Teraz jest wtorek, 19 czerwca 2018, 15:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Proszę o porady i porównanie - 3 aparaty w cenie do 1500 zł 

Najlepszy z niżej wymienionych:
Fuji S5600 FinePix 50%  50%  [ 7 ]
Minolta DiMAGE Z5 0%  0%  [ 0 ]
Panasonic DMC-FZ5 29%  29%  [ 4 ]
za 1300-1500 można kupić coś lepszego niż wymienione (będę wdzięczny za podanie modelu i przykładowego sklepu w wątku) 21%  21%  [ 3 ]
Liczba głosów : 14

Proszę o porady i porównanie - 3 aparaty w cenie do 1500 zł 
Autor Wiadomość

Post Proszę o porady i porównanie - 3 aparaty w cenie do 1500 zł
Witam wszystkich

Postanowiłem kupić cyfrówkę, mało się na tym znam i choć potrafię porównać parametry, wiem, że w praktyce może wyglądać to inaczej. Dlatego proszę o pomoc i informacje wszystkich którzy znają się na przedstawionych aparatach, bo kwota, jaką wydam, jest dla mnie istotna.

Zamierzam kupić aparat, który cenowo nie przekroczy mniej więcej granicy 1500 zł. Głowne wymagania, jakie miałem, to:
- duży zoom optyczny (bo chcę robić np. zdjęcia na ulicy, wydarzenia itp., ale sam nie wiem, czy rożnica 10x a 12x to różnica znaczna)
- możliwość nagrywania filmów (im lepsza jakość, tym lepiej, choć mając kamerkę internetową zdaję sobie sprawę, czym jest format 640x480 )
- w miarę dobra jakość, trwałość i niezawodność plus szybkie uruchamianie
- w miarę profesjonalny wygląd (by nie była to "srebrna płytka", taką mam wrażenie często kupują kobiety, dla których podstawa to ładny w ich rozumieniu wygląd).
Dodam, że mimo iż się na tym nie znam, mam zamiar korzystać z "manuala", bo liczę, że w kilka miesięcy opanuję podstawy fotografii cyfrowej (a wtedy będę mieć większe wymagania do aparatu).

No i przeglądając sklepy, aukcje internetowe wybrałem trzy sprzęty:
- Fuji S5600 FinePix
- Minolta DiMAGE Z5 (lub Z6, droższa, a nie rozumiem, jaka tu różnica faktyczna jest, gdy różni ich tylko 1 megapiksel-może mi ktoś wyjaśni, czy to coś znaczy?)
- Panasonic DMC-FZ5

Wady i zalety, jakie w nich zauważyłem, to:
- Fuji: wybrałbym go dlatego, że z podanych trzech tylko on może nagrywać film w formacie AVI przy 640x480, a z tego, co wiem, jest to lepsze, niż MOV; plus, że chyba najtańszy z tych trzech; minus, że słyszałem opinie, że panasonic jest od niego po prostu lepszy; nie wiem, czy antywsrząs i obiektyw są dobrej jakości
- Minolta: 12x zoom opt., cyfrowy 4x, naczytałem się pozytywnych opinii w sieci o jego funkcji AntiShock, ale też słyszałem, że często się psują te aparaty; minus - łatwo rysuje się paznokciem po obudowie
- Panasonic: ma dość ciekawy wygląd, poza dostał rekomendację wielu gazet specjalistycznych i rekomendację EISA w kategorii kompatów z zoomem (o ile dobrze pamiętam); minus to to, że filmy ma w rozdzielczości 340x220

Prócz porównania, proszę powiedzieć, czy w ogóle wybralibyście którykolwiek z tych aparatów, gdyby cena was graniczała. Najbardziej podoba mi się Fuji - zarówno ma niezły wygląd, no i najniższą cenę (muszę jeszcze doliczyć koszty kart pamięci, baterii itp.)

Co sądzicie o mojej decyzji? A może znacie inny model aparatu, który za nie wyższą cenę, jest lepszy? I gdzie ewentualnie najlepiej go kupić? Musi wyglądać w miarę porządnie i mieć czarną obudowę, jak najbardziej solidną.

