Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 21:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 co WYBRAĆ --> Canon PowerShot G11 / Canon PowerShot SX30 IS 
Autor Wiadomość

Post co WYBRAĆ --> Canon PowerShot G11 / Canon PowerShot SX30 IS
Hej,

Mam pytanie: czy któraś z koleżanek lub któryś z kolegów forumowiczów zastanawiał się nad wyborem pomiędzy Canon PowerShot G11 i Canon PowerShot SX30 IS (ewentualnie innego kompaktu Canona lub Nikona …) Przykładowe porównanie głównych parametrów tych dwóch aparatów znaleźć można tutaj: http://aparaty-cyfrowe.magazyn.pl/porow ... anonsx30is

Chodzi mi o aparat, który z jednej strony da mi możliwość porządnego trybu AUTO gdy muszę szybko zrobić zdjęcie, ale pozwoli też na bardziej zaawansowane MANUALNE ustawienia … marzy mi się zabawa z czasem naświetlenia i to że zamiast strumyka na zdjęciu zamrażam „obłok” płynącej wody … na przykład taki -> http://ecaterina13.deviantart.com/favou ... 7#/d3hofto.

Chciałabym także aby aparat dawał możliwości ustawienia punktów ostrości w różny sposób … tak aby wyostrzyć całość zdjęcia albo jedynie główny plan…

Pomiędzy aparatami które wskazałam, główna różnica zasadza się m.in. na zoomie optycznym. Przy G11: x5 przy SX30 IS: x35. Tutaj wspomnę jednak, iż w odniesieniu do zdjęć w tym ostatnim przybliżeniu, spotkałam się jednak z nieprzychylną opinią (http://www.opineo.pl/opinie-1107361-can ... 30-is.html: komentarz ZIZZI, który jednak nie jest użytkownikiem akurat tego modelu). Zastanawiałam się czy w którymś z tych modeli zdarza się winietowanie przy różnego rodzaju zbliżeniach …

Różnica dotyczy tez wielkosci matrycy. Martwi mnie dodatkowo brak CMOS w obu aaratach. Sadzicie ze jest to wielka wada?

Zależałoby mi także na możliwości stosowania filtrów (w górach przydałby się fajny połówkowy) … czy któreś z Was ma jakieś doświadczenia w zakresie zakładania filtrów na kompakty… ? swego czasu korzystałam z filtru na lustrzance i trudno mi sobie wyobrazić stosowanie filtrów na kompaktach (zarówno okrągłych jak i prostokątnych) … zwłaszcza g11 który jednak jest tylko trochę większy od karty kredytowej …

Powiem od razu i bez ogródek :D chcę mieć możliwość nagrywania filmów … Ten pierwszy aparat nie ma HD … Czy któremuś z Was naprawdę to przeszkadzało aż tak?:)

Na zakończenie dodam że będę wdzięczna za każdą informację – wskazówkę, która pomoże mi w wyborze :D Nie ukrywam że chodzi mi o to, żeby zdjęcia były po prostu ładne … a kiedy będę miała ochotę poeksperymentować, żeby możliwości aparatu nie za bardzo mnie ograniczały … wiem wiem … lepsze zawsze jest lustro … niestety w moim przypadku w pierwszej kolejności ogranicza mnie budżet :D

Z góry dzięki …
Pozdrawiam Wszystkich
Kasia

niedziela, 5 czerwca 2011, 13:48

Post Re: co WYBRAĆ --> Canon PowerShot G11 / Canon PowerShot SX30 IS
Droga Kasiu,

Forumowicz ze mnie trochę nijaki. Dość rzadko się wypowiadam, ale sądzę, że mogę Ci pomóc, gdyż od dwóch lat jestem posiadaczem Canona sx30is. Nie wiem tylko, czy temat ten jest nadal aktualny. No, nic się nie stanie, jak odpiszę.

Niestety nie mogę wypowiedzieć się na temat Canona PowerShot G11, ponieważ nigdy nie spoczął on w mych rękach.

Co do Sx30Is. Sama w swym amatorstwie brzydzę się trybem Auto, dlatego też nigdy go nie używam. Ale ten tryb jest, działa chyba nawet całkiem sprawnie.
Manual. Tryb manualny w tym aparacie jest dziecinnie prosty. Wprawdzie nigdy nie miałam w rękach lustrzanki, ale słyszałam, że aby rozpracować wszystkie przyciski oraz rozeznać gdzie co się znajduje potrzeba jednak trochę czasu. Tu wszystko jest na ekranie. Jedno pokrętło, jeden guzik i już śmigasz między przesłoną a czasem. ISO jest zaraz obok. Opanowanie tego aparatu nie powinno zając więcej niż 10 minut.
Zoom. Tak, rozpiętość ogniskowych jest naprawdę wielką zaletą tego aparatu. Przy takiej lunecie i przesłonce 2.7 (5.6 przy sporym zoomie)uzyskać można całkiem fajną głębię ostrości, której nie wyciągniesz przy pomocy małpki, a także podglądać znienawidzonych sąsiadów. Jak kto woli.

Cóż, z filtrami to wygląda tak, że jeżeli zakupisz adapter na filtry 58mm, to spokojnie możesz ich używać. Bez niego nie przykręcisz filtru do obiektywu. Takie stalowe kółko kosztuje koło 50zł. Ja swoje zakupiłam w sklepie internetowym systemBank. O ten ło: http://www.systembank.pl/produkt,1695,2017.html
Od razu też polecam zakup dekielka w tymże rozmiarze. ;)

Jak filmy, to tylko Canon. Zaczynam obawiać się, że moja ukochana firma zakończy erę fotografii, by wejść w stulecie filmów niewiadomojakichHD. Tutaj duży ukłon w stronę Sx30Is, bo kręci naprawdę nieźle.

Wady? Oczywiście, że są. Po pierwsze aparat jest niesamowicie wolny. Wolny jak żółw, to mało powiedziane. Zanim on ten obiektyw wysunie, zanim zapisze zdjęcie (no, tutaj też wina karty) to rok ruski mija. Jeśli miałabyś w planach focenie dzikiej przyrody, to lepiej usiądź i poczekaj aż Ci przejdzie, bo załamania nerwowego prędzej można dostać, niż coś nim ustrzelić. Natomiast jeśli nie interesuje Cię prędkość, to nie jest to taki zły sprzęt. Dużą wadą jest także jakość zdjęć. Nie powala nawet jak na kompakt. Spore ziarno już przy ISO 400. 1600 jest, ale nieużywalne zupełnie. Aparat do reporterki także się nie nadaje.

Chyba tyle. Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, to bardzo chętnie na nie odpowiem.

Pozdrawiam,
Karolina

Dodam link do mojej galerii, ponieważ sądzę, że mogłyby Cię zainteresować focie poczynione tymże aparatem. http://msvanum.deviantart.com/gallery/

poniedziałek, 9 lipca 2012, 02:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]