalem na podstawie możliwości/funkcjonalność i wzięciu pod uwagę ceny zestawu (skala 1 najgorszy 10 najlepszy):
1. Canon 350d: body 7 obiektyw 4 cena 7 razem 18
2. Canon 300d: body 7 obiektyw 4 cena 9 razem 20
3. Minolta 5d: body 7 obiektyw 5 cena 7 razem 19
4. Nikon D50: body 8 obiektyw 5 cena 8 razem 21
5. Olympus E500: body 8 obiektyw 6 cena 7 razem 21

Jak widać wg mojej subiektywnej oceny wszystkie aparaty są do siebie zbliżone z lekko odstającymi D50 i E-500 więc zależy mi na uściśleniu który z tych aparatów będzie miał najlepsze wyniki dla kryteriów które podałem na początku.

Będę wdzięczny za uzasadnione sugestie posiadaczy w.w modeli.
Pozdrawiam

[EDYCJA] po zdobyciu większej wiedzy na temat cyfrówek zaktualizowałem swój subiektywny ranking. Między d50 a e-500 wybrałem E-500. thx. [KONIEC EDYCJA]

Ostatnio edytowano czwartek, 8 grudnia 2005, 03:00 przez blady, łącznie edytowano 3 razy

piątek, 28 października 2005, 16:11

szczerze mowiac nie czytalem Twojej wnikliwej analizy ale sam stanalem przed takim wyborem. Wybralem KM D5D przeczytawszy testy szanaujacych sie gazet i portali. Kit od D5 jest chyba najostrzejszy sposrod konkurencji, do tego ma szerszy zakres ogniskowych, a sam aparat goruje nad innymi oczywiscie stabilizacja. Szumy sa troszke wyzsze niz w D50, jednak w pelni akceptowalne nawet przy 3200 (i tutaj tez Minolta ma przewage bo konkurenci takiej czulosci nie oferuja), po drugie stabilizacja sprawi ze bedzie mozna poslugiwac sie nizszymi czulosciami. Co do ergonomii to Minolta ma zdecydowanie lepsza obsluge niz Canon czy Nikon (porownuje do tych dwoch bo mialem okazje je macac), najwazniejsze funkcje obsluguje sie szybko przyciskami a nie poprzez wchodzenie do menu jak np w nikonie czy canonie, nie bez znaczenia jest tez pokretlo z WB. Do tego aparat jest mniejszy i lzejszy od np nikona i znacznie wygodniejszy w trzymaniu niz canon, pod wzgledem jakosci materialow tego ostatniego bije na glowe a nikona chbya tez przewyzsza.
Ja wybralem i zycze takze trafnego wyboru!
Pozdrawiam!
PS: Dziwie sie Twoim ocenom gdyz oceniles kit do d50 czy canona tak samo jak do minolty a ten ostatni wygrywa wszystkie testy w gazetach (np ostatnie porownanie w zoomie czy fotokurierze gdzie minolta zdobyla 1 miejsce).

piątek, 28 października 2005, 16:53

a jak minolta radzi sobie z kolorami? trzeba za każdym razem ręcznie ustawiać WB czy sobie w większości przypadków radzi?

Co do KM 5D to moja opinia koncentruje się na tym, że KM 5D jest około 20 % droższa od konkurencji i dlatego ma niskie u mnie notowania bo ta wyższa cena moim zdaniem nie ma odzwierciedlenia w możliwościach w porównania z konkurencją.

Stabilizacja obrazu nie jest też dla mnie motywacją żeby zapłacić za aparat o 20 % więcej - jak chcę już robić zdjęcie z długim czasem to raczej przygotowuję się wcześniej i używam statywu.

Najważniejszymi zaletami aparatu wg mnie jest: niskie zaszumienie przy wyższych ISO (nie muszę używać lampy), dobry AWB, szybki i poprawny AF no i optyka na dobrym poziomie.

Ja jestem akurat przypadkiem któremu nawet 350D dobrze leży w rękach a ręce mam normalnej wielkości, 10 palców, standard europejski ;) i nie przeszkadza mi małe body :D

Pozdrawiam
Blady

ps co do niskiej oceny KM 5d w moim rankingu - maja subiektywna ocena i pozycja KM 5d bierze się stąd że KM 5d ma jedną z najwyższych cen z branych pod uwagę modeli. Co do jakości jest jak najbardziej porównywalna - dlatego podałem na co się składa suma mojej oceny

piątek, 28 października 2005, 17:12

ceny juz spadaja a z Auto WB D5 radzi sobie lepiej niz np D50 lub pentax isD (czy jakos tak), tak wynika z testow o ktorych pisalem i z przegladanych przeze mnie zdjec. Canon ma najgorszy z obiektywow kitowych, Nikon jest niewiele lepszy a roznica miedzy nimi a Minolta jest zauwazalna golym okiem bez powiekszania zdjecia. Proponuje rzucic okiem na fotki i testy na steves-digicams.com

piątek, 28 października 2005, 18:05
Moderator

Co do KM 5D to moja opinia koncentruje się na tym, że KM 5D jest około 20 % droższa od konkurencji i dlatego ma niskie u mnie notowania bo ta wyższa cena moim zdaniem nie ma odzwierciedlenia w możliwościach w porównania z konkurencją.

Stabilizacja obrazu nie jest też dla mnie motywacją żeby zapłacić za aparat o 20 % więcej - jak chcę już robić zdjęcie z długim czasem to raczej przygotowuję się wcześniej i używam statywu.

Uwierz, że warto nieco dołożyć, aby mieć stabilizację. Poza tym jakim cudem jest droższa, skoro jest tańsza np od Canona 350D... A twierdzenie, że się przygotujesz, jak będziesz chciał zrobić fotkę też nie zawsze może być odpowiednie, bo czasami nie ma czasu na to po prostu. Nie raz byłem przez to w opałach. Stabilizacja to niesamowity dodatek... SZCZEGÓLNIE w KORPUSIE!!!

piątek, 28 października 2005, 18:12

potwierdzam opinie Vendura. Stabilizacja to nie zabawka i chwyt marketingowy. W swoim Nikonie 8800 mam stabilizacje i jest to technologia ktora czesto decyduje o tym czy zdjecie bedzie nadawalo sie do ogladania. Do innych lustrzanek mozesz co prawda dokupic obiektyw ze stabilizacja ale jest to bardzo duzy wydatek, w Minolcie masz to w korpusie! Do tego piszesz ze wazna jest dla Ciebie jakosc przy wyzszych czulosciach. W kazdym aparacie wraz ze wzrostem czulosci spada jakosc (co prawda w lustrzankach spadek nie jest tak razacy jak w kompaktach ale jednak) a stabilizacja umozliwi Ci uzycie nizszych czulosci a co za tym idzie polepszy jakosc zdjec. I pamietaj: nie zawsze masz przy sobie statyw, z D5 robisz fotki nocne z reki(widzialem w fotokurierze takowe i robi wrazenie)., co jest prawie niemozliwe w innych przypadkach, a do tego Minolta jako jedyny sposrod konkurencji ma ISO 100-3200 !

piątek, 28 października 2005, 20:06

350D 2850pln, 300d 2200pln, d50 2600pln, M 5d 3100 pln, E500 3200.

Do canona ciągnie mnie ponieważ można bawić się M42.

piątek, 28 października 2005, 22:16

podales ceny samych body? Bo d5d mozesz znalezc za 3200 z kitem i dodatkami, nie chce robic reklamy ale wystarczy poszukac. W wiekszosci sklepow 350d kosztuje tyle co d5d. Ale nawet doplacac warto przynajmniej moim zdaniem. Ostatecznie mozesz troszke poczekac bo Dynax5d to nowosc, misiac, dwa i ceny spadna znacznie.

piątek, 28 października 2005, 22:28
Moderator

Do canona ciągnie mnie ponieważ można bawić się M42.

A co to tylko w Canonie można?

A te ceny... To chyba Canona masz dziwnie tanio, za to Minolta była jakieś 3 tygodnie temu w necie za kit poniżej 3000 zł...

piątek, 28 października 2005, 22:55

Jeśli chodzi o ceny to wszystko KIT - ceny z giełdy w wawie - serio.
OK - M42 nie jest argumentem. Jak rozumiemi Minolta radzi sobie z tym poprawnie i działa. Zależy mi na tym bo jeśli miałbym się bawić w szkła to na początek kupiłbym coś egzotycznego na M42.

Obejrzałem sobie zdjęcia z Minolty i szumy dla wyższych czułości są dla mnie do zaakceptowania. Dziwi mnie tylko występowanie HOT Pixeli przy długich czasach - skąd to się bierze? Jak rozumiem AWB i AF działa w porównaniu z konkurencją tak samo albo lepiej i dodatkowo obiektyw w KIT jest do zaakceptowania. Jeśli odpowiedź na wszystkie pytania jest na "TAK" to nie mam się nad czym zastanawiać. Chyba, że konkurencja ma też odpowiedź na postawione kwestie na "TAK" wtedy wchodzi w grę cena.

Blady

sobota, 29 października 2005, 01:12

Co do Hot Pixeli to przedstawia sie to roznie, na forum minolty niektorzy mowia ze maja przy dlugich czasach inni ze nie. Moze to wyeliminuja przy nowym firmware. W kazdym razie nie zauwazylem zeby bylo ich tak duzo, zdjecia nocne na ogol robi sie w mniejszych ilosciach i dla mnei nie stanowiloby to problemu, zwsze mozna poswiecic te minutke na usuniecie HP.

sobota, 29 października 2005, 10:49
Moderator

Chyba, że konkurencja ma też odpowiedź na postawione kwestie na "TAK" wtedy wchodzi w grę cena.

Konkurencja z góry odpada, bo nie ma stabilizacji, która jest NIE DO PRZECENIENIA!, nie wspominając o doskonałej ergonomii aparatu.

sobota, 29 października 2005, 10:53

Konkurencja z góry odpada, bo nie ma stabilizacji

A pomijając tę zaletę na która nie stanowi dla mnie powodu żeby wybrać Minoltę (do tej pory robiłem bez stabilizacji i żyję)? Czy jest jakiś aparat który ma to co na czym mi zależy a jest w innej cenie niż Minolta?

Do Minolty przekonuje mnie coś innego niż stabilizacja. Mianowicie śledzenie puktu w ruchu przez AF. Jak ta funkcja się sprawuje? Korzysta się z tego, czy to tylko bajer?

sobota, 29 października 2005, 12:46

Osobiscie nie testowalem tej funkcji, pstrykalem tylko troche w media markcie;) Jednak w gazetach napisali ze fukcja ta dziala bardzo sprawnie i stanowi duze ulatwienie przy fotografowaniu ruchomych obiektow. Widzialem w necie fotki z rajdu robione z d5d, jezeli znajde te strone znowu to Ci wrzuce (ale nie gwarantuje bo tych strone z testami i fotkami minolty przejrzalem ostatnim tygodniem mnostwo).
tutaj jest oficjalne forum km klumu, zerknij na info o d5d http://www.kkm.autofocus.pl/forum/viewf ... 06b263502d

sobota, 29 października 2005, 19:58

dzięki za link. po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zawężam wybór do dwóch aparatów:

1 Minolta 5d
2 Canon 350d

Pozostale odpadły ponieważ są: zbyt ubogie i proste (N D50) albo mają bardzo drogie obiektywy (E500) oraz skromniejsze możliwości (C 300d). Także na polu bitwy został Canon 350d i Minolta 5d.

dlaczego canon:
- mniejsze szumy niż w Minolcie
- większa matryca (zdaża mi się wywołać zdjęcie do formatu A4)
- firma bardziej rozwojowa (canon 5d ma już pełną klatkę)
- system zostanie wykorzystany w przyszłości w 5d jak ceny Canona 5d spadną do rozsądnego poziomu
- duży wybór obiektywów innych firm niż Canon pasujące do aparatu
- mniejsze body nie jest dla mnie żadną wadą a wręcz przeciwnie
- cena body

co za minoltą
- zestaw gotowy do pracy
- lepsza ergonomia aparatu
- wrażenie solidności
- lepszy AWB

Dlatego nasuwają mi się wątpliwości czy warto władować się w Minoltę, czy tą firmę stać na konkurowanie z Canonem i za jakiś czas wypuści coś co będzie odpowiednikiem C 5d?

Ostatnio edytowano niedziela, 30 października 2005, 01:46 przez blady, łącznie edytowano 2 razy

niedziela, 30 października 2005, 01:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona