Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 05:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Poddaje do dyskusji: E-500 czy 350D 
Autor Wiadomość

Post Poddaje do dyskusji: E-500 czy 350D
- pewnie napiszecie ze było - pewnie ze tak - ale najcześciej dyskusja schodziła na innych producentów (lub wogole inne tematy :-))a mnie zależy na pomocy w wyborze między TYMI modelami i w konkretnych WARUNKACH (finansowych głównie).

Więc proszę o poradę Olympus E-500 (double) czy Canon 350D - w wersjach "kitowych" /ceny pewnie znacie/.

Co mi się podoba.

E-500:
Obiektywy kitowe wyraźnie lepsze niż w canonie, no i w tej cenie 2 sztuki (łacznie 14-300), filtr ultradźwiekowy, wielkosc (trochę większy niz konkurent)

350D:
Jakość (ostrość) zdjęc troche lepsza niz w E500, ISO nawet 1600 !!!, battery grip-opcja,

Co mnie martwi:
E-500:
- mały wizjer - ponoć (jeszcze nie widzialem organoleptycznie), szumy juz przy 800iso - w zasadzie te dwie rzeczy najbardziej.

350D:

przynajmniej przez rok od kupna raczej nie bede mial kasy na inny /dodatkowy/ obiektyw - i to w zasadzie najbardziej mnie martwi - nie wiem czy dam rade wytrzymac na "kitowym" - proszę napiszcie czy jest az taka tragedia z nim i czy dam rade z taką ogniskową (teraz mam Z1 wiec trochę jestem przyzwyczajony do większych zoomów)

Więc podsumowując:
czy jakosc korpusu 350D zrekompensuje kiepski obiektyw w zestawie i pozwoli mi na ograniczeniu się do niego przez pierwszy rok /moze 1,5/,
czy może postawić na 2 lepsze obiektywy (E-500) a sprawe wizjera rozwiązać za pomocą dodatkowej muszli ocznej. choc troche mnie przerazaja te szumy na wysokim iso, a zamierzałem troche pstrykac akwa - czy soft mi w tym pomoze (neat image) czy się oszukuję.

ech naprawde mam dylemat - liczę na Was :-)

niedziela, 5 marca 2006, 22:16

Sprawa jest trudna.. ale kilka rzeczy trzeba powiedzieć na wstępie:
1. obiektyw w przeliczeniu 28-80 wystarcza w 70-80 % zdjęć. Pamiętaj że kiedyś aparaty miały obiektyw 35mm i ludzie robili nimi takie zdjęcia które ani Ty ani ja nie powtórzymy sprzętem za 10000zł.
2. Jakość obiektywu kitowego Canona jest zła.. ale bez przesady :!: W porównaniu do wspomnianej Z1 to i tak żyleta i jakość.
3. Wizjery w lustrzankach cyfrowych są malutkie. To czy jest ociupinkę mniej malutki czy ciut bardziej malutki ma (przynajmniej dla mnie) marginalne znaczenie. Aparaty: Canona 300, 350 Nikon D70, D50, Minolta D5, Oly E 300, E500, (o E1 nie wspomnę bo wywołuje to niezdrowy odzew Jacka, a Pentaxa nie miałem w rękach) mają bardzo podobne wizjery. Bawiłem się każdym z nich i nie widzę znaczących różnic. Dopiero D7D ma zauważalnie większy wizjer.

Radzę wybrać ten aparat który lepiej Ci leży.

poniedziałek, 6 marca 2006, 00:41

mialem podobny dylemat i wybralem... dynaxa 5d ;) ale z tych dwoch wybralbym olympusa. Szczegolnie ergonomia (na co nie zwracasz uwagi), jest to moim zdaniem najlepiej wykonany aparacik w klasie i do tego w przyzwoitych rozmiarach i wadze. Do tego w cenie canona dostaniesz 2 kity, ten tele jak na poczatek jest przyzwoity calkiem. Do tego e500 ma wiecej programow tematycznych i jest latwiejszy do uzycia dla poczatkujacego. Wada tego aparatu jest taka ze wolniej sie uruchamia od konkurencji i ma opoznienie przy foceniu. jednak jezeli nie chcesz uzywac czesto wysokich czulosci mysle ze bedzie to lepszy wybor.
co do canona to jest bardzo szybki, ma niskie szumy i dobra ostrosc (ale zeby te ostrosc zauwazyc bedziesz musial sie zaopatrzyc w drozszy i lepszy obiektyw) oraz tandetne wykonanie co mi sie osobiscie bardzo nie podobalo, cena wyzsza ale wieksza dostepnosc szkielek i najwiekszy rynek wtorny.
A! i jeszcze o wizjerze nie wspomnialem, e500 ma najlepszy i najwiekszy (obok d5d) lcd w klasie a canon ma maly i ciemny.
Wada olympusa jest to ze jeszcze nie ma wystarczajaco rozwinietego rynku szkiel uzywanych a wiec w przyszlosci trzeba bedzie kupic cos drozszego nowego. Jezeli wogole zechcesz bo te kity wystarcza jezeli nie masz wygorowanych wymagan.

