Teraz jest wtorek, 16 października 2018, 11:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Lutrzanka - co polecacie?? 
Autor Wiadomość

Post Lutrzanka - co polecacie??
Hej, mam nadzieję że piszę w odpowiednim miejscu na forum :) otóż zastanawiałam się ostatnio nad zakupem lustra cyfrowego. Gromadzę właśnie fundusze na ten cel, ale mówię zapytam najpierw co wy polecacie? Nie chcę kupić niepewnego sprzętu a później żałować że nie wzięłam czegoś innego. Jakie lustro polecacie na początek? chętnie usłyszę wasze opinie :)

wtorek, 2 września 2008, 12:58

Post Re: Lutrzanka - co polecacie??
Wszystko zależy od funduszy jakie chcesz przeznaczyć na ten cel, bo zarówno low entry lustrzanka za 1000zł jak i 1DMKIII za 25000zł może być polecone na początek.

wtorek, 2 września 2008, 13:33

No masz rację fundusze to podstawa, bez tego nic mi nie doradzicie. A więc tak, uzbierane mam jakieś 1800PLN, no ale nie wiem czy kupie już coś dobrego za tą kaskę. Jak myślisz?? Czy lepiej uzbierać jeszcze i wstrzymać się z decyzją. Ale i tak bym chciała mniej więcej wiedzieć co polecacie. Ułatwi mi to późniejszą decyzję

wtorek, 2 września 2008, 13:42

No to jeden pararametr mamy z glowy.

A jaki rodzaj fotek najczęściej wykonujesz?

wtorek, 2 września 2008, 13:44

Interesują mnie zdjęcia krajobrazowe, przyroda, natura. Głównie to, ale chciałabym także aby lustro służyło mi podczas zwykłego użytkowania np. imieninki znajomych, bądź jakieś inne wydarzenia. Musi sprawdzać się w każdej sytuacji, właśnie tego od niego oczekuje - "niezawodności". Teraz możecie mi już coś podpowiedzieć?

środa, 3 września 2008, 10:12

Witam,
Moje trzy grosze.
Przy takich funduszach można zakupić body, a samo body to tylko wierzchołek góry obiektywowej. Dla ostudzenia zapału do "lustra" proszę najpierw rozejrzeć się w cenach obiektywów.
Może lepiej jednak do takich celów jak Pani powiedziała kupić zaawansowaną hybydę, np. Canona S5 IS (ok. 1000 zł)... i do tego dokupić sobie akcesoria bardzo przydatne: karty pamięci, filtry (np. polar), konwerter szerokokątny, dodatkowe baterie, porządny futerał, a może i dużą lampę błyskową... To już skromnie dobijemy do kolejnego tysiąca na akcesoria.
Taka hybryda jest zdecydowanie wygodniejsza, a ma wiele zaawansowanych funkcji.
Acha... na imprezach "rodzinnych" duże aparaty kiepsko się sprawują - przede wszystkim ze względu na gabaryty, obawę przed kradzieżą, no i jak wychyli się coś za kołnierz to szkoda drogiego sprzętu (i drogiego serwisu, SIC!).
Pozdrawiam,

środa, 3 września 2008, 12:06

Moniczka napisał(a):
Interesują mnie zdjęcia krajobrazowe, przyroda, natura. Głównie to, ale chciałabym także aby lustro służyło mi podczas zwykłego użytkowania np. imieninki znajomych, bądź jakieś inne wydarzenia. Musi sprawdzać się w każdej sytuacji, właśnie tego od niego oczekuje - "niezawodności". Teraz możecie mi już coś podpowiedzieć?
Czyli najopowiedniejsza (za te pieniądze) będzie kompakt/hybryda z obiekywem o krotności zooma około 10, dobrze by było aby ogniskowa liczna w ekwiwalencie zaczynała się od 28mm (krajobrazy, wnetrza). Dobrze aby była stabilizacja.

Dlaczego taka rada, bo lustrzanka, która "musi sprawdzać się w każdej sytuacji" to body za 1000 - 2000zł plus obiektywy za około 10000zł (szerokokątny, standardowy zoom, tele).

środa, 3 września 2008, 12:53

Ale ja jestem zdecydowana już na lustrzankę, a jak się na coś uprę to trudno mi później coś wybić z głowy. Wiec jednak zostanę przy tym lustrze, ale skoro nie kupię nic za tą cenę co proponowałam to może pomyślę o zwiększeniu funduszy. Co wy na to? I ile musiałabym mieć ok. 3000?

środa, 3 września 2008, 13:15

Lustrzanka to jest skarbonka bez dna... hehe, sam wiem po sobie. Podam tylko mały przykład: obiektyw stało ogniskowy Canon 50 mm (standard) ma się cenowo tak:
światło 1.8 - ok. 400 zł
światło 1.4 - ok. 1500 zł
światło 1.2 - ok. 5000 zł
No niby ten sam obiektyw, niby tak samo robić będzie zdjęcia i ktoś powie że jak nie widać różnicy to po co przepłacać i to właśnie dla kogoś kto nie widzi różnicy są lustrzanki z najgorszymi szkłami za 2000 - 3000 zł. Niska cena body jest pułapką w którą można łatwo wpaść.
Jeżeli jednak jest Pani ciągle przy kupnie lustrzaki, to myślę że najlepiej kupić tani KIT nikonowski (w USA), bo stosunkowo za niskie pieniądze są w nich dobre szkiełka.
Polecam: viewforum.php?f=13

środa, 3 września 2008, 13:38

Moniczka napisał(a):
Ale ja jestem zdecydowana już na lustrzankę, a jak się na coś uprę to trudno mi później coś wybić z głowy. Wiec jednak zostanę przy tym lustrze, ale skoro nie kupię nic za tą cenę co proponowałam to może pomyślę o zwiększeniu funduszy. Co wy na to? I ile musiałabym mieć ok. 3000?

W takim razie polecam zakup Olympusa w opcji dual kit, dwa obiektywy 14-42mm i 40-150mm daje to zakres ogniskowych w ekwiwalencie 28-300mm. Tanie kity Olympusa są najlepszymi tanimi kitami w całej stawce. Późniejsza rozbudowa też nie jest najdroższa, np. doskonały Zuiko 14-54mm2.8-3.5 jest do kupienia już od 1400zł (nowy) - uzywany można trafić nawet poniżej 1000zł.

Jako body polecam dwie linie:
pierwsza to E-400/410/420 (małe, poręczne, LV (za wyjątkiem E-400))

druga to E-510/520 (nieco większe, więcej funkcji na "guzikach", stabilizacja w body, LV).

Najdrożej (i najlepiej z ww.) wychodzi E-520 dual kit - do kupienia już za 2000zł.
E-420 dual kit od około 1600zł

Ceny sprawdź sobie tu:
http://www.skapiec.pl/site/cat/2/filtr/ ... _0_0_0_0_0

środa, 3 września 2008, 14:47

Jacek2004, myślisz że to dla mnie dobre rozwiązanie? Nie znam się na tym zbytnio, nie chcę popełnić jakiegoś błędu przy zakupie. Stad te wszystkie moje wątpliwości. A nic innego już nie polecisz? Może jakbym miała większy wybór byłoby mi łatwiej później.

czwartek, 4 września 2008, 09:50

W segmencie entry level Olympus oferuje najwięcej za niewielkie pieniądze:
- solidne wykonanie, z bardzo dobrych materiałów (brak tandetnego taniego plastiku jak np. w Alfie 200 brrrrr ....)
- znikoma awaryjność sprzętu
- dużo funkcji (brak tzw. kastracji funkcjonalnej)
- chyba najlepsza opyka kitowa
- całkiem przyzwoity serwis (jak już coś będzie nie tak)

a na zdięciach, w porównaniu z innymi markami, w tym segmencie nie będzie wielkich różnic.

PS
Jeśli ja miałbym wydać 2000zł na pierwszą lustrzankę, to kupiłbym używane E-300 lub E-400 (lub w ostateczności E-500) z obiektywem Zuiko 14-54mm2.8-3.5 (powinno starczyć na nowy, aczkolwiek używany też można brać w ciemno).
W lustrzance liczy się (prawie) wyłacznie obiektyw.
Ostatnio robiłem ślub, i fotki z E-1 i Zuiko 35-100 wyszły najlepiej, lepiej niż E-3 i ZD 14-54 (chyba wymienię go na ZD 14-35).

czwartek, 4 września 2008, 12:34

A jeszcze się zapytam czy któryś z tych modeli ma Live view?? Mój kolega też mi coś wspominał że bardzo dużym ułatwieniem jest system oczyszczania matrycy. Ale nie wiem czy to też takie istotne? czy raczej powinnam zwracać uwagę na ważniejsze rzeczy.

piątek, 5 września 2008, 10:15

LV mają modele E-330/410/510/420/520/ i E-3, przy czym w E-330 LCD jest odchylany, a w E-3 obracany. Dodatkowo E-330 ma tzw. szybki Auto Focus w trybie LV. W E-420/520 jest dodatkowo tryb ustawiania ostrości na kontrast, nie ma klapania lustrem.

Wg. mnie czyszczenie matrycy jest istotne, w moich dwóch korpusach, które posiadam od ponad trzech lat nie ma najmniejszego pyłku na matrycy, a obiektywy zmieniam często i w różnych warunkach. Najważniejsze że nie muszę stemplować fotek w PSie lub co jakiś czas pucować matrycy. Czyszczałka Olympusa jest najlepsza.

piątek, 5 września 2008, 10:55

Hmm to chyba skuszę się właśnie na lustro z LV, a powiedz mi jeszcze ten "odchylany" i "obracany" LCD rzeczywiście się przydaje? Warto mieć tą funkcję? I dziękuje za odpowiedz o czyszczeniu matrycy. Teraz wiem na co mam zwracać uwagę.

piątek, 5 września 2008, 11:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona