Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 08:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 6 modeli do wyboru (dla taty) :) 
Autor Wiadomość

Post 6 modeli do wyboru (dla taty) :)
Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem tutaj nowicjuszem i chciałem poprosić o pomoc w wyborze aparatu dla mojego taty. Jest to człowiek starej daty z grubymi palcami (czyli przydałaby się wygoda i ergonomia użytkowania) niezbyt znający się na technice, jednak czasami lubi eksperymentować :)
Potrzebuje aparatu, który tu zwiecie "małpką" a ja znam pod nazwą "idiotenaparat" :lol: Ale jak się znajdzie parę ustawień manualnych to tez bardzo dobrze bo jak już wspominałem tata lubi się bawić:)
Cena najdroższego to około 2000zl i maksymalnie do takiej granicy szukam aparatu :)
Zaznaczam że lustrzanka odpada ze względu, głownie na cenę i to że do lustrzanki po prostu trzeba się znać :P
Te modele które przedstawiłem mają dość spore zoomy i w sumie są przydatne. Tata lubi przyrodę i mógłby "ustrzelić" czasami jakiegoś ptaszka :lol:
Fajnie by było gdyby miał paluszki a nie akumulatorek, no ale to najmniejszy problem. Męczymy się teraz, można pomęczyć sie i z nowym :P

Przez parę dni buszowałem po forach i oto co znalazłem:

- Fujifilm Finepix S100FS - Najdroższy z zestawienia, ale kusząca jest propozycja większej matrycy:) Jednak gdzieś wyczytałem że przy większym zumie nie robi za ciekawych zdjęć.

- Fujifilm FinePix S8100fd - Trochę brzydki ale jeden z tańszych. Jednak o jakości zdjęć nie mogę dużo powiedzieć.

- Fujifilm FinePix S9600 - O tym można powiedzieć, że tani i w miarę dobry, ale mimo wszystko ludzie narzekają (podobno słaby auto focus i cos tam jeszcze)

- Nikon Coolpix P80 - No głownie firma, ale podobno problemy z ostrością ma:)

- Olympus SP-570 UZ - podobno ma sporą aberracje chromatyczną, ale za dużo też nie mogę powiedzieć.

- Panasonic Lumix DMC-FZ18 - Niby nie przodująca firma, niby niestandardowe gwinty i szumi. Dodałem tak do kompletu :)

Oczywiście jeżeli ktoś ma inne propozycje do 2tys. to śmiało może podać. Ja osobiście napaliłem się na ten pierwszy:)
Najbardziej jednak zależy mi na żywych kolorach i jak najmniej szumów.
Mam analoga fuji jakis tam chyba od 12 lat ale robi tak czyste, wyraźne i żywe zdjęcia, że wszyscy sie nad nim rozpływają :D
No ale to bylo dawno temu i trzeba sie na cyfrówke przestawić, bo jednak zawsze było szkoda kliszy i z wycieczki prawie z niczym sie wracało. A z cyfrówką to można poszaleć.
Pozdrawiam i prosze o pomoc:)

środa, 10 września 2008, 11:06

Post Re: 6 modeli do wyboru (dla taty) :)
thenew napisał(a):
Cena najdroższego to około 2000zl i maksymalnie do takiej granicy szukam aparatu :)
Zaznaczam że lustrzanka odpada ze względu, głownie na cenę i to że do lustrzanki po prostu trzeba się znać :P

Dwa razy się mylisz, (1) bez problemu kupisz lustrzankę z dual kitem w cenie poniżej 2000zł (u każdego z producentów Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Sony). (2) Mniej więcej takie same umiejętności są potrzebne do obsługi lustrzanki jak i Fuji s100fs.

Istotna różnica pomiędzy lustrzanką a kompaktem / hybrydą jest taka, że JPEG z kompakta / hybrydy jest bardziej wyostrzony, podkolorowany itp. aby bardziej odpowiadał gustom ich uzytkowników.