poniedziałek, 6 marca 2006, 13:11

- malutki LCD
- brak pomiaru swiatła typu spot bo 9% to raczej śmiech na sali
znalazłbym więce ale nie chce mi sie juz szperac.
bARTec, pamiętaj że obiektyw potrzebny jest Ci w 100% robionych fotek, wysokie iso natomiast potrzebujesz raz na jakiś czas. Więc w przypadku E-500 mozesz spokojnie odszumic fotki przy pomocy jakiegos programu pecetowego np polecam darmowego Noiseware. E-500 faktycznie ma szymy, ale nawet na ISO 1600 sa super ostre i delikatne oszumianie calkowicie likwiduje szum, zostawiając przyzwoitą ostrość.

poniedziałek, 6 marca 2006, 15:21

A! i jeszcze o wizjerze nie wspomnialem, e500 ma najlepszy i najwiekszy (obok d5d) lcd w klasie a canon ma maly i ciemny..

Mylisz pojęcia :!: Wizjer to akurat E500 ma najmniejszy ze wszystkich (choć tak jak pisałem jest to i tak mała różnica.. wszystkie są kiepskie i małe) natomiast monitorek LCD ma większy.

[ Dodano: Pon Mar 06, 2006 3:57 pm ]
jacek2004 napisał(a):
pamiętaj że obiektyw potrzebny jest Ci w 100% robionych fotek, wysokie iso natomiast potrzebujesz raz na jakiś czas.

Dobrze powiedziane, podpisuję się wszystkimi 4ma odnóżami.

poniedziałek, 6 marca 2006, 16:54

bonnum, mialem na mysli oczywiscie lcd jak dalej napisalem. Co do wizjera to nie wiem czy testowales wszystkie te aparaciki na raz, ja po odjeciu od oka 350d i spojrzeniu przez dynaxa widzialem roznice na korzysc tego drugiego...

poniedziałek, 6 marca 2006, 17:55
Ale z tym opóźnieniem to lekką mitomanię uprawiasz. Przy włączaniu owszem, kiedy działa system czyszczenia matrycy tak, ale przy wciśnięciu spustu migawki nie ma żadnego opóźnienia...
Kitowe szkiełka Zuiko są bardzo dobrej jakości, jeżeli nie najlepsze w swojej klasie. Za to Canon zdecydowanie mniej szumi. Mniej więcej przy ISO1600 tak jak Olek przy ISO800 albo nawet mniejszej. Tylko, że szkło kitowe Canona to słoik a nie obiektyw. Z kompakta będą lepsze fotki. Canon zdecydowanie gorzej leży tez w dłoni. Mi palce tak wbijały się między obiektyw a uchwyt, że nie byłem w stanie utrzymać dłużej niż kilka minut. Tam jest po prostu za ciasno. Grip nic nie pomaga. Tylko w pionie.
I jeszcze jedno o czym nikt nie wspomniał. Canon robi w 3:2 a Oly w 4:3. Trzeba o tym pamietać, bo większość labów robi 4:3 z paskami lub wykadrowane, więc trzeba focić z zapasem... Za to na ekranie lepiej się prezentuje. W ogóle im bliżej kwadratu tym lepiej, ale to tylko moje zdanie.
Wybierz co będzie dla Ciebie lepsze. Jeden i drugi ma wady i zalety.

poniedziałek, 6 marca 2006, 21:32

Joki skad ta opinia o najlepszej w swoej klasie jakosci kitu e500? O_o http://fotopolis.pl/index.php?n=3590&p=2 zerknij tutaj, fragmenty fotek z kitow i widac golym okiem ze kit e500 wypada raczej slabo w porownaniu do innych, zwlaszcza popatrzcie na metalowe plytki.
Co do formatu to osobiscie wole 3:2 bo ma to lepsze zastosowanie w fotografii krajobrazowej jak i przy wywolywaniu fotek.

poniedziałek, 6 marca 2006, 22:54

Frog, Czepiałem się bo chciałem tylko wyjaśnić sprawę żeby ktoś źle nie zrozumiał. Nie twierdzę że nie ma żadnej różnicy. Chodzi mi o to że wg. mnie jest ona pomijalna.

Joki,
Opóźnienia przy starcie można wybaczyć - w końcu wtedy Oly czyści matryce. Opóźnień przy strzelaniu NIE MA :!: Były w (przedprodukcyjnym) modelu testowanym przez foto polis. Stąd plotka. Bawiłem się tym aparatem przez 2dni. Nie ma zauważalnych opóźnień migawki.

3:2 fakt, dla mnie to święta proporcja boków.. no ale to już każdy sam musi wybrać.

Frog - wypowiedź ostatnia,
Test ten jest dziwny. Podczas swoich (bardzo powierzchownych przyznam) testów zauważyłem że moje wyniki dość mocno odbiegają od wspomnianych przez Ciebie. W błąd wprowadza też wybór obiektywu przy nikonie. Ten słoik to nie kit.. a właściwie owszem.. to kit ale nie ten który wszyscy kupują.

poniedziałek, 6 marca 2006, 23:30

Po pierwsze Canon ma matrycę CMOS, a nie standardową CCD (Olek). Stąd minimalne szumy canona

Po drugie - mnie akurat Canon lepiej leży w rękach - jest mniejszy, ale jakoś tak lepiej mi wszystko pod palce podchodzi (wiem - subiektywne).

Po trzecie - znalazłem na http://www.dpreview.com/reviews/specs/O ... y_e500.asp taki tekst: ISO (800 & 1600 as 'boost') . To co ja mam o tym myśleć?

Po czwarte - a komu się aż tak bardzo nie podoba kit Canona? Moim zdaniem jest wcale niezły.

I jeszcze na koniec. Właśnie mam Olka, co nie znaczy, ze gdybym dziś kupował aparat kupiłbym to samo. Nawet napewno kupowałbym 350D. :lol:

wtorek, 7 marca 2006, 10:14

Po pierwsze Canon ma matrycę CMOS, a nie standardową CCD (Olek). Stąd minimalne szumy canona

Po trzecie - znalazłem na http://www.dpreview.com/reviews/specs/O ... y_e500.asp taki tekst: ISO (800 & 1600 as 'boost') . To co ja mam o tym myśleć?

Po czwarte - a komu się aż tak bardzo nie podoba kit Canona? Moim zdaniem jest wcale niezły.

co do matrycy to inne aparaty w tej klasie maja ccd i szumia mniej od e500 a d50 ktory ma tez ccd szumi mniej od cmosa canona! wiec to ze jest ccd to zadne usprawiedliwienie. Olympus ma po prostu najmniejsza fizycznie matryce i stad te szumy pewnie.
Co do kita canona to porownujac rozne fotki to widze ze jest on ostrzejszy od kita e500.
Co do tego boosta to wydaje mi sie ze te czulosci sa jakos programowo generowane ale co ja tam wiem ;)

wtorek, 7 marca 2006, 10:37

1. Oly ma MINIMALNIE mniejszą matrycę. Nie wpływa to na szumy. Ot to po prostu checha tej matrycy.
2. To nie kit C jest ostrzejszy tylko algorytmy wyostrzające w sofcie u C są mocniejsze/lepsze

wtorek, 7 marca 2006, 10:52

Frog,

2. To nie kit C jest ostrzejszy tylko algorytmy wyostrzające w sofcie u C są mocniejsze/lepsze

a co to za roznica? Liczy sie efekt.

wtorek, 7 marca 2006, 11:57

Frog, różnica polega na tym że np robiąc w RAWie można się rozczarować.. a najważniejsze to że obraz wyostrzony gorzej poddaje się wyostrzaniu w kompie. Co kto lubi.

Dodam jeszcze że 8MP vs 6MP powoduje że obraz oglądany w tym samym rozmiarze (czyli innym powiększeniu) będzie ostrzejszy i mniej zaszumiony. Co innego w 100% powiększeniu

wtorek, 7 marca 2006, 16:14
Joki skad ta opinia o najlepszej w swoej klasie jakosci kitu e500?...

Ja nie twierdzę, że to najlepsze szkła, tylko, że bardzo dobre o ile nie najlepsze? Może zabrakło znaku zapytania...

W tescie Fotopolis Olek miał ustawiony sharpness na -2. Zapomnieli dodać... Ale już na teście aberracji chromatycznych widać, że ma przewagę. Ogólnie obiektyw bardzo dobry jak na kit. Poza tym chodziło mi także o 40-150, który jest w swojej klasie cenowej chyba bezwzględnie najlepszy? Taki podwójny kit nie ma konkurencji i to miałem na myśli.
Ciekawe porównanie równiez tutaj:
Porównanie obiektywów na dpreview
Ja na początku, kiedy miałem 14-45 sądziłem, że jest do dupy. Kiedy jednak zobaczyłem fotki z kitów konkurencji zmieniłem zdanie.
Warto też odwiedzić:
http://www.photozone.de/8Reviews/index.html
Wybierz co Ci bardziej pasuje. Powodzenia!

wtorek, 7 marca 2006, 21:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona