Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 04:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 PYTANIE O C740 
Autor Wiadomość
Post PYTANIE O C740
WITAM SERDECZNIE, WŁAŚNIE UDAŁO MI SIĘ SPRZEDAĆ MOJEGO HP 735 I ZASTANAWIAM SIĘ NAD ZAKUPEM OLYMPUSA C-740 MAM PYTANIE DO UZYTKOWNIKÓW JAK WYGLĄDA SPRAWA OSRTOŚCI I JAK WYPADAJĄ ZDJĘCIA W POMIESCZENIACH NA USTAWIENIACH AUTO I JAK SIĘ MA TEN SPRZĘT DO FUJI 5000 ALBO FUJI304, MINOLTA Z1 ODPADA POZDRAWIM!!!!

wtorek, 6 stycznia 2004, 09:54

Nie mam bezpośredniego porównania z Fuji (raz oglądałem go w sklepie), znam tylko opinie znajomych i rozmaite recenzje, zresztą kilka podobnych porównań już było kilka na forum. Skoncentruję się na Olympusie C-740 i Fuji S5000; Fuji 304 brakuje trybów manualnych i do tego ma jedną czułość ISO 100, więc trochę odstaje...

Zatem - z zasadniczych różnic między parametrami Fuji S5000 a Olympusem C-740:
- czas otwarcia migawki tylko 2 sekundy Fuji, 16 sekund C-740;
- jaśniejszy obiektyw w Fuji;
- nieco odmienny zakres czułości: Fuji: 160-800 (800 tylko w niższej rozdzielczości; 160-200 w trybie Auto; trochę mnie dziwi to 160 i nic mniej), C-740: 100-400 (i pełny zakres w Auto);
- balans bieli - Fuji: 7 predefiniowanych ustawień, Olek : 5+manual;
- makro: Fuji: 10cm, Olympus: 3cm;
- format RAW w Fuji, TIFF w C-740, poza tym obydwa oczywiście JPEG przy czym (niech mnie poprawi jakiś posiadacz Fuji, jeżeli się mylę), ale Fuji ma tylko jedną jakość kompresji JPEG, Olej standardowo czyli 3 - no, ale Fuji ma RAW;
- zdecydowanie lepsze filmy w Fuji: 30 fps z dźwiękiem, C-740: 15fps bez dźwięku; różnica też w zdjęciach seryjnych Fuji: 5 zdjęć/5 fps, Olek 12 zdjęć 2.6 fps;
- poza tym zdeycdowanie inny wygląd: mi tam się Fuji podoba, wygląda solidnie i jest starannie wykonane, jednak przy tym znacznie większe i cięższe, Olkowi staranności wykonania też nie można odmówić, wygląd i wymiary bardziej kompaktowe - tylko ten obiektyw. ;)

A pokrótce podobieństwa to: oczywiście rozdzielczość matrycy (nie tak oczywiście - bo Fuji ma swój patent matryca a la "plaster miodu" czyli niby podwójna), zoom optyczny 10x (cyfrowy 3x - w Fuji tylko przy niższych rozdzielczościach), manualny focus, preselekcja czasu i przesłony+pełny manual, samowyzwalacz, obsługa wyłącznie kart XD (w końcu wspólny patent Fuji i Olympusa) - na początek 16MB, elektroniczny wizjer, główny LCD 1.5 cala (czyli mały), no i zasilanie: baterie/akumulatorki AA (paluszki).

Moja subiektywna opinia: Olympus C-740 zachowuje się bardzo dobrze, ogólnie rzadko kiedy nie radzi sobie z ostrością, próbowałem już robić nawet zdjęcia przez żaluzje i wyszło znakomicie. Zdjęcia w pomieszczeniach z lampą wychodzą bezproblemowo, bez lampy - zależnie od oświetlenia, oczywiście przy słabym świetle jest gorzej, ale przekłada się to przede wszystkim na problem z "nieruszeniem" zdjęcia. Jednak, gdy ostatnio próbowałem robić zdjęcia bez lampy w pubie (ciemna piwnica) i użyłem małego pomocniczego statywu - wyszły bardzo dobrze. Ogólnie tryb Auto oceniam bardzo pozytywnie, do tego masz 6 trybów półautomatycznych. Jak wspomniałem na wstępie - bezpośredniego porównania z Fuji nie mam, ale spotkałem się z opinią, że S5000 ma większą tendencję do zniekształceń geometrycznych i ogólnie gorszą optykę (co nie znaczy, że złą) - przynajmniej w porównaniu do C-740. Zdjęcia testowe, które oglądałem, zdają sie potwierdzać tę opinię.

Subiektywna ocena: gdybym jeszcze raz miał kupować i pozostawiono mi wybór pomiędzy Olympusem C-740 a Fujifilm S5000 - kupiłbym ponownie C-740. Natomiast S304 nie brałbym pod uwagę.

I tak na marginesie - C-740 właśnie ostro poszły w dół, dodatkowy czynnik zachęcający do zakupu.

Pozdrawiam i dobrego wyboru (nie piszę, że Olka, bo może ważne są dla Ciebie filmy a zdjęcia nocne niekoniecznie, zresztą Fuji też zdjęcia nocne zrobi...). ;)

wtorek, 6 stycznia 2004, 13:31
Moderator

Ginty, a czemu tutaj nie napisałeś nic o MINOLCIE Z1? Ja nie będę jej po raz kolejny wychwalał i prezentował jej wad i zalet. Jeśli zainteresowany chce, to na pewno zerknie na forum "Sprzęt" i tam jest jeden ( a nawet może kilka ) wątek odnośnie tego aparatu :)

wtorek, 6 stycznia 2004, 15:52
Vendeur, przecież wyraźnie napisane jest u góry, cytuję "Minolta Z1 odpada"... Więc uszanowałem wolę założyciela wątku i nawet słowem o niej nie wspomniałem, chociaż bardzo mnie korciło...

Poza tym wiedziałem, że Ty to zrobisz i to znacznie lepiej ode mnie... ;)

Pozdrawiam.

wtorek, 6 stycznia 2004, 15:58

Ooops, sorry, to byłem ja. Za bardzo się widać podekscytowałem i stąd zapomniałem się zalogować...

Nawiązując jeszcze do powyższego - o Kodaku też nie wspomniałem, zwróć uwagę, więc zachowałem pewną konsekwencję. Poza tym - jeżeli coś łatwo jest znaleźć na tym forum, to informacje o Z1, tak więc w razie czego nie będzie z tym problemu...

wtorek, 6 stycznia 2004, 16:01

To dobry aparat. W mojej klasyfikacji jest wprawdzie za Minoltą Z1, ale tuż za nią. Zdecydowanie wolę Olympusa niż np. Fuji. Myślę, że będziesz zadowolony.

wtorek, 6 stycznia 2004, 23:30
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]