Opisy aparatów są kolejno na:
Fuji http://-/sklep/pokaz_karte.php?&idt=10955
Minolta http://-/sklep/pokaz_karte.php?&idt=7336
Panasonic http://-/sklep/pokaz_karte.php?&idt=8851

Za porady będę niezmiernie wdzięczny, bo jestem bardzo ostrożny przy wydatku tej sumy i nie chcę zmarnować pieniędzy. Jeśli to nie problem, proszę zaznaczyć, dlatego radzicie tak, a nie inaczej, chcę mieć pewność, że porady udziela ktoś, kto się na tym zna. Pozdrawiam

piątek, 30 grudnia 2005, 00:59
Minolte odradzam. Obudowe ma tragiczna, delikatna, plastikowa. Wrazliwa na pekniecia. Ale...ma zlaczke na zewnetrzna lampe blyskowa - mysle ze to duzy plus.

Panasonic - widze ze ma obiektyw Leica (ponoc najlepsze na swicie aparaty i obiektywy - ale to slyszalem opinie paru profesjonalistow)...no wiadomo ze w za taka kase nie bedzie nic super, ale...
Wyglada na niezly aparat. Parametry tez.

S5600 - Tu mozesz sie naprawde pobawic. Z tego co wiem to na Minolte i Panasonica nie dokrecisz filtra, konwertera, dod. macro. A w S5500 jak i S5600 jest taka mozliwosc. I to jest duzy plus. Nie ma mozliwosci podlaczenia zew. lampy. ISO: 64/100/200/400/800/1600 gdzie w Panasonicu tylko zakres 80/100/200/400.
Panasonic (czas ekspozycji): 8-1/2000 s, gdzie w S5600 masz 15-1/2000s.

Surowy format zapisu: Panasonic TIFF, a Fuji RAW, nie wiem ktory lepszy ale chyba RAW.

EVF - wizjer elektoniczny na Panasonicu i S5600 prawie taki sam, to normalka przy pol-lustrzankach/malpkach/zaawansowanych kompaktach - roznie sie na nie mowi.

Doglebsze porownanie wg. parametrow i specyfikacji. S5200 inaczej S5600. W USA maja inna numeracje modeli Fuji. Najlepiej porownac parametr po parametrze i bedziesz wiedzial ktory by Ci pasowal. S5600 ciut drozszy to fakt.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/P ... dmcfz4.asp
http://www.dpreview.com/reviews/specs/F ... s5200z.asp

Osobiscie bym poszedl na S5600. Mysle ze glownie ze wzgledy na pare parametrow, RAW, video 640x480 (czasem sie przydaje, jako gadzet), i mozliwosc mocowania filtrow (efektowych jak i ochronnych/UV).

piątek, 30 grudnia 2005, 02:52

Z tego co wiem to na Minolte i Panasonica nie dokrecisz filtra, konwertera, dod. macro.

No tutaj mnie zarzyłeś :lol: przykręcasz tuleje i jest(nie wiem jak jest z Panasoniciem :( ). :arrow:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77925212

Duże ISO to duży plus(niestety nie mam tak dużego w swoim Soniaku, ale ma inne plusy)...
...co do Raw'u zajmuje dużo miejsca, długo się zapisuje(tak słyszałem) po prostu używa się go raz na ruski rok :P

Pozdrowionka...
...i szczęśliwego nowego roku :wink:

piątek, 30 grudnia 2005, 13:34

...co do Raw'u zajmuje dużo miejsca, długo się zapisuje(tak słyszałem) po prostu używa się go raz na ruski rok

zalezy kto :wink:

piątek, 30 grudnia 2005, 13:51

...co do Raw'u zajmuje dużo miejsca, długo się zapisuje(tak słyszałem) po prostu używa się go raz na ruski rok :P

Nie w przypadku fuji, który "chodzi" na szybkich kartach XD.

