Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 08:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Problem z kolorem zdjęć 
Autor Wiadomość

Post Problem z kolorem zdjęć
Witam
Może ktoś z was mi pomoże.
Kupiłem niedawno Canona Eos 50d wczesniej robiłem zdjecia Canonem Eos 50e. Muszę powiedzieć że jestem rozczarowany kolorami z cyfrówki zdjecia z kliszy mimo gorszej rozdzielczosci maja o wiele lepsze kolory takie żywsze ( uzywam filmu Fuji Superia 200).
Cyfrowym Canonem robiłem zdjecia w pełnym słońcu ustawiłem balans bieli na "słoneczko" (może powinienem ustawiać balans bieli na wzorzec bieli) zdjęcia wyszły na odbitkach blade kolor żółty był sfałszowany , a zieleń nie była tak żywa jak w rzeczywistości. Niewiem co robię źle może trzeba jakoś specjalnie obrobić te zdjęcia przed zrobieniem odbitek.
Moim ideałem kolorów są zdjecia robione na slajdach , czy na cyfrowym Canonie jest mozliwe osiągniecie takich rezultatów.
Proszę o pomoc

środa, 28 kwietnia 2010, 17:49

Post Re: Problem z kolorem zdjęć
Zdjecie z psem to zdjecie zrobione Canonem eos 50d z ustawieniem balansu bieli na "słoneczko" zdjecie wykonałem w pełnym słońcu.
Zdjęcie z motylem wykonałem aparatem Canon Eos 50e na filmie fuji superia 200 w pełnym słońcu

środa, 28 kwietnia 2010, 18:12

SebastianCzopik napisał(a):
Witam
Może ktoś z was mi pomoże.
Kupiłem niedawno Canona Eos 50d wczesniej robiłem zdjecia Canonem Eos 50e. Muszę powiedzieć że jestem rozczarowany kolorami z cyfrówki zdjecia z kliszy mimo gorszej rozdzielczosci maja o wiele lepsze kolory takie żywsze ( uzywam filmu Fuji Superia 200).
I bardzo prawidłowy wniosek, jeszcze długo fotografia cyfrowa nie dorówna kliszy w oddawaniu kolorów. Mam dokładnie to samo. Nie rób przez przypadek na Fuji Reala bo Cię jeszcze bardziej pokreci :wink:

Cyfrowym Canonem robiłem zdjecia w pełnym słońcu ustawiłem balans bieli na "słoneczko" (może powinienem ustawiać balans bieli na wzorzec bieli) zdjęcia wyszły na odbitkach blade kolor żółty był sfałszowany , a zieleń nie była tak żywa jak w rzeczywistości. Niewiem co robię źle może trzeba jakoś specjalnie obrobić te zdjęcia przed zrobieniem odbitek.
Moim ideałem kolorów są zdjecia robione na slajdach , czy na cyfrowym Canonie jest mozliwe osiągniecie takich rezultatów.
Proszę o pomoc
Zdjęcie cyfrowe, zapisane w RAW, najlepiej jest poddać obróbce cyfrowej. Mi zazwyczaj wystarcza obróbka za pomocą Adobe LightRoom, ale ponoć Canon ma własne dobre wywoływarki RAW, nie powiem jakie bo nie używam, ja działam na Olympusie.
Matryca ma kiepską w porównaniu z kliszą rozpiętość tonalną, i jak się źle naświetli to jest kicha, klisz więcej wybacza. Dobre efekty daje naświetlanie na histogram.
Używając RAW możesz w postprocesie dowolnie zmieniać balans bieli oraz inne ustawienia typu nasycenie barw, wyostrzanie, kontrast.

Jeśli chciałeś zamieścić przykładowe fotki to Ci się nie udało, nie widać żadnej fotki.

PS
Życzę miłej zabawy z cyfrą, ja właśnie po kilkuletniej z nią zabawą emigruję, a właściwie wracam do kliszy, ale ze średniego formatu.

czwartek, 29 kwietnia 2010, 09:26

No właśnie klisza to piękna sprawa. Sądziłem tak od samego początku jak się cyfrówki pokazały. Niewiem co mnie pikło że kupiłem cyfrówkę.
Czesto mam mozliwosć ogladać zdjęcia w gazetach wnętrzarskich i zastanawiam sie na jakim sprzęcie są robione tamte zdjęcia , bo kolory są idealne.
Moze ja mam za malo doswiadczenia

czwartek, 29 kwietnia 2010, 09:44

Z drugiej strony z cyfrą nie jest tak znowu tragicznie.
Na pewno lepiej trzeba przykładać się do naświetlania.
Zauważyłem, że dużo też zależy od obiektywu. Czasami obiektywy od analogowej puszki kiepsko współgrają z matrycą np. pod kątem kontrastu lub wprowadzanego zafarbu.

Przy odrobinie treningu za pomocą wspomnianego Adobe Lightroom można uzyskać prawie każdą kolorystykę.

Do PS można nawet kupić pluginy co przerabiają materiał z matrycy aby wyglądał jak z kliszy typu provia/velvia :wink:

Daj linki do tych przykładowych fotek, to może coś będzie można doradzić.

czwartek, 29 kwietnia 2010, 13:47

Niewiem jak to zrobić , co próbuje dodać zdjecie do wiadomosci to mi wyskakuje że rozmiar załącznika został przekroczony

czwartek, 29 kwietnia 2010, 14:51

Niewiem jak to zrobić , co próbuje dodać zdjecie do wiadomosci to mi wyskakuje że rozmiar załącznika został przekroczony

1. Zmniejsz rozmiar zdięcia np do 800 pikseli na dłuższym boku i mocniej skompresuj. Zazwyczaj waga załącznika jest ograniczana do 100 - 200kb.

