Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 22:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Początkujący, Olek Canon a może Sony 
Autor Wiadomość

Post Początkujący, Olek Canon a może Sony
Witam, długo długo przymierzałem się do kupna aż w końcu nadeszła ta chwila. Na początku pojawiły się pomysły nad kupnem 400d lub teraz nawet 450d, ale lipne kitowe szkła i ceny tylko za nazwę postanowiłem bardziej przyjrzeć się Olkom. No i wybór padł tylko teraz pozostały mniejsze czy większe wątpliwości.
Wydać chcę ok 3000zł ale jak trzeba będzie to troszkę jeszcze wygrzebię, ale to w ostateczności.
Jestem amatorem i jedyne co mnie łączy z fotografikami to pasja i chęć robienia dobrych zdjęć. Po prostu mi się to podoba. Wychodzę z założenia, że jak kupować to raz a dobrze. Przy okazji panoramy mi się marzą, ale to tak na marginesie.
Przechodzę do meritum. Zastanawiam się nad e-510, e-330, ale czytałem też testy e-300 i innych. Który z Olków właśnie mi byście polecili i coś co jest dla mnie najważniejsze dlaczego? Oczywiście na razie zostają kitowe obiektywy, ale z przyszłością oczywiście zmienią się.
Przy okazji co mi się przyda na początek oprócz samego body i szkieł. Torba, ładowarka, zapasowe aku, ale ze sprzętu takiego już z samym robieniem zdjęć związane, np lampa, filtry czy osłona przeciwsłoneczna. Które z tych rzeczy mogą mi się na początek przydać.

Co do Canona to jak on wypada w porównaniu do tych aparatów? Dajmy na to, że kupił bym do niego od razu dobry obiektyw ze stabilizacją.

Tak samo proszę o sytuację z Sony A100

Z góry dziękuję za odpowiedź.

PS. Użyłem opcji szukaj, lecz nadal mam wątpliwości.

poniedziałek, 7 lipca 2008, 20:53

Post Re: Początkujący, Olek Canon a może Sony
zejnowski napisał(a):
Wydać chcę ok 3000zł ale jak trzeba będzie to troszkę jeszcze wygrzebię, ale to w ostateczności.
Przechodzę do meritum. Zastanawiam się nad e-510, e-330, ale czytałem też testy e-300 i innych. Który z Olków właśnie mi byście polecili i coś co jest dla mnie najważniejsze dlaczego? Oczywiście na razie zostają kitowe obiektywy, ale z przyszłością oczywiście zmienią się.

1. Trzy tysiące to całkiem sporo kasy.
2. Dlaczego na siłę trzymać się kitów?

Dlatego jako Olka proponuję E-520 i Zuiko 14-54mm2.8-3.5 - to będzie doskonały zestaw, będziesz zadowolony z jego użytkowania.
E-520 body to około 1800zł, 14-54 to około 1600zł (nowy z polskiego sklepu z 2 letnią gwarancją, 1300zł nowy z przywatnego importu z roczną gwarancją, około 1000-1200zł używany). Czyli wydajesz 3400zł w najdroższej opcji.

zejnowski napisał(a):
Co do Canona to jak on wypada w porównaniu do tych aparatów? Dajmy na to, że kupił bym do niego od razu dobry obiektyw ze stabilizacją.

17-55mm2.8 IS za 3000zł, czemu nie w parze z 450D może być to niezły zestaw - tyle, że to 5000zł i zakres ogniskowych mniejszy, a jakośc fotek porównywalna z zestawem Olympusa.

zejnowski napisał(a):
Tak samo proszę o sytuację z Sony A100
A100 to już mocno leciwy aparat, z szumiącą matrycą, bez LV, wykonany z bardzo kiepskiego plastiku. No i chyba najgorsze kity pod słońcem. Aczkolwiek A100 (1200zł) i CZ 16-80 (2300zł) daje całkiem niezły optycznie zestaw, tyle że ISO musisz trzymać na uwięzi.