PS.
Do Fuji s100fs ciężko się o coś przyczepić poza wagą (1kg), kiepskim (w stosunku do lustrzanek) Auto Focusem i kiepskim (w stosunku do lustrzanek) wysokim ISO.

Przy takim budżecie ja proponowałbym lustrzankę Olympusa E-400/410/420 z obiektywem Zuiko 25mmf2.8 (gabaryty i waga) lub z dualkitem.

środa, 10 września 2008, 13:13

Co do lustrzanek, na forum Ciągle widze narzekania ze KITowe obiektywy sa do niczego, no a poza tym to jednak chyba lustrzanka jest jeszcze cieższa??:)
Ale mimo wszystko upierałbym sie przy kompakcie:D

środa, 10 września 2008, 14:27

thenew napisał(a):
Co do lustrzanek, na forum Ciągle widze narzekania ze KITowe obiektywy sa do niczego
Ale nie te z Olympusa.
thenew napisał(a):
no a poza tym to jednak chyba lustrzanka jest jeszcze cieższa??:)
Obyś się nie zdziwił:
E-420 - 380gram
Zuiko 25mm - 95gr
czyli zestaw poniżej 0,5kg dokładnie 475gram
Kity ważą tak:
14-42 - 190gram
40-150 - 220 gram
czyli nawet zestaw E420 dual kit (790gram) jest lżejszy od Fuja s100fd
:wink:

Co do cen to e420 dualkit poniżej 1500zł można kupić.
A za 2000zł to masz nawet E-520 dual kit (body niecałe 100gram cięższe od E420).

PS
Co do Twojej listy to zdecydowanie s100fd.

środa, 10 września 2008, 15:04

Co do lustrzanek to troche w sumie niewygodne dwa obiektywy, poza tym nieduzy zoom. Jak to sie mowi cos za cos... no ale zeby mial chociaz 10x :D Ale poszperam o lustrzankach wiecej, tylko czy te proponowane mają dobre "małpki"?? :P
Proponowano mi tez ricoh gx100 ale nie iwem co o tym aparacie sądzić.
A co do s100fs, gdyby jednak nie tak drogi?? (Bo tato chyba az Tyle nie nazbieral zaskórniaków i sie troche przeliczylem :P ) 9600 nie ma stabilizacji:| (bo to jednak będzie potrzebne) moze FZ18 (tylko ze to nie jest przodujaca firma) :)

czwartek, 11 września 2008, 00:00

Im większy zoom tym trudniej wykonać dobry obiektyw (stałe dobre światło w całym zakresie, ostry, mało winietujący, mało aberrujący, z małymi zniekształceniami). Zoom w obiektywach lustrzankowych najczęściej ma krotność od 2 do 4. A najlepsze parametry osiągają obiektywy stałoogniskowe.

Duża krotnośc zoomu to wynalazek dla leniwych fotografów.

Dla kogoś, kto kreatywnie podchodzi do fotografi, kto chce się rozwijać i doskonalić, proponuję klasyczne podejście - aparat z obiektywem z ogniskową 50mm w ekwiwalencie. Przekładając to na świat cyfry wychodzi E-400/410/420 z Zuiko 25mm2.8 - piękny, doskonały i niedrogi zestaw. Z resztą seria E-4xx jest dedykowana dla uzytkownika, któremu "znudziły" się kompakty i chce bardziej "zaawansowanego" sprzętu. "Kompaktową" obróbkę JPEGów szczególnie widać w modelu E-410. Wg mnie E-400 ma najlepszą matycę jaką Olympus umieścił w swoich lustrach, ma tylko jedną wadę - odbiega szumami na wysokich ISO w stosunku do konkurencji, ale jeśli ktoś nie wychodzi ponad ISO 400 (czy ponad 800) to aparacik robi doskonałe fotki na niskich ISO.
E-420 ma nieco utemperowane "kompaktowe" tworzenie JPEGów. W jakości obrazu jest pomiędzy 400 i 410. Ma też całkiem dobre tzw. wyższe ISO.

