Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 21:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Doraźcie początkującemu.. 
Autor Wiadomość

Post Doraźcie początkującemu..
Jestem tu nowy, więc na wstępie witam wszystkich serdecznie.
Chcę rozpocząć swoją przygodę z fotografią cyfrową. Fotografia fascynuje mnie od dłuższego czasu, więc doszedłem do wniosku że czas rozpocząć własną "produkcję" zdjęć. Do tej pory służy mi kompakcik Olympus C-500 (aparat robi nawet dość ciekawe makro), ale chciał bym przesiąść się na lustrzankę.
Aparat ma mi służyć do amatorskiej fotografii, czyli dla własnej przyjemności. Dość sporo podróżuję z żoną po kraju i przy pomocy nowego sprzętu mógł bym przywieźć wiele ciekawszych fotek.
Dla laika wybór sprzętu to najtrudniejsza rzecz, rynek jest duży i trudny do opanowania.
Przeglądając oferty ukierunkowałem się na Olympusa E-500, na razie z kitowym obiektywem 14-45mm, cena ok 1800pln.
Sprzętu nie muszę mieć nowego, chętnie kupił bym używany, ale z pewnej ręki, ale nie wiem gdzie szukać.
Wiem, że powinienem zacząć może od jakiegoś starszego (tańszego)aparatu, ale ponieważ nie posiadam dużego budżetu nie będzie mnie stać w najbliższej przyszłości na przesiadkę na droższy sprzęt. Dużo działam w świecie Car Audio i z doświadczenia wiem, że inwestycja w tani sprzęt z zamiarem zmiany na lepszy wiąże się koniecznością zgromadzenia odpowiednio dużej puli kasy.
I tu pada pytanie - czy dobrze rozumuję, czy właściwie wybieram E-500, czy taki sprzęt będzie dobry do nauki fotografii?
Przy okazji mam prośbę, chcę jak najwięcej wiedzieć o fotografii, zanim kupię sprzęt, zrozumieć wszystkie pojęcia fotograficzne więc proszę o linki do stron z poradnikami dla początkujących (zielonych) fotografów.

Proszę o wyrozumiałość, dziękuję z góry za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam, Sławek.

Volkswagen Klub Polska #157

sobota, 25 sierpnia 2007, 10:55

Witaj!, to prawda, że rynek fotografii jest ciężki do ogarnięcia, często tak samo jest z wieloma opiniami forumowiczów, każdy ma swoje typy, itd. OLYMPUS E-400 jest według mnie niezbyt dobrą propozycją ze wwzględu na drogą optykę do olympusów, są w standardzie 4:3 - proporcja obrazu, Osoboście polecam Canona EOS 400D, tańsza optyka i akcesoria.

sobota, 25 sierpnia 2007, 21:55

To prawda, że ile użytkowników - tyle opinii, biorę to pod uwagę. Olympusa wytypowałem głównie ze względu na zaufanie do tej marki, ale chętnie wysłucham innych typów i opinii.

niedziela, 26 sierpnia 2007, 09:27
OLYMPUS E-400 jest według mnie niezbyt dobrą propozycją ze wwzględu na drogą optykę do olympusów, są w standardzie 4:3 - proporcja obrazu, Osoboście polecam Canona EOS 400D, tańsza optyka i akcesoria.

Sam sobie przeczysz albo nie umie zebrać Twoich myśli. U canona to raczej optyka wychodzi najdrożej oprócz taniej 50tki i obiektywów ciemnych obiektywów kitowych raczej u canona nic poniżej 2000zł nie Dostaniesz. Trzeba kupować zamienniki innych firm Sigma, Tamron, Tokina a te jak wiadomo równie dobrze można kupić do innego systemu. Ja tam polecam Olympusa tak jak kolega zauważył do tej firmy do tej firmy można mieć zaufanie - sprzęt porządnie wykonany. Fajne są nowsze produkty olympusa E330, E410, E510 - ze stabilizacją ale E-500 to chyba najbardziej popularny model wśród użytkoników i nikt się nie skarży. Fajne obketywy 14-54mm f2.8-3.5 (uszczelniony) za kwotę poniżej 2000zł ale nawet kitowe obiektywy są bardzo chwalone. Na tą chwilę też fajny jest Samsung GX10 aparat o sporych możliwościach i całkiem niedrogo. Canon, Nikon mają sporo do zaoferwoania dla ludzi zajmujących się profesjonalnie fotografią (pełna klatka) i mających zasobny portfel.

poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 07:42
Jeśli chcesz kupic lustrzankę,to w ofercie większości firm znajdziesz coś odpowiedniego za cenę około 2 tys.zł lub nieco ponad.Nikon ma D40(lub droższy d40x),Canon 400d,Olympus E400(lub E410),Pentax k100,Sony A100 i Samsung coś takiego jak Pentax.Wszystkie te aparaty oferują porównywalną jakośc zdjęc,a różnią się dodatkami i ewentualnie ilością pixeli.Chyba najwięcej w porównaniu do ceny oferuje Sony A100(w tym także stabilizację matrycy),ale proponuje Ci iśc do sklepu i wybrac to,co Tobie najlepiej będzie leżało w ręku.Bo to,czy zdjęcia będziesz robił dobre czy też słabe,bardziej zależy od Twojej pomysłowości i obiektywów,niż od modelu aparatu.Musisz pamiętac tylko,że kupując lustrzankę danej firmy,jesteś skazany na obiektywy z mocowaniem odpowiednim dla tej firmy.Ale w każdym z systemów można znależc obiektywy-perełki,jak i też zwykłe byle co.
A model E500,o którym piszesz doczekał się niedawno następcy-E510,więc może dlatego jego cena jest tak atrakcyjna.

wtorek, 28 sierpnia 2007, 00:29

Mam jeszcze kilka pytań, otóż: co powinienem brać pod uwagę kupując używany sprzęt? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, jakie pytania powinienem zadać sprzedającemu, jednym słowem co powinienem wiedzieć przed zakupem?

wtorek, 28 sierpnia 2007, 08:49
Najlepiej obejrzeć sprzęt a jak nie ma możliwości to niestety kupuje się w ciemno warto wiedzieć jaki przebieg ma migawki ale tego nie zawsze można się dowiedzieć. Odradzam kupowania używanych canonów z najniższej półki, które są znane z krótkiej żywotności migawki.

wtorek, 28 sierpnia 2007, 11:48

Sprzęt, który mam na oku (jest to E-500) ma 15 tys zdjęć przebiegu, gwarancję (ponieważ ma lekko ponad rok) w zestawie jest wszystko co w komplecie występuje, kupiony w sklepie w PL, cena ok 1000pln (body, warto?

wtorek, 28 sierpnia 2007, 14:52
Sprzęt, który mam na oku (jest to E-500) ma 15 tys zdjęć przebiegu, gwarancję (ponieważ ma lekko ponad rok) w zestawie jest wszystko co w komplecie występuje, kupiony w sklepie w PL, cena ok 1000pln (body, warto?

Warto nie ma co się zastanawiać E-500 jest sprawdzonym i chwalonym wśród użytkowników sprzętem. Tutaj można pooglądać fotki i poczytać masę informacji o nim (jest to chyba najpopularniejsza lustrzanka olympusa):
http://forum.olympusclub.pl/

wtorek, 28 sierpnia 2007, 15:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]