Teraz jest czwartek, 14 listopada 2019, 14:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Wybór trybu AF ? 
Autor Wiadomość

Post Wybór trybu AF ?
Canon 5DII + canon 24-70mm L

Z niepokojem stwierdzam przeglądając swe serie zdjęć z ostatnich sesji -imprez że wiele z nich są bardziej lub mniej nieostre.
Fotografuję od wielu lat i uważam się za dosyć doświadczonego ale tym razem zaczynam się trochę gubić.
Czy dopuścić winę sprzętu ? Czy może ustawień trybu AF ? Obecnie mam wybrany tryb ONE SHOT. Fotografuję z wolnej ręki - może powinienem przejść na tryb AI FOCUS?
Jakich ustawień głównie używacie?
Robiąc próby w domu, zmieniając parametry ustawień, na obydwu trybach otrzymuję w w miarę poprawne chociaż z błędami nieostrości też się czasem zdarzają. W sumie mało jest ostrych "jak żyleta"(styl obrazu dokładny 6,inne 0)

niedziela, 30 grudnia 2018, 20:50

Post Re: Wybór trybu AF ?
Trudno napisać cokolwiek sensownego nie widząc zdjęć

czwartek, 7 marca 2019, 20:17

Niestety, nie mam w tej chwili dostępu do plików z zdjęciami (są na dysku komputera w aktualnej przebudowie)
Potrafię rozróżnić foto poruszone od nieostrych. W tym przypadku są one nieostre.
Zastanawiam się czy może to wina aparatu lub obiektywu. Parę lat temu zlecałem w serwisie Canona w Warszawie kalibrację obiektywu z aparatem.
O sprzęt dbam, raczej wykluczam uszkodzenia itd.
Canon 5DII, Canon EF 24-70, 1:2,8.
Jak to sprawdzić?

czwartek, 7 marca 2019, 21:25

Hmmm....
Próbowałeś robić zdjecia innym obiektywem? To by mogło pomóc w znalezieniu miejsca występowania problemu (korpus czy obiektyw).
Ale niezależnie od tego co wyjdzie w tych "testach" raczej nie unikniesz wizyty w serwisie. Więc pojawia się pytanie czy warto czekać i eksperymentować. Diagnostyka nie powinna być droga.
Wydaje mi się że tryby pracy AF nie mają tu nic do rzeczy, bo tak czy owak coś na zdjęciu byłoby ostre. Nawet gdyby główny motyw poruszał się szybciej niż możliwości AF, ostry byłby obszar gdzie znajdował się w chwili łapania ostrości. Przyznam, że pierwsze co mi się nasunęło, szczególnie że wspomniałeś o zdjęciach z imprez i fotografowaniu "z ręki", to właśnie zbyt długi czas naświetlania i poruszone zdjęcia, ale jeśli wykluczasz tę przyczynę nie będę się upierał.

PS W moim canonie mam możliwość podejrzenia który punkt AF "ostrzył" i w związku z tym zdjęcie w tym miejscu powinno być ostre. Nie wiem jak wygląda to w 5DII. A sprzęt, jak wszystko, może się popsuć niezależnie od tego jak się o niego dba, wystarczy drobna wada materiałowa niewykryta na etapie produkcji.

czwartek, 14 marca 2019, 21:14

dziękuję,
Twoja podpowiedź potwierdza me przypuszczenia. Zapewne muszę zacząć od serwisu. Jestem z Gdyni i chyba muszę korzystać aż z serwisu w Warszawie.
Zapewne przyjdzie też próba na innych obiektywach. Robiąc próby testowe w warunkach domowych, skupiałem się na dokładnym kierowaniu pktu AF na obiekt- próby wykonywałem przy różnych czasach i przesłonach, chcąc odkryć jakąś zależność. Właśnie problemem są otrzymane foto ; czasem ostre, przeważnie niestety nie.

piątek, 15 marca 2019, 01:55
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]