wtorek, 8 lipca 2008, 09:23

Rozważ taką opcję: Canon 30d - pancerna puszka od Canona, 8 mpx i 5 kl/s + Tamron 17-50 lub Canon 17-85 USM IS. Nieco przekroczysz budżet ale masz zadowalającą namiastkę sprzętu PRO. Uważaj tylko z Tamronami, najlepiej kupować je w sklepie i od razu sprawdzić ff/bf. Canon 17-85 to bardzo dobry obiektyw, z tym że przy 17mm pojawia się okropna beczka i zauważalna aberracja. Pozdrawiam

wtorek, 8 lipca 2008, 11:12

koszal napisał(a):
Rozważ taką opcję: Canon 30d - pancerna puszka od Canona, 8 mpx i 5 kl/s + Tamron 17-50 lub Canon 17-85 USM IS. Nieco przekroczysz budżet ale masz zadowalającą namiastkę sprzętu PRO. Uważaj tylko z Tamronami, najlepiej kupować je w sklepie i od razu sprawdzić ff/bf. :wink: Canon 17-85 to bardzo dobry obiektyw :wink: ,z tym że przy 17mm pojawia się okropna beczka i zauważalna aberracja :cry: . Pozdrawiam
Szczerze się uśmiałem czytając pogrubione zestawienia.
A jak to jest z AF (powtarzalność) w 30D? 30D to może i pancerny jest, ale ze szczelnością kiepsko :mrgreen:

wtorek, 8 lipca 2008, 16:55

A mam pytanie odnośnie np takiej aucji:
http://www.allegro.pl/item391724226_oly ... _raty.html
Wychodzi tanio za 2 obiektywy kitowe, czym one się różnią od tego kupowanego osobno?

wtorek, 8 lipca 2008, 17:08

Więc wyjaśnij mi, dlaczego Canon 30d z marszu stał się hitem, a Olympus ma zaledwie 5% udziału w rynku lustrzanek (przy 40-45% Canona)? Hmm... chyba wiem - tabuny niedouczonych ignorantów wolą kupować gorszy sprzęt za większą kasę i cierpieć katusze, tylko po to, aby pogrążyć Olympusa :D Ośmieszasz się kolego, nie po raz pierwszy...
jacek2004 napisał(a):
Szczerze się uśmiałem...

Śmiej się zdrów, tylko to ci pozostaje :D

wtorek, 8 lipca 2008, 21:14

koszal napisał(a):
Więc wyjaśnij mi, dlaczego Canon 30d z marszu stał się hitem, a Olympus ma zaledwie 5% udziału w rynku lustrzanek (przy 40-45% Canona)? Hmm... chyba wiem - tabuny niedouczonych ignorantów wolą kupować gorszy sprzęt za większą kasę i cierpieć katusze, tylko po to, aby pogrążyć Olympusa :D
Miliardy much mają 100% udział w żarciu g... dlaczego nie idziesz za ich przykładem? :mrgreen:

środa, 9 lipca 2008, 12:11

jacek2004 napisał(a):
Miliardy much mają 100% udział w żarciu g... dlaczego nie idziesz za ich przykładem? :mrgreen:
Oczywiście pisząc g..., masz na myśli O... Zatem smacznego :D

środa, 9 lipca 2008, 12:52

jacek2004 napisał(a):
...Miliardy much mają 100% udział w żarciu g... dlaczego nie idziesz za ich przykładem? :mrgreen:

Odpowiedź jest prosta, ponieważ koszal nie jest muchą :lol:, którym przynależne jest to jakże ważne zjawisko biologiczno-statystyczne czyli żarcie odpadów. A na poważnie, może i Olympus ma najlepsze aparaty (przyznaję są całkiem niezłe i podczas macania w MM zrobiły nawet na mnie wrażenie) ale znaczna część profi używa canonów i nikonów. A ludzie są już tak skonstruowani, że lubią używać czegoś, co jest najlepsze czyli sprzętu używanego przez profesjonalistów. Kółko się zamyka. Do ludzi nie dociera, że to nie sprzęt robi zdjęcia tylko człowiek. Może gdyby Olympus reklamował się, że jego aparat sam robi zdjęcia...no ale przecież nie robi. A dla przeciętnego uzytkownik zdjęcie czy to z canona, nikona olympusa czy sony wyjdzie tak samo, tylko, że ten przeciętny użytkownik o tym nie wie. Decyduje o tym suma przeciętnych umiejętności tego użytkownika. No ale jak się podnosi ego przeciętnego użytkownika, że ma taki sam (prawie) aparat jak ci wszyscy zawodowcy. Takie małe OT.

