Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 16:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II - Głębia ostrości. 
Autor Wiadomość
Post Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II - Głębia ostrości.
Witam.

Planuję zakup lustrzanki Canon EOS 600D z obiektywem kitowym Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II w Avansie za 1887 zł. Uważam, że jest to dobry zakup (nie bójcię się kwestionowac, chętnie posłucham Waszych rad), ale mam wątpliwosci, co do głębi ostrości ww. obiektywu.
Musze przyznać, że mam jedynie wiedzę teoretyczną w fotografii, bo to moja pierwsza lustrzanka i polegam na wiedzy, że im mniejsza wartość przysłony, tym mniejsza głębia ostrości. Zależy mi na dużej głębi ostrości, ale chyba nie aż tak, jak na małej. Chciałbym, żeby obiektyw piękie rozmywał tło, kiedy tego chcę i potrafił wyostrzyć cały plan. Mam wątpliwości, co do tego obiektywu, ponieważ jest chyba dośc ciemny i nie wiem czy maksymalnie otwarta przysłona będzie dość otwarta, żeby uzyskać odpowiednio małą głębię ostrości (jak wspomniałem, moja wiedza ma postać czysto teoretyczną). Oczywiście nie spodziewam się rewelacji, bo to obiektyw kitowy za 300 zł, ale czy z grubsza moje wymagania zostaną spełnione przez ten obiektyw? Czy będzie potrafił rozmyć tło, jak również je wyostrzyć?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam
Szymon Szafranek

środa, 5 czerwca 2013, 18:34

Post Re: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II - Głębia ostrości.
Niestety cudów nie ma.

Na pewno warto dokupić sobie obiektyw Canon 50 mm f/1.8. Jest w dobrej cenie i potrafi dawać bardzo ładne rozmycie.

A tak poza tym, to polecałbym Ci kupić samo body, trochę dołożyć i odrazu kupić jakieś lepsze szkło zamiast kita.

środa, 17 lipca 2013, 12:52

No faktycznie głębia nie będzie zadowalająca. Ale nie skreślałbym też KITA - kosztuje grosze i warto mieć coś takiego na zapas - dla mnie KIT zawsze był wiernym towarzyszem podróży po Tatrach gdzie liczyła się dla mnie przede wszystkim waga. No i ewentualna stłuczka w warunkach ekstremalnych wtedy tak nie boli. A swoją drogą warto, jak pisał Artex1984, nabyć stałkę. O ile dobrze pamiętam :) bawiłem się na jednym (i ostatnim w mojej karierze) weselu, tym właśnie szkłem i warte jest zdecydowanie swojej ceny.

poniedziałek, 29 lipca 2013, 10:46
Nie jestem zaskoczony, spodziewaną jakością obiektywu KIT-owego. Zaletą jest to, że po kupnie aparatu będę mógł już go używać i zbierać na lepszy obiektyw. Zamierzam kupić jeden z superzoom-ów Sigmy, jako tani i w miarę dobry obiektyw ... chyba. Jest trochę ciemny, dlatego przydała by się jakaś jasna 50-tka. A potem można odłożyć temat obietywów na dłuższy czas i uzbierać pieniądze na urozmaicenie sprzętu o lepszej jakości szkła.Taki mam przynajmniej plan.

poniedziałek, 29 lipca 2013, 22:38

Jeśli zostawisz sobie KITa to moim zdaniem nie ma sensu kupować hiperzooma - zdubluje Ci krótki zakres ogniskowych z KITa (również jakościowo, może nawet będzie gorszy) a przy długich będziesz miał problemy ze światłem (no i jakością). Zostawić KITA i dokupić tele, nawet tańszy - byłoby pod kątem jakości lepszym rozwiązaniem. Oczywiście wszystko zależy, jakiego hiperzoooma miałbyś kupić. No i mają one niezaprzeczalną zaletę - wygoda, zwłaszcza na wycieczkach i sytuacjach, gdy nie chce się /nie da rady bawić się w przekręcanie obiektywów.

wtorek, 30 lipca 2013, 09:48
Tak, jak piszesz, hiperzoom-y mają tą niezaprzeczalną zaletę w wygodzie, ale te tańsze mają słabe światło. Hiperzoom-y ze światłem f/2.8 są natomiast cholernie drogie i raczej nie pójdę w tę stronę, może później. Być może dokupię do tego KIT-a teleobiektyw, albo uzbieram na lepszy hiperzoom, tylko żeby nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Z drugiej strony obiektyw, to inwestycja na lata, to korpusy zmienia się co 2-3 lata.

środa, 31 lipca 2013, 09:28

Zgadzam się z Wami, hiperzoomy są w kolosalnych cenach, raczej nie polecałabym kupować, no chyba ze ktoś bawi sie w fotografię profesjonalnie. Ale to takiego focenia jako hobby, to się nie opłaca.

poniedziałek, 7 października 2013, 08:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]