Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 17:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Pomoc w ustawieniach aparatu 
Autor Wiadomość

Post Pomoc w ustawieniach aparatu
Witam Serdecznie. Na poczatku sie przedstawię gdyż jestem nowy :) W sprawach operator kamer i montażu filmu wiem sporo jednak fotografia dla mnie magia! ale ambitny jestem takze dam rade :) Przejdzmy do sedna: Posiadam aparat Canon 50d, obiektyw Tamron 17-50 2.8 i lampę Canon 580 EX II, W sobotę mam w rodzinie weselicho! Odrazu mowie ze kuzynka ma kamerę i fotografa swojego a ja jestem gosciem :) Jednak kompletnie nie wiem jak ustawić aparat.. Kiedy użyc lampy? Kiedy moge uzywac ustawien manualnych a kiedy nie? a jezeli nie manual to ktore wybrac? Jak filmuję w tym kosciele śluby to lampy nie uzywam, okiennice nie za wysoko, kosciol w miare jasny, sala tez bedzie jasna i dobrze oswietlona, Wiem ze ciezko jest napisac: tutaj zrob tak a tutaj tak bo ile sytuacji tyle ustawien.. ale moze są jakies ustawienia prawdopodobne? Mam za malo czasu do soboty zeby samemu dojsc co i jak :/ aha i jeszcze jedno: mam dwie karty 8GB wiec moze warto byloby robic fotki w rawach + jpg? Pozdrawiam.

Ostatnio edytowano czwartek, 14 maja 2015, 20:45 przez k_s(1), łącznie edytowano 1 raz

środa, 18 sierpnia 2010, 10:07

Post Re: Pomoc w ustawieniach aparatu
Obojętnie jaki byłby kościół (jasny, ciemny) to i tak dobrze jest nieco doświetlić. Tylko musisz uważać na balans bieli. Jeśli będzie dużo światła z okien to można doświetlać lampą "bezboleśnie". Jeśli będzie przewaga oświetlenia sztucznego to na lampę radzę założyć filtr pomarańczowy. Generalnie z oświetleniem w kościele są jaja bo jest i światło z okien i ze świetlówek i z halogenów - wg. RAW jest nieunikniony.

Najłatwiej opanować lampę ustawiając tryb M (manual) w aparacie i ustawić ekspozycję na "zero" w drabince. Oczywiście nie przesadzać ze zbyt długimi czasami, nie dłużej niż 1/20 sek no i nie forsować za bardzo ISO (w 50D ISO 800, 1600 powinno być jeszcze dobre). Można ustawić na lekkie niedoświetlenie. Lampę ustawić w tryb automatyki TTL i ewentualnie dobrać korektę. Palnik lampy ustawić do góry pod kątem 45 lub 60 stopni i zastosować ekranik odbijający np. zwykły kartonik biały przyczepiony gumką. Dobrze jest mieć lampę na tzw. brackecie bo nie ma problemu ze zdjęciami w pionie.

Generalnie warunki oświetleniowe nie powinny się zmienić (chyba, że słonko raz dopali przez okna lub się skryje za chmurami) więc jak raz ustawisz to nie powinno się wiele zmieniać. Obserwuj drabinkę i rób ewentualnie korekty ekspozycji.

To tyle na szybko. Tu masz więcej ciekawych porad:
http://foto.jasiu.pl/

PS
Nie właź w paradę głównemu fotografowi i kamerzyście. Ja w takich sytuacjach zakładam zomik 70-200mm ze światłem f=2.0 i robię fotki młodym z oddalenia, zazwyczaj bez lampy (aby nie wkurzać księdza - niektórzy się nawet mocno wkurzają jak ktoś wali błyskiem przez całe nabożeństwo). Obfotografowuję gości, kościół. Czasami zakładam coś bardzo szerokiego np. 14mm. Generalnie staram się uzupełnić (a nie powielić) kadry opłaconego fotografa. Zrób fotki w czasie składania życzeń, przygotować przed ślubem, w drodze do kościoła. Generalnie wszędzie tam gdzie nie robi fotograf zamówiony. No i wykazać się możesz na weselu. Jak wezmą Cię na plener to też rób fotki typu backstage czyli jak to było na plenerku - to też może być ciekawe uzupełnienie.

środa, 18 sierpnia 2010, 10:59

Post Re: Pomoc w ustawieniach aparatu
Bardzo Ci dziękuję za cenne rady. Napisales dokladnie to o co mi chodzilo a czego nie moglem konkretnie znalesc. Resztą zajmę sie sam i napiszę po weekendzie jak poszlo. Pozdrawiam!

Przyjacielu a powiedz mi jeszcze jak mozesz, jakie ustawienia poleciłbyś na salę weselną? chodzi mi o taki podstawowy zarys ustawien, reszte oczywiscie dopasuje sam? Też manual? Dużo czytam i coraz więcej łape jednak brakuje mi takiego słowa uzupełnienia do tej teorii..

środa, 18 sierpnia 2010, 12:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]