środa, 9 lipca 2008, 13:35

koszal napisał(a):
Oczywiście pisząc g..., masz na myśli O... Zatem smacznego :D
Hmmmm ... czyli mówiąc to zrównujesz klientów potentata na literkę C w branży dslr z muchami ... :D

SamP napisał(a):
Takie małe OT.
Małe ale trafne i dobrze napisane. :wink:

środa, 9 lipca 2008, 14:37

A ja dalej nie wiem czym się różnią kitowe obiektywy od tych kupowanych osobno. Mają gorsze szkła?

środa, 9 lipca 2008, 15:37

zejnowski napisał(a):
A ja dalej nie wiem czym się różnią kitowe obiektywy od tych kupowanych osobno. Mają gorsze szkła?

Generalnie rzecz biorąc tak, kitowe obiektywy są gorsze. Są wyjątki ale najczęściej będziesz niezadowolony albo ze światła obiektywu albo z zakresu ogniskowych...na początek. Ja tylko raz spotkałem dobry obiektyw kitowy...w mojej A1 :lol: a i to w szczegółach można mu było zarzucić to i owo.
Są gorsze, ale uwierz mi w większości przypadków całkowicie wystarczające. Co chcesz fotografować, przysłowiową ciocię na imieninach?

środa, 9 lipca 2008, 16:54

Tak jak powiedziałeś, ciocię ;) ale wiadomo, że zachce mi się z takim aparatem wyjść w plener czy portret kobiety pstryknąć, ale na początek wydaje mi się, że styknie mi kitowy tym bardziej, że w 450d jest lepszy niż w 400, a w e-520 podobno obydwa są lepsze od 450d więc teraz ostatnie już chyba pytanie.
450d i e-520 są w tej samej klasie czy jeden np jest bardziej amatorski od drugiego?

PS. Przyjżałem się też nikonowi D80, co o nim sądzicie?
PSS. A może dozbierać i np 40D kupić :)

środa, 9 lipca 2008, 18:44

zejnowski napisał(a):
450d i e-520 są w tej samej klasie czy jeden np jest bardziej amatorski od drugiego?

E-520 ma w stosunku do 450D
- lepiej rozwiązany LV
- ma stabilizację dla każdego szkła (do 450D aby mieć stabilizację musisz dokupować stabilizowane obiektywy które są droższe od wersji takich samych niestabilizowanych, a ponadto w Canonie nie ma pewnego rodzaju szkieł ze stablizacją, albo są pieruńsko drogie np. Zuiko 14-54mm2.8-3.5 vs. Canon 17-55mm2.8 IS)
- ma bardzo dobrą czyszczałkę matrycy
- można sobie samemu wybierać stopień odszumiania
- E-520 lepiej się trzyma (mały palec nie ucieka pod body).

Uogólniając Olympus nie wycina z funkcji low endy w takim stopniu jak robią to Canon i Nikon.

tu masz porównanie E-420 z 450D
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse420/page16.asp

zejnowski napisał(a):
PS. Przyjżałem się też nikonowi D80, co o nim sądzicie?
PSS. A może dozbierać i np 40D kupić :)

Zamiast inwestować w puszkę kup lepsze szkiełko, bo za 6 miesięcy cena puszki spadnie o połowę, a każda nowsza będzie lepsza (nieco) od poprzedniej. A dobre szkła to dobre szkło ... np. w Olympusie radzę "szarpnąć" się na 14-54 zamiast 14-42.

piątek, 11 lipca 2008, 12:27

Wybór padł na 450D, wszystkim za pomoc dziękuję.

piątek, 11 lipca 2008, 15:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona