Teraz jest środa, 21 listopada 2018, 12:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Olek E510 vs Pentax K10D 
Autor Wiadomość

Post Olek E510 vs Pentax K10D
Mam możliwość zakupu w bardzo dobrej cenie 2 aparatów. Różnica między nimi to 100 zł na korzyść Pentaxa. Pytanie, który wybrać. Potrzebuję aparat który sprawdzi się w roli sprzętu do focenia imprez plenerowych (sporo nocnych sesji), trochę zamkniętych pomieszczeń, portretów i sporo makro. Za duży plus Pentaxa uważam uszczelnione body, natomiast na korzyść Olka to że dostałbym sprzęt w dual kicie (w Pentaxie jest tylko 18-55) Zależy mi na sprawnym AF i niskim szumie wyższych zakresów iso (800/1600) jako że mam już serdecznie dość szumu z FZ50 :evil: (tam szumi już od iso 200, bardziej boli 400, ale 800 i 1600 .... bez komentarza :? ) Będzie to moja pierwsza lustrzanka i nie chciałbym wywalić kasy nieprzemyślanie. Nie posiadam zbyt dużych możliwości finansowych, więc pewnie będę sięgał po szkła z raczej dolnych pułapów cenowych. Wiem że nie mogę w tych rejonach oczekiwać cudów, ale pewnie któraś z firm ma w ofercie lepsze szkła z oferty dolnopółkowych.

czwartek, 17 stycznia 2008, 20:04

Tu masz link do ciekawej dyskusji nt. aparatów o które pytasz (wypadła raczej na korzyść Pentaxa):

http://www.cyberfoto.pl/jaka-cyfrowka/89477-pentax-k10d-18-55mm-czy-olympus.htm

Z Pentaxa nie dane mi było korzystać, ale po necie chodzą raczej pochlebne opinie na jego temat. Oly to przede wszystkim crop x2, kiepski AF i chyba najgorszy dostępny obecnie system, ale dobra czyszczałka i stabilizacja w puszce. Szczerze, co byś nie wybrał i tak będziesz zadowolony. Pozdro

czwartek, 17 stycznia 2008, 20:33

E-510 wg mnie ma dużą przewagę nad K10D w dziedzinie macro bo:
- za 700zł można kupić b. dobry obiektyw macro, czyli ZD 35mm o skali odwzorowania 1:1
- mimo, że K10D ma duży wizjer, to w przypadku macro lepszy jest LV, bo nie trzeba się kłaćś na glebie i o wiele lepiej jest wyostrzyć manualnie z wykorzystaniem 10x powiekszenia na LV

W portrecie uważam że jest remis ze wskazaniem na Pentaxa bo
w obu systemach brak jest tanich systemowych stałek portretowych z AF. Trzeba korzystać ze szkieł manualnych, poza małymi wyjątkami.

Fotki wnetrz, czyli jak dla mnie obiektywy szerokokątne. Olek ma pieknego 7-14, ale jest drogi. Do K10D można użyć Sigmę 10-20, ale ponoć w tym roku ma pojawić się tani ultra wide w systemie Olka 8-18mm.

Generalnie wybór nie jest taki oczywisty.

PS
Co ci po uszczelnonym body, skoro obiektywy będą przeciekać.

czwartek, 17 stycznia 2008, 23:58
Jeśli zależy Ci na tanich szkłach to Pentax zdecydowanie najlepiej ze wszystkich lustrzanek cyfrowych współpracuje ze starymi obiektywami na gwint m42.Nawet stabilizacja matrycy działa z takimi szkłami.A na allegro można za niewielkie pieniądze kupić tego typu szkła o jasności f2 lub nawet f1,4.
Jeśli chodzi o E510,to we wszystkich testach tego aparatu jakie czytałem,wytykano słaby AF przy gorszym oświetleniu.
Co do małych szumów na wysokich czułościach w niektórych lustrzankach z takiego przedziału cenowego,to nie ma się czym podniecać,bo to nie tyle zasługa matrycy,co bardziej programu odszumiającego w korpusie aparatu.Pięknie wycina szum i jednocześnie wszystkie drobne szczegóły na zdjęciu,co powoduje także spore pogorszenie ostrości.Zdecydowanie lepiej zrobić to samemu na komputerze przy pomocy np. NeatImage.

piątek, 18 stycznia 2008, 01:00

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Troszkę Was jednak jeszcze pomęczę :D

jacek2004 napisał(a):
PS
Co ci po uszczelnonym body, skoro obiektywy będą przeciekać.

No tak. W sumie racja. Myślałem o nowych obiektywach, które mają się lada chwila pokazać, z serii DA*, z tym że to raczej górna półeczka i nie będzie mnie na to stać. Ale za jakiś czas... Kto wie. No i w sumie mam dostęp do rynku USA, więc staram sie rozważać wszystkie za i przeciw. Co do Olków, to podoba mi się obiektyw 14-54mm f/2.8-3.5, i kusi opisana przez Jacka stałka 35 mm, jak i ten zapowiadany 8-18mm.Z tego co widziałem na różnych samplach 14-54mm wyróżnia sie na tle innych budżetówek. Mógłbym go sciągnąć za jakieś 1100 zł, więc chyba nie byłoby źle. W Pentax'ie kusi mnie jeszcze możliwość podpięcia gripa i użycie wężyka spustowego, nawet od systemu Canon'a. Zapomniałem dodać w 1 poscie, że w grę wchodzi jeszcze astrofotografia. Jak na tym polu wyglada wybór szkiełek przy tych 2 systemach? A jeśli chodzi o używanie Olka podczas deszczu. Są jakieś pokrowce, osłony , itp. których mozna uzyć do ochrony sprzętu?
P.S.

Co do szumów , to po przygodzie z Panasem FZ50 zarówno Olek , jak i Pentax są dla mnie jakościowym MEGA skokiem w hiper-małe szumy :D Choć pewnie NeatImage z czasem też sie przyda :wink:

piątek, 18 stycznia 2008, 01:02

Jeśli chodzi o E510,to we wszystkich testach tego aparatu jakie czytałem,wytykano słaby AF przy gorszym oświetleniu.
A K10D w słabym oświetleniu to niby mistrz AF'a ????

Masta Daniel napisał(a):
Zapomniałem dodać w 1 poscie, że w grę wchodzi jeszcze astrofotografia.
Najlepiej poszperaj na forach o astronomi. Lustrzanek to oni raczej nie używają, najczęściej w użyciu są kamerki internetowe podpięte do teleskopów i lunet, a do tego specjalne oprogramowanie do sklejania wielu fotek. Jeśli już lustrzanka, to raczej Olek, bo ma krotność ogniskowej x2 a K10D x1.5

Co do nowych DA* to radził bym poczekać na ich pojawienie i testy, bo niby bliźniacze Tokiny raczej nie zachęcają swoimi parametrami optycznymi.

W Olku możesz używać pilota na podczerwień, chyba nawet w E-510 można po ustawieniu BULB tym pilotem decydować o czasie naświetlania.

Jak chcesz Olka na deszcz to do kompletu dokup sobie E-1 za kilkaset złotych. W duecie z 14-54 nie do zatopienia ;-)

piątek, 18 stycznia 2008, 14:09

Wolny AF to jak narazie mam w FZ50 :wink: ( choć i tak szybki w porównaniu do innych kompaktów i hybryd jakie "macałem") Za to jak pobawiłem się chwilkę analogiem F55 szwagra to dlugo zbierałem szczenę z gleby po pierwszym użyciu AF. W tym analogu Nikona działa to naprawdę szybko (narazie mam tylko takie porównanie odnośnie luster) :? Chyba zanim zdecyduję się na którąś opcję, przejadę się jeszcze do media marktu i "pokatuję" sobie AF w różnych sprzętach, tak dla porównania.

[ Dodano: Pią Sty 18, 2008 11:45 pm ]
A więc tak.
Byłem w media, macałem, porównywałem, trochę mi przy tym zeszło, więc pan z działu foto "troszkę" się zaczął spinać :D Ale dopiołem swego. Był Nikon d40x, Olek E410, E510 i Samsung GX10, czyli klon k10D.
Konkluzja.
Z moim doświadczeniem (niewielkim), mogę potwierdzić to co napisał koszal . Czego nie kupię, będę zadowolony. Stawiam na Olka E510 z powodu wygody (fajnie leży w łapie) ma LV, niezłą stabilizację , fakt, ma gorszy wizjer, ale bez przesady. Co do ISO. Jak dla mnie poziom szumów nawet przy iso 1600 jest po prostu lata świetlne przed tym z Panasa FZ50 więc jest to co chciałem. Co do szczelności, to skorzystam za jakiś czas z rady jacka2004 i dokupię sobie jakieś uszczelnione body (nie wykluczam że właśnie E-1 :D )oraz może ten 14-54 i będzie git. Jeszcze jedno pytanko. Czy do E510 można również podpiąć coś z M42 poprzez jakiś konwerter? Jak sie spisuje taki zestaw?

piątek, 18 stycznia 2008, 16:19

Jeszcze jedno pytanko. Czy do E510 można również podpiąć coś z M42 poprzez jakiś konwerter? Jak sie spisuje taki zestaw?
Kupujesz na allegro przejściówkę M42 --> 4/3 i możesz podpinać szkiełka bez problemu. Cena okolo 70-100zł. Możesz też kupić OM-->4/3. Tak właściwie to nie ma tylko przejściuwek Canon EF --> 4/3.

E-510 będzie poprawnie mierzył swiatło. Chdzą plotki iż ma się pojawić firmware, który odblokuje stabilizację i potwierdzenie ostrości dla niesystemowych szkieł. Na szybko jakbyś chciał to mieć to musisz do przejściówki dokupić tzw. dadeliona.

Ja używam przejściówki OM-->4/3 oraz optyki Zuiko OM (portret i macro). Z M42 też się bawiłem.

Problemem jest jeszcze to, że ostrość trzeba ustawiać na max otwartej przyslonie, a potem ja recznie przymykac do pomiaru swiatla.

W k10d z obiektywami pentaxa jest to lepiej rozwiazane.

sobota, 19 stycznia 2008, 14:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]