Teraz jest środa, 19 września 2018, 13:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Lekko ukierunkowany amator. 
Autor Wiadomość
Post Lekko ukierunkowany amator.
Witam.

Moja przygoda z fotografią dopiero się zaczyna, ale wiem wszystko co trzeba o lustrzankach. Nie wiem tylko, na którą się zdecydować (zdjęcia głównie w plenerze). W grę wchodzi Canon EOS 600D lub Canon EOS 650D. Za 650D przemawia parę funkcji ułatwiających kożystanie z aparatu przez amatora, np. dotykowy wyświetlacz (amatorzy się cieszą, profesionaliści gardzą, podobno). Za 600D - cena. Różnica między tymi aparatami w najtańszych sklepach wg. Ceneo.pl to ok. 400 zł.

Podstawowe moje pytanie, czy z jednego z tych aparatów będę zadowolony? Może proponujecie coś innego?
Drugie pytanie, czy mam pójść w cenę i kupić 600D, czy dozbierać te 400 zł i kupić 650D.
Na koniec, czy Canon, to dobry pomysł? W opinii znajomych, Nikon jest lepszy, ale na przykład Karol Paciorek (podcast 35 mm - Canon EOS 40D) i Kamil Kożuch (blog zoom - Canon EOS 5D Mark II), zachwalają swoje aparaty.

Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam
Szymon Szafranek

czwartek, 23 maja 2013, 22:08

Post Re: Lekko ukierunkowany amator.
Każda pliszka swój ogonek chwali. Cokolwiek byś nie wybrał to znajdzie się ktoś, kto uświadomi Ci, że Twój wybór był zły. Weź kartkę, podziel pionowo na tyle części ile masz ukierunkowań sprzętowych i wypisz w kolumnach wszystkie za i przeciw. Powykreślaj takie same lub podobne parametry a to co zostanie sprawdź jak to się ma do tego co, jak, gdzie i kiedy masz zamiar fotografować.

Wiem, wiem, dobrymi radami jest piekło wybrukowane... :D

piątek, 24 maja 2013, 00:11
Twoja pomoc jest bardzo ... pomocna. :D
Najprostrze sposoby są najlepsze. Jednak problem tkwi gdzie indziej. Ja jest bardzo napalony na Canona 650D, ale jest drogi. W sumię nawet nie stać nie na Canona 600D. Mam 300 zł, jak do tąd. :( Postanowiłem więc, że uzbieram ok. 1900 zł i zastanowię się czy dalej zbierać, czy kupić Canona 600D.

Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Czy w tych aparatach, w trybie nagrywania, da się manipulować preselekcją czasu, przysłony, itp.? Wiem, że w Canonie 5D Mark II jest to możliwe. W Canonie 650D, przełącznik na tryb filmowania, jest niezależny od pokrętła trybów. Teoretycznie więc zmiana trybu na na przykład preselekcję przysłony w celu uzyskania głębi ostrości, odbywa się bez wyjścia z trybu filmowania. W Canonie 600D, przejście w tryb filmowania dostepne jest na pokrętle trybów. Jak zatem ustawić takie parametry?

Pozdrawiam

piątek, 24 maja 2013, 12:29

Masz ochotę na górną półkę posiadając sumę umożliwiającą Ci raczej obracanie się w stanach mniej niż dolnych. Cena to jeden z elementów wspomnianej listy. Jak dozbierasz 1900 to i dozbierasz więcej. Nie znam się na Canonach wiięc odpowiem tak: Google Twoim przyjacielem. ::D W ciągu 5 minut można znaleźć User Manual prawie do wszystkiego.

Jak chcesz sięgać po lepszy sprzęt to rozejrzyj się wśród Hasselbada czy Ricoch'a. I wtedy będziesz miał motywację do oszczędzania :D

Wszystko jest kwestią czy:
a) chcesz posiadać "drogi" (kwestia umowna) sprzęt dla samego posiadania i kłucia innych w oczy? (uwaga: inni mogą mieć lepszy)

b) chcesz mieć sprzęt lepszej klasy niż LOMO bo wiążesz z tym swoje plany fotograficzne. (wystawy, zarobkowanie, i in.)

Punkt a) - bez dodatkowych komentarzy, punkt b) - jest to droga droga (ale fajna tautologia :D ) i nieskończona bo kupując (przy założeniu, że masz więcej, dużo więcej niż 300 zł.) towar dzisiaj, to jutro zobaczysz anons, iż firma X wypuściła na rynek aparat lepszy i oczywiście droższy (relatywnie). I co? Kupisz ten lepszy? A jak w efekcie ten niby lepszy okaże się totalną klapą? To pozostaje tylko łbem o ścianę. :D

Z serii porad: im dłuższy czas poświęcony na zastanawianie się tym mniejsze rozczarowania w przyszłości. Myślenie nie boli. :D Nikt przy zdrowych zmysłach nie poda Ci "złotej porady", jedyną osobą, która takiej porady może udzielić jesteś Ty sam, bo nikt nie zna Cię lepiej.

I tym optymistycznym akcentem, itd, itd.

piątek, 24 maja 2013, 16:48
Dzięki za pomoc z Wujkiem Google. Ciekawe, czemu sam na to nie wpadłem (leń :D).

Co do tej ochoty na drogi sprzęt, to ja poprostu wychodzę z założenia, że lepiej kupić jeden, porządny aparat, niż przez coraz lepsze dojść do tego właściwego (wcale nie twierdzę, że to słuszne założenie). Mam już jeden aparat, kompakt - Ricoh Caplio R1V i mam go już serdeczne dosyć. Mam też kamerę Sony Handycam DCR-SR190, ale żaden z niej aparat. Zero jakichkolwiek funkcji, tylko automat, też mam dosyć.

Co do moich ukierunkować, dopisałem Canon 550D i chyba pójdę w jego stronę. Przypomniała mi się bowiem ww. kamera, w której jest ochylany, dotykowy wyświetlacz - tak jak w Canonie 650D. Canon 600D ma tylko odchylany wyświetlacz. Otóż poszła tasiemka od ekranu, niby nic, a w serwisie 300 zł, za głupią tasiemkę.

Próbując jak najbardziej zejść z ceny, musiałem bardziej krytycznie podejść do niektórych funkcji aparatu i zadać samemu sobie szczere pytanie: "Czy mi to tak naprawdę potrzebne?" "Czy będę z tego korzystał?" Nie twierdzę, że odchylany wyświetlacz nie ułatwia kreatywnego kadrowania, ale boje się problemów z nim i kosztów z tym związanych.

Canon 550D jest bardzo tani w porównaniu ze swoimi następcami (np. w Avansie za 1800 zł z obiektywem 18 - 55 mm). Miałem też okazję mieć go w ręku - znajoma sobie sprawiła. Myślę, że to może być strzał w 10-tkę. Canon 550D nie jest może typowym aparatem dla amatorów, ale ja nie jestem typowym amatorem. :D Jest to model bardzo udany i lubiany pośród miłośników fotografii.

sobota, 25 maja 2013, 07:02

Bardzo dobre założenie: "nie stać mnie na tani sprzęt" ! :D Osobną kwestią jest co i dla kogo jest drogie a co tanie ale to zupełnie inna bajka.

Moja opcja to jak najmniej bajerów, typu "dotyk" czy odchylany wyświetlacz. Są to rzeczy najmniej, żeby nie powiedzieć "w ogóle" - potrzebne. Oceniasz kadr przez wizjer, gdzie nic nie rozprasza wzroku. W przeciwnym przypadku wyglądasz jak te "nieszczęścia" chodzące po ulicy z obiema rękoma w górze a w nich jakieś coś i oczywiście co? Odchylany wyświetlacz. Wiocha jak 150. Ale to moja prywatna opinia i nic nikomu do tego. W każdym bądź razie im więcej bajerów to i większe ryzyko, iż przy uszkodzeniu dupereli calość przestaje działać. I co? Śmietnik? Bo naprawa przewyższa cenę sprzętu.

Jak widzę już wybrałeś. Gratulacje i nietuzinkowych kadrów życzę. :D

sobota, 25 maja 2013, 16:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]