PS
Olympusy serii 4xx i 5xx mają b. dobre programy tematyczne, wiem bo przetestowała je moja żona z bardzo dobrymi rezultatami.

czwartek, 11 września 2008, 09:23

Rozumiem w takim razie ze najlepszy jest model 410?? :)
Co do zoomow to wiem ze pojawia sie sporo bledow wraz z ich zwiekszeniem, a z drugiej strony nosic 3 obiektywy to tez niefajnie :)
A gdyby jednak nie lustrzanka i nie s100fs?? (wiem ze bedziecie mnie namawiac na lustrzanke, ale gdyby np nie istnialy??) :D

czwartek, 11 września 2008, 10:09

thenew napisał(a):
Rozumiem w takim razie ze najlepszy jest model 410?? :)
Z mojego punktu widzenia E-410 jest najgorszy :wink: Ja wybrałbym E-400 lub 420.

thenew napisał(a):
Co do zoomow to wiem ze pojawia sie sporo bledow wraz z ich zwiekszeniem, a z drugiej strony nosic 3 obiektywy to tez niefajnie :)
Ja tam "niefajnie" wolę nosić trzy obiektywy i mieć fajne zdięcia, niż fajnie nosić jeden wielki zoom i mieć niefajne zdięcia.

thenew napisał(a):
A gdyby jednak nie lustrzanka i nie s100fs?? (wiem ze bedziecie mnie namawiac na lustrzanke, ale gdyby np nie istnialy??) :D
No to może inna setka Fuji czyli f100fd.

Tylko po jaką cholerę upierać się na kompakta, skoro za podobne pieniądze, w podobnej wadze i rozmiarze można mieć lustrzankę co "robi" 1000 razy lepsze zdięcia :mrgreen:

czwartek, 11 września 2008, 15:11

No patrzyłem na różnice w zdjęciach i faktycznie całkiem przyjemnie wyglądają :)
Co do E-420 to są dwa obiektywy:
- EZ-1442 Zuiko Digital 14-42mm
- EZ-4015-2 Zuiko Digital 40-150mm

I pytanie co osiągnę jednym i drugim i czy na imprezy rodzinne i wycieczki mogę używać tylko tego drugiego (żeby nie nosić za wiele w torbie) :P

I jeszcze jedno taki mniej ważne... czy jakaś cyfrowa lustrzanka umożliwia nagrywanie filmów?? :)

czwartek, 11 września 2008, 16:37

thenew napisał(a):
Co do E-420 to są dwa obiektywy:
- EZ-1442 Zuiko Digital 14-42mm
- EZ-4015-2 Zuiko Digital 40-150mm
I pytanie co osiągnę jednym i drugim i czy na imprezy rodzinne i wycieczki mogę używać tylko tego drugiego (żeby nie nosić za wiele w torbie) :P

14-42mm daje w ekwiwalencie ogniskowe 28 - 84mm czyli jest to obiektyw do wnętrz, krajobrazu, architektury.
40-150mm daje w ekwiwalencie 80-300mm czyli jest to tele zoom, nadaje się do portretu, przyrody (ptaszki i takie tam), do detali itp. 40-150mm jest do wnętrz za wąski (za wyjątkiem robienia zdięc portretowych).

Zazwyczaj ponad 90% fotek robi się obiektywem 14-42mm, z czego z kolei na ogniskową 25mm (i jej najbliższe okolice) przypada ponad 50% fotek - dlatego tak zachęcam do zakupu Zuiko 25mm2.8.

thenew napisał(a):
I jeszcze jedno taki mniej ważne... czy jakaś cyfrowa lustrzanka umożliwia nagrywanie filmów?? :)
Tak, właśnie pojawiła się zapowiedź Nikona D90, i znając rynek, prawie każda następna lustrzanka low enter, każdego producenta będzie miała możliwość kręcenia filmów. Idiotyzm.

piątek, 12 września 2008, 08:39

jacek2004 napisał(a):
Tak, właśnie pojawiła się zapowiedź Nikona D90, i znając rynek, prawie każda następna lustrzanka low enter, każdego producenta będzie miała możliwość kręcenia filmów. Idiotyzm.

Moze i idiotyzm, ale czy to sie komus podoba czy nie coraz wiecej ludzi, którzy nie mają pojęcia o fotografi kupuje półprofesjonalne narzędzia i zaczynają sie bawić :) Więc to wymagania rynku zmuszaja producentów do konkretnych rozwiązań :P

Co do aparatu to jednak zdecyduje sie na tego Olympusa E-420 z dual kitem. Mimo ze chcialem dla taty wiekszy zoom. Przypomniało mi sie że kiedys był amatorem fotografii i sam nawet wywoływał zdjęcia :D Miał też kamere 8mm i do dzis sa filmy jak biegam nago po plazy w Międzyzdrojach (nie wiem czy mialem dwa latka, to tak w ramach wyjaśnień, żeby nie było) :mrgreen:
Więc jak przeczytam instrukcje zorientuje sie co i jak to z wytłumaczeniem tacie "jak to sie robi" nie powinno być problemu :D
Mam tylko nadzije ze skoro to jest najmniejsza lustrzanka, mimo wszystko bedzie wygodnie sie ją tacie trzymało, bo jak wspominałem na początku, zgrabnych paluszków to on nie ma :P
Dziękuje wszystkim za pomoc i czas poświęcony takiemu laikowi jak ja :)

Ale przynajmniej dzieki temu tematowi nauczylem sie nowych pojęć. Najlepsze to "aberracja chromatyczna" to brzmi tak mądrze :P I czasami mozna poświecić w towarzystie :lol:

piątek, 12 września 2008, 09:25

Muszę Cię zmartwić, E-420 już nie jest najmniejszą lustrzanką, właśnie zdetronizował ją Panasonic G1 :wink:
http://www.dpreview.com/Previews/PanasonicG1/

piątek, 12 września 2008, 10:36

Nie no bez przesady :) nie mam zamiaru az w takie miniaturki sie bawić. Tego to juz w ogole tata by nie utrzymal :P
E-420 bedzie mam nadzieje najlepszy :D

poniedziałek, 15 września 2008, 10:09

No i tragedia :(
Tacie niestety uszczupliły sie finanse, bo na naprawe samochodu czesc kasy poszla :| Z tego wynika ze nie kupimy niestety lustrzanki, Fuji S100FS tez odpada ze wzgledu na cene :(
Teraz do dyspozycji mamy 1000 zl (no tak do 1200 mozna naciagnac :) ) A za taka cene to w lustrzance samo body mozna kupic :P
Wiec mam kolejny raz prosbe do was wielką, o jakiegos super zooma (bo one sa w takiej cenie). Główny nacisk położyłbbym na najmniejsze szumy i minimalną aberrację. Lekkich zakrzywień obrazu na rogach zdjęć prawei nie widac, wiec mi to az tak nie przeszkadza :)
Czy pomożecie mi cos takiego znalezc?? cos z tych modeli co podałem czy może całkiem inne??

Patrzylem na aparaty i zaciekawił mnie Panasonic Lumix DMC-FZ28 (Lepszy od FZ-18??). Podoba mi sie Fuji, ale mam jedno "ale"...
czym sie rózni FinePix S-8000fd od FinePix S-8100fd oprocz wielkości matrycy? bo troche zglupialem :)
Ogladnalem miliard stron i na kazdej co innego mowia. Czlowiek juz ma metlik w glowie :roll:
Czy na prawde jest tak trudno kupic dobry aparat?? :P

I ostatnia rzecz... jak poznac czy dany aparat ma klapke na obiektyw?? Niby trywialne ale moze sie okazac ze aparat nie ma czegos takiego i kiszka wychodzi, bo obiektyw moze sie porysowac, nawet w pokrowcu :)

wtorek, 23 września 2008, 11:30

W międzyczasie ceny aparatów też pospadały i np. E-410 dual kit można bez problemu kupić za mniej niż 1400zł.

sobota, 27 września 2008, 22:55
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona