Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 14:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 E1 - D70s ? 
Autor Wiadomość

Post E1 - D70s ?
Witam
Ceny aparatów ida do dołu. W cenie ok 4tys mozna kupić zestawy Olympus E-1 + OB.14-54MM i Nikon D70s + AF-S DX 18-70 + 70-300MM F/4-5,6 G.
Olympus wiadomo pancerna konstrukcja i bardzo dobry obiektyw; nikon wiekszy zakres ogniskowych, nowsza konstrukcja.
Czy może ktoś ma porównanie tych dwóch zestawów, oraz zalety i wady jednego i drugiego.

środa, 31 maja 2006, 12:14

Podstawowa różnica będzie w kolorystyce, E-1 ciepłe soczyste kolory, D70 zimne sinoszarobure.

ZD 14-54 to doskonały wszechstronny obiektyw: macro, krajobraz, architektura, portret, Kit 18-70 też jest chwalony ale jest nieco ciemniejszy od olkowego kita.

Co do tele to za 600zł do Olka kupisz ZD 40-150mmf3.5-4.5 bardzo dobry tele, ostry od najwiekszej dziurki wg mnie lepszy od 70-300 który trzeba przymykać do f8 aby przestał mydlić i aberrować.

E-1 nie ma wbudowanej lampy, więc FL-36 mała i poręczna za 800zł, FL-50 za 1600zł i żadne ciemności ci niegroźne :wink: Można próbować z Metcami i zwykłymi (za 100zł) na gorącą stopkę, ale nie masz synchro z szybką migawką (tzw tryb FP czy HSS jak go zwał).

Różnicy w wielkości matrycy nie odczyjesz bo E-1 ma 100% krycia w wizjerze i przy starannym kadrowaniu nic potem nie musisz wycinać.

Acha zapomniałbym, E-1 ma rewelacyjny AWB, zrobiłem już okolo 15000 fotek i praktycznie ani jednej pomyłki, inni właściciele to potwierdzają.

No i jak wykazała praktyka - czyszczałka matrycy w E-1 spisuje się doskonale, mam dużo szkiełek, często wymieniam i nie mam ani jednego pyłka na matrycy.

Co do szumów, to E-1 pomimo szumu zaczynającego się pojawiać od ISO 800 (w Nikonie niewiele jest lepiej) to do ISO 3200 zachowuje ostry szczegółowy obraz, który można z dobrym rezultatem potraktować programem odszumiającym na PC.

środa, 31 maja 2006, 12:38
Jeszcze mała uwaga... Gdyby miały przeważyć szumy to tylko pozornie w D70 są minimalnie mniejsze. Niestety deklarowana przez Nikona czułość jest mniejsza niż w E-1. Tzn. Aby naświetlić tak samo, musisz w Nikonie skorygować około +1/3 do +1/2EV w stosunku do Olympus-a. To oznacza, że szumy sa w praktyce porównywalne.
Najlepiej gdybyś wziął oba aparaty do ręki. Myślę, że po tym nie miałbyś dylematu.

środa, 31 maja 2006, 13:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]