Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 22:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Początkujący, Olek Canon a może Sony 
Autor Wiadomość

Post Re: Początkujący, Olek Canon a może Sony
Odkurzę ten zapomniany a poniekąd ciekawy wątek. Tym ciekawszy, że sam staję przed wyborem lustrzanki. W tytule jest canon, olimpus i sony; brakuje nikona nie wiedzieć czemu. Mój wstępny wybór jest prosty i zasadza się na doświadczeniach z A1 - czy aparat ma stabilizację matrycy? Odpowiedź na to pytanie ograniczyła zakres poszukiwań do olimpusa i soniego, a wśród tych marek do E-520 i A300 (A350 odrzuciłem, bo za 4 MP więcej na matrycy nie warto dopłacać). I teraz jestem w kropce. W FJ E-520 z dwoma obiektywami (14-42 oraz 40-150) natomiast A300 z obiektywem Sigmy 18-200 za 1999. Cenowo podobnie - 150 zł nie problem. Dlaczego 18-200? Lubię podróżować i mieć szeroki zakres ogniskowych. Uważam również, że wymiana obiektywów na wycieczce jest uciążliwa a niekiedy wręcz niemożliwa ze względu na tempo zwiedzania. I tu minus dla Olego, nie ma za rozsądne pieniądze takiego obiektywu; zaakceptowałbym nawet 12-60 (mimo mniejszego zakresu ogniskowych) ale nie za 3000 zł. Z drugiej strony obejrzałem zdjęcia z sony i olimpusa i tu na pierwszy rzut oka dla mnie lepiej zaprezentował się olimpus. Bardzo mi się spodobała funkcja wyciągania szczegółów z cienia, którą to funkcję ma również Sony ale nie znalazłem przykładów jak to działa. Wiem,można zrobić to w programach graficznych ale jestem leniwy i nie mam czasu na takie zabawy. LV jest w obydwu modelach (znowu przyzwyczajenie wyniesione z A1 :D ) ale w E-520 nie ma odchylanego ekranu co w znacznym stopniu ogranicza przydatność LV. Przy Sonym zdaję sobie sprawę, że konieczny będzie jeszcze jeden obiektyw-jaśniejszy. Tu mój wybór padł na Sigmę 17-70/2,8-4,5 Makro, która wydaje mi się, będzie dobrze nadawała się do focenia wnętrz. Wymiana obiektywu przed wejściem do muzeum czy gdzie indziej to już mniejszy problem.
Podsumowując, liczę, że może ktoś mi podsunie jakiś argument, który by przeważył na korzyść jednego z aparatów.

środa, 14 stycznia 2009, 23:09

Aktualnie to ja chyba polecam d90, chociaż oczywiście z mojego 450d jestem bardzo zadowolony no ale kupowałem go już dosyć dawno :)
Poza tym Canon lepiej mi w dłoni leży, później mam nadzieję na kupno puszki wyższej klasy a co za tym idzie, obiektywy mi się nie zmienią, a że "Lki" uważam za bezkonkurencyjne to będę zadowolony...

czwartek, 15 stycznia 2009, 00:00

Jeśli wchodzimy na poziom cenowy to ja zaproponuję Olympusa E-30 (obrotowy LCD).

Radzę się również zainteresować system micro 4/3 czyli Panasonic'em G1, będziesz miał gabaryty A1 o niebo lepszy EVF, obrotowy 3" LCD, bardzo szybki Auto Focus, dobre wysokie ISO (3200 w G1 jest jak 400 w A1) oraz wymienne obiektywy. Stabilizacja w obiektywach. Wg. G1 to ciekawa propozycja. Lada moment powinno się pokazać coś Olympusa z segmentu micro 4/3 (zapewne będzie miało stabilizację matrycy).

PS
Apropos stabilizacji, fociłem e-1, e-300 które nie mają stabilizacji, kupiłem e-3 ze stabilizacją (nawet niezłą), ale prawdę powiedziawszy, teraz mam już stabilizację wyłączoną, bo jak nie masz światła (iso, jasny obiektyw) to Ci żadna stabilizacja nie pomoże. Focę głównie w zakresie ogniskowych 14-108mm i tak czy siak muszę mieć czasy 1/100 sek i więcej, bo robię głównie fotki ludziom, więc stabilizacja jest mi do niczego nie potrzebna.

A chcąc zrobić dobry krajobraz, czy architekturę to i tak najlepiej postawić aparat na statyw (jak brakuje światła).

Stabilizacja ma jedynie sen gdy dużo korzysta się z teleobiektywów, a tu z kolei lepsza jest ta w obiektywie (bo masz stabilny obraz w wizjerze).

W przypadku lustrzanki ważniejsza jest moim zdaniem dobra czyszczałka matrycy niż stabilizacja matrycy.

piątek, 16 stycznia 2009, 12:12

Obejrzałem G1 i jakbym widział A1 :D Aparat rzeczywiści godny zainteresowania, spełniający niemal wszystkie moje wymagania ale mający problem z dostępnością obiektywów. Te 2, które są proponowane to właściwie to samo co w Olimpusie, czyli w moim przypadku konieczność częstej wymiany. No i stabilizacjaw obiektywie a nie matrycy; mimo, że ta w kicie jest tania to boję się myśleć co będzie przy następnych obiektywach. Chyba rzeczywiście zaczekam i zobaczę co Olimpus pokaże w segmencie mikro 4/3. Na razie nie jestem jeszcze aż tak napalony na nowy sprzęt ale korci :) oj korci :D
Co do stabilizacji, przedstawiłeś jacek2004 wszystko jak należy poza jednym; w czasie wycieczek nie ma czasu na używanie statywu. W swojej A1 byłem w stanie z ręki wydusić nawet do 1/3s (fakt, że nie zawsze :lol: ) dzięki właśnie stabilizacji i ja jestem do tego przekonany w 100%. Uważam, że jest to jeden z nielicznych wynalazków fotografii cyfrowej, który nie jest gadżetem.

piątek, 16 stycznia 2009, 22:49

Ja bez stabilizacji sobie radzę, a wcale nie jestem doświadczony, sądzę, że gdybym miał lepszy obiektyw tzn. z lepszym szkłem ale bez IS to zdjęcia byłby już nawet na pełną roździałkę, (czyli bardzo rzadko przeze mnie używaną) idealnie ostre jak na moje warunki.

sobota, 17 stycznia 2009, 00:23

Korciło, korciło i jednak się złamałem. Uczucia mam mieszane :? , ale pomyślałem, raz kozie śmierć :| W związku z powyższym przetestuję ten sprzęt wraz z obiektywami co by inni albo trzymali się od niego z daleka albo z większym spokojem sumienia go zakupili.
PS Stwierdzam, że zakup lustrzanki cyfrowej w dzisiejszych czasach to jest ból głowy nie do zniesienia :lol:

niedziela, 18 stycznia 2009, 22:41

SamP napisał(a):
PS Stwierdzam, że zakup lustrzanki cyfrowej w dzisiejszych czasach to jest ból głowy nie do zniesienia :lol:
Z lustrzanką to ból jest nie przed zakupem, ale raczej po zakupie, i to ból kręgosłupa od noszenia sprzętu :wink: Albowiem cokolwiek nie kupisz dostaniesz zawsze coś podobnego (w odpowiadających sobie segmentach). Moim zdaniem na dobrą fotkę składają się następujące składniki:
- pomysł 30%
- umiejętność zrealizowania pomysłu 30%
- obróbka graficzna 30%
- sprzęt 10%

Co do wagi zestawu, to można oczywiście lekko, ale lekko oznacza plastikowe body i jeszcze bardziej plastikowy (i co najgorsze ciemny) obiektyw. Analizując możliwości jakie daje lustrzanka w zakresie krótkiego kita i np. kompakt typu Panasonic LX3 (światło obiektywu f=2.0) wychodzi na to, że możliwości są dokładnie podobne, z ogromną przewagą LX3 jeśli chodzi o mobilność.

Gdyby nie to, ze czasami mam zlecenia za pieniądze, to już dawno pogoniłbym mój 20 kilogramowy sprzęt i zakupił coś a'la LX3 czy G1, które zaspokajają wymagania amatora w 200%.

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 10:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2