Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 23:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Panasonic FZ30(FZ20) czy EOS 300 D ? 
Autor Wiadomość

Post Panasonic FZ30(FZ20) czy EOS 300 D ?
To bedzie mój pierwszy aparat, ale zależy mi na dobrym sprzęcie bo chce rozwijać swoje umiejętności.

A więc tak. Zastanawiam się nad 3 aparatami a mianowicie

1. Nikon D50
2. Panasoinic Lumix FZ 30 (lub FZ 20)
3. Canon EOS 300 D

Jestem w kropce ponieważ sam nie wiem, który wybrać. Wiem, że Nikon D50 nie ma podświetlanego menu co znacznie utrudni mi życie – więc chyba go wykluczę. Wyczytałem także że nie ma gorącej stopki (Panasonic ma). Natomiast jakościowo wydaje mi się lepszy od ultrazooma Panasonica aczkolwiek cenowo są podobne. EOS ma także troszkę dużą aberrację z tego co wyczytałem i strasznie wolno zapisuje na kartę zdjęcia. Wiem także, że EOS ma troszkę spaprany balans bieli, ale dokładnie nie wiem o co chodzi gdyż jestem amatorem. Chciałbym dużo zdjęć robić na początku przynajmniej na automacie, a gdzieś wyczytałem że EOS ma problemy z tym i zdjęcia wychodzą zbyt ciemne.

Natomiast Panasonic podobno znacznie gorzej sobie radzi na wysokim ISO. Nie wiem jak jest z aberracją i z ostrością fotek. Wiem że jest różnica pomiędzy FZ 30 i FZ 20 w matrycy – FZ30 8,3 mln natomiast FZ 20 5 mln, ale czy jest jakaś różnica jeszcze.
Chciałbym bardziej kupić FZ20 bo to jednak 400 zł taniej, ale nie jestem pewien czy 5 mln to nie za mało.

Pomóżcie i napiszcie który wybralibyście i dlaczego. Będę wdzięczny

Acha gdzie moge znaleźć zdjecia próbne z tych aparatów (także nocne)?

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 14:24

Szczerze radzę, abyś na podzątek odpuścił sobie jakąkolwiek lustrzankę (D50, 300D).

Kup sobie najtańszego kompakta/hybrydę, czyli z dwóch podanych FZtów kup FZ20 - za zaoszczędzone pieniążki kup statyw (do nocnych fotek) i lampę zewnętrzną i przedewszystkim książki o fotografi.

5 mega w zupełności wystarczy - spokojnie fotka (odbitka) w formacie A4 da się zrobić, a podejrzewam, ze w formacie 10x15 cm będziesz najczęścier robił odbitki.

Jak się odnajdziesz w fotografii , to w następnej kolejności kupisz sobie lustrzankę.

http://www.pbase.com - tu sobie poszukaj fotek z FZtów np: FZ20 http://www.pbase.com/cameras/panasonic/lumix_dmc_fz20

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 14:36

Szczerze radzę, abyś na podzątek odpuścił sobie jakąkolwiek lustrzankę (D50, 300D).

Kup sobie najtańszego kompakta/hybrydę, czyli z dwóch podanych FZtów kup FZ20 - za zaoszczędzone pieniążki kup statyw (do nocnych fotek) i lampę zewnętrzną i przedewszystkim książki o fotografi.

5 mega w zupełności wystarczy - spokojnie fotka (odbitka) w formacie A4 da się zrobić, a podejrzewam, ze w formacie 10x15 cm będziesz najczęścier robił odbitki.

Jak się odnajdziesz w fotografii , to w następnej kolejności kupisz sobie lustrzankę.

http://www.pbase.com - tu sobie poszukaj fotek z FZtów np: FZ20 http://www.pbase.com/cameras/panasonic/lumix_dmc_fz20

A jak się odnosisz do parametrów FZ20. Czy są one dobre jak dla mnie (szkło LEICA to chyba o ile wiem bardzo dobre).
A może jest jeszcze inny aparat o podobnych parametrach lub lepszy który warto brać pod uwagę.

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 15:06

Z trzech, które wymieniłeś kupiłbym bez wahania Nikona D50 ze szkłem 18-70. Ale to jakieś ok. 1000 PLN różnicy w stosunku do FZ30!
A jeżeli jednak kompakt, to warto zastanowić się nad Sony R1, którego można kupić już za 2700 PLN :lol:

Pozdrawiam

[ Dodano: Pon Sie 21, 2006 10:29 pm ]
Ale chyba FZ30 jest już nie dostępny :?:

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 21:27

ja bym bez wahania kupil d50 - jak najbardziej szklo w kicie wystarczy ci, nie widze potrzeby odrazu kupowac lepsze. a tak pozatym to nierozumiem jacka2004 - dlaczego stanowczo odradzasz lustrzanke? czy ktos kto nie ma pojecia o fotografi musi byc odrazu na starcie dyskwalifikowany od uzytkowania dobrych aparatow - chodzi mi ze sa szybkie i znacznie mniej szumia od zwyklych kompaktow cyfrowych - przeciez te apraty tak samo maja tryb AUTO i kilka programow tematycznych. jezeli kolege stac na taki aparat, a chce miec dobre zdjecia no to niewidze najmniejszego problemu zeby kupic lustrzanke.