2. Wgraj fotkę na jakiś serwer (google-picassa, chomik, zapodaj.net, fotoo.pl itp ...) i daj linka do zdjęcia.

czwartek, 29 kwietnia 2010, 15:16

Mam jeszce jedno pytanie do czego słuzy program Adobe Lightroom ?
Jak dotąd nie miałem z nim stycznosci , mam Adob Photoshop 7CE

czwartek, 29 kwietnia 2010, 18:19

Adobe LightRoom służy do wywoływania / konwersji plików RAW na pliki JPG lub Tiff.

Plik RAW to taki (prawie) surowy zrzut z matrycy aparatu. W RAW pomija się ustawienia aparatu takie jak balans bieli, kontrast, wyostrzenie, nasycenie kolorów, odszumianie. Na nowo te ustawienia można wstawić właśnie w Adobe LR.

PS
W przeciwieństwie do kompaktów, lustrzanki produkują raczej marne JPEG'i i mocno zaleca się późniejszą obróbkę w LR i/lub PS.

piątek, 30 kwietnia 2010, 08:52

Ja robiłem zdjecia zapisując je w formacie jpeg. Może stad te zwałszowane kolory. Wczoraj robiłem zdjecia przy swietle żarowym u siebie w pokoju ustawiałem balans bieli na wzorzec bieli i kolory wyszły takie jak w rzeczywistosci.
Zastanawiam sie wiec czy nie zrezygnować wogóle z automatycznych ustawień balansu bieli. W sprzedazy widziałem dekielki do obiektywów z białym srodkiem ( kiedyś miałem cos takiego w kamerze do ustawiania balansu bieli). Zastanawiam się nad kupnem tego dekielka

piątek, 30 kwietnia 2010, 09:28

Ja zawsze używam automatycznego balansu bieli, ale zawsze też używam zapisu RAW + JPEG. Karty są na tyle pojemne, że mi to nie przeszkadza. Z resztą duże ilości zdjęć robię tylko jak obsługuję zlecenie.

Na własne potrzeby (rodzinny wyjazd, wakacje, jakaś sesyjka w plenerze czy domowym studio) pojemne karty są mi niepotrzebne bo staram się robić fotki z głową, a nie walić seriami jak z karabinu maszynowego.

Mój workflow jest następujący: po zgraniu fotek robię selekcje, odrzucam nieudane technicznie lub podobne ujęcia, resztę wrzucam do LR. Tu czasami coś poprawię, zmiana kadru, delikatne wyprostowanie, nawet ja wb jest poprawny to fotkę delikatnie oziębiam lub ocieplam aby uzyskać żądany klimat. Czasami zmiana ekspozycji na całości lub gradientowo na jakimś fragmencie. Ot tak średnio 1-2 minuty na zdięcie.
Miałem tu nawet przykłady przed i po obróbce, ale fotki wsiąkły na serwisie darmowego hostingu zdjęć fotoo.pl (przy okazji więc odradzam ten serwis).

piątek, 30 kwietnia 2010, 15:48

Zrobiłem dzisiaj zdjecia zapisujac je w formacie RAW , niewiem tylko co mam dalej z tymi plikami zrobić , w jakim programie je obrabiać i w jaki sposób.
Robiłem też zdjecia ustawiajac balans bieli na wzorzec bieli i to jest poprostu porazka w pełnym słońcu zdjecia wyszły gorzej niż na automacie , zieleń jest blada a żółty sfałszowany przesycony.
Z aparatem dostałem płytę z programami niewiem do czego służą te programy i jak sie nimi posługiwać ( większość czasu spędzałem w ciemni niz przed komputerem ). Jakbyś mnie oświecił to bedę ci wdzieczny.

Czy możesz podać link do jakis swoich zdjeć , chciał bym zobaczyć jakie są mozliwosci jesli chodzi o obróbkę

sobota, 1 maja 2010, 19:45

Z aparatem dostałem płytę z programami niewiem do czego służą te programy i jak sie nimi posługiwać ( większość czasu spędzałem w ciemni niz przed komputerem ). Jakbyś mnie oświecił to bedę ci wdzieczny.
A z tą ciemnią to było tak, że wszedłeś do niej pierwszy raz i od razu wszystko wiedziałeś i wszystko umiałeś zrobić.... niestety wszystko rozpoczyna się od nauki.

Wywoływanie RAW to "cyfrowa ciemnia".

Każdy program ma instrukcję obsługi.

Pisałem już, ze przykłady mi wcieło, jak je znajdę to coś wkleję.

piątek, 7 maja 2010, 22:40

Z instrukcją dostałes dwie plyty CD na jednej reklamuje sie Canon (obiektywy) a na drugiej programy:
1-Digital Photo Professional-do obrobki plików RAW
2-Zoom browser ex-do obrobki plików JPEG
3-EOS Utility-mozesz podłaczyc aparat do laptopa i zamiast patrzec przez wizier bedziesz mial obraz na laptusie

poniedziałek, 17 maja 2010, 21:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]