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

piątek, 30 grudnia 2005, 15:28

Jak tak czytam te wszystkie wasze kłopoty co do wyboru aparatu to kusi mnie żeby to skomentować.Robię już zdjęcia od 30 lat, zaczynałem od Polskiego'Druha'a skończyłem na 'Pentaconie' - pełna optyka, filtry itd., oczywiście mowa tu o zdjęciach analogowych. Robiłem wszystko co się dało: amatorskie, śluby, pogrzeby, jakieś tam inne okazje a także do gazet. Obróbka tych zdjęć oczywiście we własnym zakresie, od wywołania filmu do tego co widzimy - zdjęcia. Do niedawna używałem cyfrę 'FujiFilm A330' obecnie mam 'Canona A620'.
I uwierzcie mi, nie ma takiego aparatu który by Was zadowolił, jeden ma tamto, drugi coś innego, ale zawsze czegoś brak. Ważne jest to jak się nim posługujemy. Dam głowę że wielu fotografujących, nie wykorzystuje wszystkich możliwości aparatu (mam na myśli choćby 'manual' tj. preselekcja przysłony, czasu, zabawa z głębią ostrości, o macro nie wspomnę). Ale choćby nawet, to i tak nie do końca mamy ten wymarzony efekt tj. to właśnie zdjęcie na papierze! Bardzo dużo zależy - jakieś 60% - od tego kto te zdjęcie wykona, my sami czy też byle pierwszy zakład fotograficzny. Bo jeśli to zdjęcie ma pozostać tylko w kompie to pół biedy (można je poprawiać programem graficznym), ale gdy wykona to jakiś zakład fotograficzny to poraz drugi daję głowę że to samo zdjęcie wykonane w jednym zakładzie a w innym będzie się różniło i to bardzo! Bo bardzo ważne jest także jakiego papieru użyje (gradacja, struktura). Jest jeszcze wiele innych kruczków których tu nie będę przytaczał. Reasumując: każdy aparat jest dobry, tylko fotografia jest bardzo twórczą i rozległą dziedziną sztuki - bardzo wymagająca i wymaga przemyśleń ale jest bardzo wdzięczna. Mam nadzieję że to choćby trochę pomoże Wam w wyborze aparatu.
To by było na tyle, a tym czasem pozdrawiam wszystkich i życzę Szcześliwego 2006 Roku, udanego wyboru aparatu i pieknych zdjęć.

piątek, 30 grudnia 2005, 17:45

Nie w przypadku fuji, który "chodzi" na szybkich kartach XD.

kszychu trzeba mieć na nie kase :wink:

piątek, 30 grudnia 2005, 17:53

zuraw2006: za darmo to nawet w mordę nie dostaniesz ;-)

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

piątek, 30 grudnia 2005, 18:04

zuraw2006: za darmo to nawet w mordę nie dostaniesz
:P

Chodzi mi o to, że są drosze od normalnych :wink:

piątek, 30 grudnia 2005, 18:11
A to ze Minolty moga miec tulejke to nie wiedzialem, nie wygladalo mi na to ze moze tam sie wkrecic, ale jednak sie da, ale mysle ze to nie daje plusa Minolcie aby ja kupic.

piątek, 30 grudnia 2005, 23:17

1. potrzebujesz aparat czy kamerę(nie myl zastosowań-jak już nakręcisz te parę minut filmu to zapomnij o zdjęciach)
2aparat ma wyglądać czy robić zdjecia.
Pozdrawiam

sobota, 31 grudnia 2005, 01:57

zgadzam sie z "wspol",jak nie masz wyobraźni, i nie czujesz blusa to nawet najlepszy sprzęt nie da rady. Nalepszego

sobota, 31 grudnia 2005, 02:02

:) Dzięki 'jaceq' - Szczęśliwego Nowego 2006 Roku i udanych zdjęć :)

sobota, 31 grudnia 2005, 11:18

rozumiem Twoje bóle, sam je przechodziłem.Ja kupiłem Olympusa 740, a informacje o nim znalazłem na forum użytkowników. Wstukaj nazwę aparatu i "klub użytkownika. Miłego witania Nowego Roku. Pozdra..

sobota, 31 grudnia 2005, 17:08

----------
Ogrodzenia Bramy Automatyka[/url]

sobota, 31 grudnia 2005, 18:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona