Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 01:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Filtr polaryzacyjny do Canona PS G5 
Autor Wiadomość

Post Filtr polaryzacyjny do Canona PS G5
Witam!

Jestem totalną fotograficzną lamą, więc z góry proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.
Chcę kupić filtr polaryzacyjny do Canona PS G5. Mam do przeznaczenia na ten cel max 350 zł. Wiem, że potrzebuję też adaptera - tu wybiorę chyba adapter dedykowany Canon LA-DC58B (czytałam opinie użytkowników, którzy kupili zamiennik KINGa i byli średnio zadowoleni). Jednak problem jest z wyborem konkretnego modelu filtra, na który po kupnie adaptera zostanie z 230-250 zł - pogubiłam się całkowicie co i z czym się je, mimo że czytam już na ten temat od jakiegoś czasu. To pierwsza moja przygoda z akcesoriami fotograficznymi, stąd proszę o "poprowadzenie za rękę", jaki konkretnie model filtra kupić.

Sama zastanawiałam się nad czym takim filtr polaryzacyjny slim MARUMI DHG 58mm 58 ale nie wiem, czy będzie odpowiedni do G5-tki.

Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki.

czwartek, 30 listopada 2006, 12:06
Widzę, że celujesz w filtr z najwyższej półki więc musi być dobry lepszych już chyba nie ma.
Też rozbudowałem swojego G6 o zestaw filtrów i orginalną tulejkę a teraz się zastanawiam czy było warto. Pewnie znasz już wszystkie wady i zalety założenia tulejki ale się może powtórze:
(wady)
- po założeniu tulejki można zapomnieć o wbudowanej lampie i wizjerku,
- używanie filtra polaryzacyjnego w tej cyfrowce nie jest takie proste ponieważ trzeba kadrować na monitorku a w słoneczny dzień jakoś trudno zauważyć róźnicę przy kręceniu polarem.
(zalety)
- fajnie się trzyma aparat (jedna ręka na tulejce druga na 'gripie')
- ochrona obiektywu
- i oczywiście fajne zdjęcia o ile ma się cierpliwość zabawy z polarem na tym monitorku.
Mi się w każdym razie ta zabawa znudziła i wolę swojego G6 jako niewielki kompakt niż aparat rozmiarów lustrzanki.
Zamiast zakupu filtrów bym się zastanowił nad zakupem lustrzanki a G5 zachował jako kompakt. Ale się rozpisałem ;-), pozdrawiam.

sobota, 2 grudnia 2006, 12:31
Moderator

opiotr, W tej cenie nie ma filtrów z najwyższej półki...

Po pierwsze zastanowiłbym się, czy naprawdę jest konieczne wydanie takiej kwoty, skoro sama nazywasz siebie "lamą", cokolwiek to znaczy :)

Równie dobrze można wybrać dobrej klasy filtr za około 150 zł. Generalnie Marumi to bardzo dobra firma w danym przedziale cenowym, jak również HOYA i tylko z tych marek bym wybierał. Chociażby HOYA HMC.

Pytanie jeszcze czy to ma być filtr liniowy czy kołowy. Generalnie z cyfrówkami lepiej współpracują te drugie, ale są nieco droższe. Choż akurat w mojej Minolcie A1 posiadam liniowy i nie narzekam.

Pozdr.

niedziela, 3 grudnia 2006, 16:55

opiotr, filtr używa się raczej w słoneczne dni wiec po cholere komu wbudowana lampa? Wizjer w G5 to też porażka i to z filtrem czy bez :|
fakt - szukanie różnicy na lcd to nie najlepszy pomysł

G5 mam więc mówię to na podstawie użytkowania - G5 to bardzo dobry aparat ale trzeba iść na pewne kompromisy - za to odwdzięcza się naprawde dobrymi zdjęciami :mrgreen:

niedziela, 3 grudnia 2006, 18:53
Filtr za 230-250zł na średnice 58mm to raczej najwyższa półka sam kupowałem z oferty B&W i powyżej tej ceny już nic nie widziałem.
Tak wiem, że filtra się używa raczej w słoneczne dni (dlatego pisałem, że na monitorku trudno dojrzeć różnice), chodzi o to że jak się nakręci tulejkę to raczej się jej już nie zdejmuje. Przynajmniej ja tak miałem dodatkowy jeszcze filtr UV i tulejka na stałe, po jakimś czasie mi się to znudziło i zdjąłem tulejkę.
Jeszcze parę zalet i wad:
(zalety)
- wygląd ogólny super
- łatwo się czyści filtr UV (wyższej klasy) wystarczy pod zlewem
(wady)
- lampa wspoamgania wali po tulejce.
To tyle, pozdrawiam.

poniedziałek, 4 grudnia 2006, 10:14
Moderator

Hmm... no skoro za zalety uważasz wygląd itp... Nie do tego służą wszak owe akcesoria. No i co ma tuleja do mycia filtrów? Nie wspominając o tym, że nie używa się ich na stałe. Dodajmy do tego, że G5 z zasady ma problemy z cieniami, powstającymi przy błyskach zasłanianych właśnie tuleją.

wtorek, 5 grudnia 2006, 14:34

ale po co błyskać z tuleją ? :shock: :roll: :roll: a jeszcze nosić ją na stałe przy aparacie to dla mnie też jakieś nieporozumienie :mrgreen:

wtorek, 5 grudnia 2006, 19:40
Moderator

No niektórzy to tak dla szpanu właśnie... :) Albo dla wyglądu.

środa, 6 grudnia 2006, 07:10

Ostatnio sam jestem na etapie poszukiwania polara i z tego co wyszukałem na forum to filtry Marumi i Hoya są najczęściej polecanymi. Cena w okolicach 250-350 zł to niestety nie najwyższa półka, jak pisze Opiotr. Polecam ,Opiotrze, lekturę cennika pewnej firmy z Poznania mającej w ofercie filtry LEE, Heliopan, czy Formatt Filters :-) Tam "górna" półka to około 1000-2000 zł. Ja osobiście , po lekturze kilku for internetowych wybrałem Marumi z serii DHG. Poleca go bardzo wiele osób, jest przystępny cenowo i mam nadzieję że przyniesie mi sporo frajdy przy foceniu, choć podobnie jak koleżanka Ginewra dopiero wkraczam w świat "poważniejszej" fotografii.

środa, 6 grudnia 2006, 20:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]