Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 19:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 mam mało pieniędzy a zdjęcia chcę robić - A60 vs Fuji 304 ;) 
Autor Wiadomość
Post mam mało pieniędzy a zdjęcia chcę robić - A60 vs Fuji 304 ;)
wiem, że postów podobnych do mojego były już tysiące, ale mimo to ośmielę się raz jeszcze poprosić o poradę.

moja sytuacja wygląda tak - podczas wakacji pracowałem w jednej z lokalnych gazet jako "praktykant dziennikarz", co wiązało się także czasem z pstrykaniem fotek. oczywiście od robienia fachowych zdjęć byli reporterzy, prawie codziennie przychodziło mi jednak pstrykać fotki będąc uzbrojonym jedynie w wiekowego kodaka 3400 :) napatrzyłem się jednak na fachowców, pogadałem z nimi co nieco, a że i moje zdjęcia były nawet czasem chwalone, postanowiłem pobawić się tym nieco bardziej. lubię chodzić po lesie i pstrykać tam czasem fotki i to byłoby głównym zastosowaniem mojego przyszłego aparatu. ludzi fotografować ogólnie się boję, bo za cienki w uszach na to jestem, ale może z czasem...

więc jest tak - interesuje mnie jedna z cyfrówek wymienionych w temacie. zastanawiałem się także nad minoltą e223, ale to chyba aparat o za małych możliwościach aby wyjść poza poziom pstrykania zdjęć "u cioci na imieninach". na razie o fotografii wiem mało, pstrykałem co nieco aparatami analogowymi, jednak żaden z nich nie był cudem techniki. pieniędzy też nie mam zbyt wiele, myślę nad czymś w przedziale cenowym 900-1400 złotych (choć górna granica to dla mnie bardzo dużo, będę musiał chyba suchy chleb jeść, bo biednym studenciną jestem). widziałem ostatnio na allegro fajne fotki z fuji s304, jednak trochę odstrasza mnie to sztywne i niskie ISO 100.

cóż, może nie będę się dalej rozpisywał bo nikomu nie będzie się chciało czytać ;) poproszę o poradę głównie pod kątem tego co napisałem w pierwszym akapicie, bo z tego co zauważyłem, na forum jest sporo ludzi na poziomie, którzy naprawdę potrafią pomóc, a nie napisać tylko "zaje..y aparat" ;))

z góry dzięki za pomoc

środa, 7 stycznia 2004, 13:16

1. Przy małych pieniądzach i ambicjach uważam, że warto rozważyć zakup aparatu analogowego. Wszystko zależy od ilości zdjęć, które "produkujesz" dziennie i przeliczenia kosztów. Za te 1400zł można już kupić z dużym zapasem standardową lustrzankę z obiektywem 28-80. Jeżeli robisz faktycznie dużo zdjęć lub z jakiegokolwiek innego powodu odrzucasz analogi, zrób to bez żalu.
2. Moim zdaniem najtańszy aparat dla amatorów z ambicjami to Canon A70. Minimum 1500zł, a to trochę dużo, doliczywszy karty pamięci (w tej cenie chyba można już dostać z kompletem zasilania, na Allegro oczywiście). Canon A60 daje "złudzenie" aparatu z ambicjami. Te programy manualne to fajna rzecz, ale moim zdaniem przy 2MP pozbawione jakiegokolwiek sensu. Zresztą myślę, że gazeta mało cieszyłaby się ze zdjęć 2MP. Fuji... trzystaczwórka akurat to nie jest szczyt możliwości jakościowych. Parametry nawet OK (mniejsza czułość jest lepsza, bo generuje mniej szumów, a szum cyfrowy jest często dużo bardziej uciążliwy od analogowego), ale jakość zdjęć moim zdaniem niesatysfakcjonująca, nawet w tej cenie.
3. W związku z powyższym proponuję zrezygnować z programów manualnych. Skoro nie robisz portretów nie jest Ci też bardzo potrzebna ogniskowa tele. Proponuję Canona A300 - 3MP, dobra optyka (chyba zdecydowanie najlepsza w tej cenie, no ale stałoogniskowa, jej plus to także to, że jest szerokokątna - 28mm equiv). Powinieneś dostać poniżej 1000zł w sklepach - na Allegro pewnie jeszcze taniej. Z tańszych rzeczy E232 to też dobry wybór, jeśli potrzebujesz zooma. Nieco tańszy od Canona, ale różnicę niwelują droższe karty pamięci. Najdroższe (i to zdecydowanie) karty ma Fuji - to też warto wziąć pod uwagę.

środa, 7 stycznia 2004, 22:07
1) analog odrzucam ze względu na koszty eksploatacji - mając w ręku taki aparat boję się naciskać spost kiedy przyjdzie mi na to ochota bo mój wewnętrzny głos już mi podpowiada koszty odbitek ;) chociaż z drugiej strony może jak człowiek ostrożniej pstryka to sensowniejsze zdjęcia wychodzą? :) poza tym niewiele zdjęć mam zamiar drukować, więc raczej cyfra...

2) canony a70 oferuje POLUSA za 1349 wraz z ładowarką i akumulatorami, dziś pytałem :wink: zdjęcia będę robił sobie, a nie do gazety, bo niestety nie mam czasu aby pogodzić taką fajną pracę ze studiami. a co ciekawe - ten kodak 3400 którym się tam posługiwałem, też robił zdjęcia 2 mpix, które nawet czasem szły na pół strony formatu gazetowego i wyglądały naprawdę nieźle. oczywiście to tylko gazeta codzienna drukowana na podłym papierze (trochę, choć bardzo niewiele ustępuje np. wyborczej), ale jednak. z tego co podpatrzyłem w składzie i tak każde zdjęcie szło do interpolacji ostrej - czy to z mojego 2mpix czy 5 mpix reportera...

czy mam więc rozumieć, że ostatecznie rada jest taka - machnąć ręką na programy manualne i po prostu kupić w sklepie minolte 223 (fotojoker - 777 zl), a zaoszczedzone pieniadze przebalowac? ;)

środa, 7 stycznia 2004, 22:50

Nie wiem, taką decyzję musisz podjąć sam (nie będę aż tak nieludzki, żeby zbytnio odwodzić Cię od zamiaru przebalowania tych pieniędzy). 1350zł to dobra cena za A70, 777zł to dobra cena za E223. Jakość zdjęć jest z obu aparatów na dobrym poziomie. Oczywiście, przy większych wydrukach lepsza jest z Canona (3MP). Jakie pieniądze - taki aparat. Zawsze można zrobić tak, że teraz kupujesz aparat tańszy, a za jakiś czas sprzedajesz i kupujesz coś lepszego, kiedy lepiej będziesz wiedział czego potrzebujesz i dysponował większą kasą (bo za to co masz, cudów niestety spodziewać się nie możesz, czego na szczęście jesteś, jak widzę, doskonale świadomy).
A faktem jest, że kiedy każda odbitka bije Cię po kieszeni, zdjęcia wychodzą lepsze :)

czwartek, 8 stycznia 2004, 19:56
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]