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 23:04

Nie polecam lustra z kitowym obiektywem, bo hybryda jest od takiego zestawu bardziej uniwersalna:
- krajobraz, architektura
- macro
- fotki z dużym zoomem (ogniskową) - ptaszki i takie tam sobie zwirzątka
- portrety
Generalnie hybrydą można zrobić każdy rodzaj fotki, to że szumi , czy ma wolniejszy AF, nie jest istotne - dla poczatkującego najważniejsz jest uniwersalność.
Następna sprawa to koszty uczenia - FZ20 pewnie można trafić za okolo 1000zł

Obiektyw kitowy nada się do krajobrazu i architektury, z ledwością do portretu i nic poza tym.

Jak kolega nowy nabędzie doświadczeń, to wtedy sobie skompletuje szkiełka i body, jakie będą mu pasowały.
A jak fotografia okaże się mało ciekawa dla niego to straci jedynie 1000zł. A na fotki z wakacji hybryda/kompakt typu FZ w zupełności wystarczy.

Co do innych hybryd typu panasonik FZ, to rzuć okiem na Fuji S5500, S6500fd. Przy czym FZ ma tą zaletę że można na niego założyć zewnętrzną lampę błyskową, ze ma stabilizację, i jasny obiektyw w całym zakresie ogniskowych.
Jeśli nie zależy ci również na lampie zewnetrzenj, to obecnie pojawia się dużo kompaktów z zoomem x6, a nawet x10 - najważniejsze aby aparat miał tzw. manual (ustawienia manualne) bo inaczej nic się nie nauczysz :wink:

Ostatnio edytowano wtorek, 22 sierpnia 2006, 09:05 przez jacek2004, łącznie edytowano 2 razy

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 23:22

Witam , na wstępie zaznaczam że kilka miesięcy temu miałem dokładnie ten sam problem : pierwsza hybryda czy pierwsza lustrzanka.Dziś z perspektywy czasu zgadzam się całkowicie z opinią Jacka.Jako pierwszą kupiłem dobrą hybryde FZ 30 i choć już dziś wiem że niebawem ją sprzedam by kupić lustro ,to absolutnie tego nie załuję-dlaczego?.Faktycznie dzięki jej uniwersalnosci przez trzy miesiące wykonuję mnustwo różnych zdjec i dzięki temu mogłem tak faktycznie przekonaćsię czego potrzebuje najbardziej,jakie zdjęcia będę wykonywał najczęściej. Wchodząc od razu w lustrazankę ,bym z punktu musiał ograniczyć się do jednego albo max.dwuch obiektywów(b.wysoka ich cena)a to jak gra na loterii ;albo trafisz w swoje oczekiwania albo nie .I co wtedy???.Owszem ,sprzedając teraz hybrydę też coś stracę ale z pewnością znacznie mniej niż przy nietrafionym zakupie cyfry i obiektywów.A za to jednak zyskuję teraz świadomość praktyczną, jakie lustro z jakimi obiektywami.Na pewno w sumie tak jest taniej i lepiej.

wtorek, 22 sierpnia 2006, 08:46

FZ 20 nie tak łatwo trafić jacek za 1000 zł. Na allegro znalazłem coś takiego. Powiedzcie czy warto

http://allegro.pl/item121128808_panason ... f_vat.html

Chciałbym kupić D50 ale też 400 zł różnicy pomiędzy nim a FZ20 to troszkę dużo. Sam nie wiem czy warto dokładać nie mając praktycznie żadnych wiadomości praktycznych na temat fotografowania, a jedynie teoretyczne.

wtorek, 22 sierpnia 2006, 11:49

nowy23, jak nie masz pieniędzy na rozbudowę to nie pchaj się w lustrzankę. Poza tym, kupując FZ20 za 1650 masz wszystko, poza torbą (pewnie z a 50zł coś się kupi i statywu - okolo 100zł)

D50 z kitem to okolo 2200 więc nie 400zł lecz 600zł, do tego karta pamięci - 150zł i masz już 750zł różnicy. A z samym obiektywem kitowym nie poszalejesz.

Ale rób co uważasz, chcesz wejść w lustrzankę to ją kupuj.

Ale żeby ci jeszcze więcej namieszać to rzuć okiem na coś takiego:
http://allegro.pl/item121530164_olympus ... rical.html
jak się potargujesz to i za 1000zł kupisz
lub model E-20 ale tu chcą nieco więcej.

Oba mają również podgląd Live View na LCD, jak teraz E-330 :wink:

Do nauki fotografii idealny.

Mają doskonałe obiektywy o jasności 2 do 2.4
ogniskowa 36-140
ale szeroki kąt możesz zrobić konwerterem WCON08 x0.8 (praktycznie brak pogorszenia optyki - cena 350zł)
A tele załatwiasz TCON-14 x1.4 cena też okolo 350zł - TCON-14 sam testowałem z ZD 40-150 - całkiem znośne rezultaty.

wtorek, 22 sierpnia 2006, 13:44

Jacek2004 ma racje! Jeżeli nie masz kasy, to pchanie się w system raczej nie ma sensu. Obiektyw kit'owy na długo Ci nie starczy.
Przyznaje również racje, że hybryda jest dobrym rozwiązaniem do nauki fotografii. Taki np mój R1 jest wyśmienity aby nauczyć się fotografii i rozwinąć swoje umiejętności!
Kupowanie lustra a nawet zaawansowanej hybrydy tylko po to aby robić fotki w trybie A mija się z celem!

Pozdrawiam

wtorek, 22 sierpnia 2006, 20:12

Kupowanie lustra a nawet zaawansowanej hybrydy tylko po to aby robić fotki w trybie A mija się z celem!

osobiscie sie niezgadzam :? jezeli ktos ma kase i stac go na kupno np d50 (stac go na jakosc zdjec i szybkosc) zeby robic tylko najzwyklejsze zdjecia z wakacji na trybie A i kilku programach tematycznych, to nie uwazam ze sie mija z celem :? po to jest ten tryb zeby kazdy mogl uzywac tego aparatu.

ale zgadzam sie teraz, z jackiem, jezeli chlopak nie chce wydac duzo pieniedzy, a chce sie uczyc, no to faktycznie, uniwersalna hybryda bedzie najlepsza do tego.

ale nadal pozostaje przy swoim: nie odstraszajcie amatorow od lustrzanek :roll: taki amator nawet niebedzie widzial roznicy pomiedzy obiektywem kitowym a jakims lepszym

wtorek, 22 sierpnia 2006, 23:32

Ani mi w głowie kogokolwiek zniechęcać do kupna lustrzanki!! Trzeba jedynie być świadomym swego wyboru. To tak jak z dojrzewaniem :lol:

Będę się natomiast upierał, że kupowanie "zaawansowanego" aparatu i niewykorzystanie jego mozliwości to pieniądze wyrzucone w błoto!

Skoro zaś ktoś nie zauważy różnicy pomiędzy obiektywem kit'owym a obiektywem lepszej o lepszych parametrach, to może również nie zauważyć różnicy pomiędzy np Canon'ami A510 i 350D :lol:

Pozdrawiam

środa, 23 sierpnia 2006, 11:47

chciałem kupić FZm 30, ale ciężko dostępne na allegro po cenie nie więcej niż 1700.

W zwiazku z tym, że się zdecydowałem mam kolejne pytanie. Chciałbym już skompletować cały szprzęt więc co sądzicie o tej lampie

http://allegro.pl/item121827642_metz_36 ... _etc_.html

i konwerter

http://allegro.pl/item120589237_raynox_ ... h2_h5.html

Bardziej zależy mi na lampie bo jednak wieczorami bedzie mi potrzebna (prowadzę nocny tryb życia :D )

Konwerter na razie nie jest mi potrzebny, ale co sadzicie o tej marce.

środa, 23 sierpnia 2006, 11:59

Oba gadżety to porządna firma i jakość, można kupować.
Szkoda że lampa nie ma odchylanej głowicy w poziomie - przydatne przy kadrach pionowych bo można ustawić palnik do góry w sufit - ale taka możliwość bywa zawyczaj w droższych lampach.

Dobrze że lampa ma automatykę dla f2, dzięki temu przy tak ustawionej przysłonie będziesz mógł błysnąć na kilkadziesiąt metrów :wink:

środa, 23 sierpnia 2006, 14:11

Oba gadżety to porządna firma i jakość, można kupować.
Szkoda że lampa nie ma odchylanej głowicy w poziomie - przydatne przy kadrach pionowych bo można ustawić palnik do góry w sufit - ale taka możliwość bywa zawyczaj w droższych lampach.

Dobrze że lampa ma automatykę dla f2, dzięki temu przy tak ustawionej przysłonie będziesz mógł błysnąć na kilkadziesiąt metrów :wink:

Dzieki za rady.
FZ20 dotrze do mnie w pniedziałek więc później będe pytał dokładnie i rozglądał się za filtrami, lampa i jakiś statywem.

czwartek, 24 sierpnia 2006, 14:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona