Teraz jest piątek, 19 października 2018, 13:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Mam 3500 - 3700 zł. Zajmuję się videofilmowaniem. 
Autor Wiadomość

Post Mam 3500 - 3700 zł. Zajmuję się videofilmowaniem.
Zajmuję się videofilmowaniem i coraz częściej pytany jestem o zdjęcia cyfrowe. Mają to być zdjecia głównie podczas przyjęcia weselnego tzn. z ciocią, chrzestnym lub z kilkoma osobami jednocześnie - maksymalnie 12- 15 osób. Jestem w stanie dokupić lampę za kilkaset złotych bo zdaję sobie sprawę, że będzie potrzebna. Bralem pod rozwagę : Canona G5, Minoltę A1, Olimpusa 5050 lub Sony 717 ! Zdjęcia chciałym oddawac na płytce CD. Nie zależy mi na szerokiej gamie funkcji ,ale na dobrej jakości zdjęciach z automatu. Co wy na to ? Prosze o racjonalne posty, a nie o wychwalanie swojego sprzetu.

poniedziałek, 12 stycznia 2004, 19:46

Ja wiem, że to forum o cyfrakach, ale... Nie wiem, czy nie najlepszym wyborem byłaby jednak analogowa lustrzanka + skaner do slajdów (lub jeszcze lepiej zlecanie gdzieś skanowania). Jeżeli nie jest to jakaś ogromna ilość zdjęć (a tak piszesz), to koszty klisz, wywoływania i skanowania nie są duże, a jakość zdjęć zwykle lepsza niż z cyfrówek (pod warunkiem oczywiście, że nie skanujesz tego skanerem A4 za 300zł z przystawką do slajdów). Klisza powiedzmy 24 zdjęcia + wywołanie + skanowanie to w granicach 25-30zł. Jeżeli nie jesteś specjalistą od fotografii, to wystarczy lustrzanka z w miarę podstawowej półki (np. Minolta Dynax 505si Super, Canon EOS300V), do tego nieco lepszy obiektyw 28-80mm (przydałby się jasny do rozmycia tła za postaciami), no i dobra lampa błyskowa.
Jeżeli już cyfrówka, to wypowiem się o kandydaturach. Canon G5, podobnie jak Olympus 5050 to moim zdaniem nie są rewelacyjnye do takich celów aparaty. To trochę za bardzo amatorska klasa, choć w niej oczywiście są to już w niej "szczyty". Do Sony jakoś nigdy nie mogę się osobiście przekonać (jakość zdjęć jest dobra, ale nie rewelacyjna, karty pamięci są drogie bardziej niż okrutnie, obsługa czasochłonna i moim zdaniem niewygodna). Minolty A1 jeszcze w ręku nie miałem, ale słyszę bardzo zróżnicowane opinie - zresztą jej cena jest chyba sporo wyższa niż wymieniona przez Ciebie. Mogę jednak w miarę polecić Minoltę 7Hi (czy 7/7i, bo technicznie bebechy są prawie identyczne) - to dobry aparat, który w półprofesjonalnej klasie stosunkowo dobrze radzi sobie z fotografowaniem w pełnym automacie (choć nie ukrywam, że moim zdaniem to grzech). Dostępne są też do niej dobre lampy błyskowe, co też jest bardzo ważne.
No właśnie, do lamp przechodząc - tu chyba tkwi największy szkopuł. Dobra lampa to niestety minimum 1000zł, więc ciężko się zmieścić w 4000zł z dobrym aparatem, wyposażeniem (zapasowy akumulator, karta pamięci, torba) i dobrą lampą. 7Hi nie kupisz chyba taniej niż 3200zł. Do tego dobra lampa (np. Minolta 5600HS, podobny model Sigmy, Nikona czy Canona) to 1000zł. Karta pamięci - 250zł, drugi akumulator pewnie tyle samo. Dlatego jeszcze raz namawiam do analogów (dla przykładu zestaw Minolty, choć czy to powinna być Minolta, Canon czy Nikon to jest kwestia do dyskusji - prosty Dynax 505si Super to ok. 900zł, obiektyw Sigma 28-80/2.8 ASPH EX ok. 1400zł, lampa Minolta 5600HS - 1000zł - w sumie 3300zł). Różnica wystarczy jeszcze na wywołanie wieeelu zdjęć. Bo na skaner do slajdów raczej nie starczy (to min. 1500-2000zł). Natomiast jakość będzie miała pod sobą wszystkie wymienione cyfrówki razem wzięte.

Tak więc podsumowując - po pierwsze, moim zdaniem najlepiej sprawdziłby się analog, ale jeśli już cyfra, to polecam 7Hi. Po drugie - kluczową rolę odegra raczej nie aparat, a lampa.

poniedziałek, 12 stycznia 2004, 21:18

Słowa uznania dla TomkaK, za tak wyczerpującą wypowiedź. Nawet gdy się nie jest bardzo zainteresowanym danym tematem, warto trafiać na takie wypowiedzi. Poszerzają znacznie wiedzę praktyczną, pomagają rozeznać się w tym co jest istotne. Moda na cyfraki zaślepia. Każdy che mieć cyfraka. A nabieram ostatnio przekonania, że to jeszcze za wcześnie. Może za kilka lat dopiero aparaty analogowe faktyczniezaczną odstawać w tyle pod względem oferowanej jakości zdjęć. Nie mamtu na myśli aparatów cyfrowych zrobionych w technologiach "kosmicznych", za które trzeba by płacić równie kosmiczne sumy. To zabawa dla super bogatych ludzi. A ci nie potrzebują porad na forum. Po prostu kupują to co najlepsze i najdroższe, a jak się przestaje podobać - wyrzucają...
Pozdrowienia

sobota, 22 stycznia 2005, 00:38

Ponieważ TomekK na temat aparat analogowy plus skaner już prawie wszystko powiedział, ja zaatakuję problem z trochę innej strony.
Jeżeli zdjęcia na weselach, komuniach itp. to wydaje mi się, że bardzo ważne jest - z racji, że nie można tych imprez powtórzyć - to co daje ci cyfrówka, możliwość podglądu na przed chwilą wykonane zdjęcie.
Ja osobiście nie chciałbym być na miejscu fotografującego, gdy np. nie udały się (poruszone, nieostre) zdjęcia weselne!
Sam spotkałem się z faktem, gdy klisza ze zdjęciami weselnymi została przypadkowo naświetlona, w sumie nie wiadomo przez kogo.
Może jest to jeden z decydujących faktów przemawiających za cyfrówką - pomijając inne oczywiste korzyści.
Co do gorszej jakości zdjęć z cyfrówek, to tutaj bym już nie demonizował. Napewno już dzisiaj nie może to być decydujący fakt przemawiający za wyborem analoga (chyba, że cena - tu się zgodzę), a tym bardziej, jeżeli mówimy o zdjęciach z uroczystości rodzinnych.
Reasumując - brałbym najtańszą cyfrową lustrzankę plus lampa (lampa może być nawet z odzysku).
Pozdrawiam.

sobota, 22 stycznia 2005, 01:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]