Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 20:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Fotografia grupowa 
Autor Wiadomość

Post Fotografia grupowa
Witam, mozna powiedziec ze nie mam doswiadczenia w fotografii, dlatego chcialbym poradzic sie kolezanek i kolegow na tym forum. Jaki polecacie obiektyw to fotografii grupowej, np. zdjecia klasowe w szkolach, grupowe na okazjach takich jak komunie, np. przed kosciolem.. Posiadam body canon 450d i obiektyw sigma 18-200 ktory sie do takich rzeczy w ogole nie nadaje. Przy zdjeciach grupowych rogi zdjecia sa nieostre. Z tego co sie dowiadywalem to do takich celow nadaja sie obiektywy staloogniskowe. Do wydania mam maksimum 1000zl. W gre wchodzi rowniez uzywany sprzet. Z gory dzieki za odpowiedzi.

czwartek, 12 marca 2009, 23:54

Post Re: Fotografia grupowa
Do tego zastosowań najlepiej się nadają obiektywy, które po przeliczeniu cropa dają około 50mm ogniskowej. U Ciebie będzie to około 30-35mm. Faktycznie stałki są najlepsze jakościowo. Ale i Twoim 18-200mm można spokojnie robić takie fotki, pod warunkiem ustawienia przysłony na około f=8. Niestety wtedy czasy się znacznie wydłuża, więc trzeba aparat postawić na statyw. Obiekty są raczej bardzo statyczne, więc można i na czasach 1/10 sek robić, wtedy światła już powinno być dużo dla nawet ISO 100, jak zabraknie to ISO ustawić na 200, 400. W miarę dobry i solidny statyw spokojnie kupisz za 300-400 zł np Velbon Sherpa 600R.

Alternatywnie możesz wejść w jasny obiektyw, np. masz Sigmę 30mm1.4 za około 1800zł lub C35mm/1.4 ale to już cenowy kosmos.
Możesz też zainwestować w jakiś jasny standardowy zoom 17(18)-50(55)mm 2.8

niedziela, 15 marca 2009, 17:52

Jacek2004 mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego zdjęcia grupowe lepiej robić na przysłonie f8 a nie na jak największej czyli f4 lub f2.8. Producenci obiektywów dązą do jak najjaśniejszych , więc po co ustawiać f8 lub więcej ?

Czy zrobienie zdjęcia na przysłonie f8 i migawce 1/80 to to samo co zrobienie zdjęcia na przysłonie f4 i migawce 1/160 ?
Lepiej naświecać dłużej a mniejszą dziurą czy odwrotnie ?

wtorek, 17 marca 2009, 00:28

vgrzes napisał(a):
dlaczego zdjęcia grupowe lepiej robić na przysłonie f8 a nie na jak największej czyli f4 lub f2.8

Bo większość obiektywów osiąga najwyższą ostrość dla przesłon z zakresu 8-11, dlatego warto trochę przymknąć, nawet na obiektywie 2.8. A robiąc zdjęcia grupowe powinno się mieć dobre oświetlenie, w przeciwnym wypadku pozostaje jasne szkiełko i "mydło". Pzdr

wtorek, 17 marca 2009, 08:22

Pozwolę się nie zgodzić. W zakresie 8-11 większość obiektywów ma największą głębię ostrości a nie ostrość. Przymknięcie o działkę zwiększa rozdzielczość optyczną, którą potocznie nazywa się ostrością. Przy dobrych obiektywach tzw ostrość ma się już od największej dziury.
Manipulując czasem i przysłoną można uzyskać różne efekty np pięknie rozmazane tło (tu jeszcze dochodzi ogniskowa).
PS. Pojęcie przysłona wytłuściłem bo to jest prawidłowa nazwa właściwości obiektywu odpowiedzialne za ilość wpuszczanego światła. Inna nazwa to apertura. Przesłona jako nazwa jest niezalecana :!:

wtorek, 17 marca 2009, 18:37

Każdy z przedmówców ma nieco racji, ale ...

1. Zaleciłem f=8 dla konkretnego obiektywu, bo miał "nieostre rogi" na fotkach. Zazwyczaj mydło na brzegach występuje dla niskich f i zanika w miarę przymykania przysłony. Ten konkretny obiektyw optimum ma przy f=8.
2. Zazwyczaj rozdzielczość obiektywu, a co się z tym wiąże - ostrość fotek, przypada na środkowy zakres przysłon obiektywu. Nawet te "ostre od pełnej dziurki" są najostrzejsze po przymknięciu o kilka działek.
3. Zdięcie grupowe charakteryzuje się tym, obiekty są na całym kadrze, nie tylko w środku. Dodatkowo obiekty rozłożone są w przestrzeni, w różnej odległości od aparatu, np grupa osób niekoniecznie jest ustawiana w jednym rzędzie. Przy małej f często osoba na którą wyostrzymy jest ostra, a osoby znajdujące nieco bliżej lub dalej zaczynają wchodzić w obszar nieostrości. Im większa f tym obszar ostrości jest większy. Dlatego czasami trzeba ustawić dużą f.

środa, 18 marca 2009, 16:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]