Teraz jest środa, 26 września 2018, 10:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 EOS 300D i obiektywy 
Autor Wiadomość
Post EOS 300D i obiektywy
Od kilku lat jestem użytkownikiem EOS 300 (+ 2 Tamrony) i dojrzałem do tego, że pora na cyfrówkę. No i oczywiście EOS 300D. Ale w miarę zagłębiania się w temat wygrzebałem gdzieś w internecie informację, że obiektywy od analogowych lustrzanek nie do końca muszą być dobre do cyfrowych (coś z parametrami optyki - jako amator nie bardzo wiem w czym problem). No i tutaj mój dylemat - co robić dalej ?
Sprzedać wszystko i kupić nowe obiektywy czy zostawić te stare ? (nie bez znaczenia jest oczywiście cena nowych)
Czy ktoś byłby w stanie rozwiać moje wątpliwości lub wyjaśnić problem.

Pozdrawiam
Robert

poniedziałek, 30 sierpnia 2004, 23:14

Należy wziąć Tamrony pod pachę i przejść się z nimi do sklepu foto - podpiąć pod 300D i sprawdzić poprawność działania ( focus oraz ustawianie przysłony ).

Jeśli działają - to działają, jeśli nie - to należy im przeprogramować w środku scalaczek, by były jeszcze bardziej zgodne z EOS'em niż producent zakładał. Niestety nie znam kosztu takiej zabawy.

Co do optyki - chodzi o to, że Twój nowy 300D ma klatkę o 40% mniejszej powierzchni, niż klisza 24x36. Dlatego ogniskowa obiektywu wydłuża się 1.6x.
Dlaczego? Obiektyw rzuca na matrycę obraz większy niż ona sama; matryca widzi tylko jego środkowy fragment - w efekcie spada efektywna rozdzielczość obiektywu. Jeśli była dobra, staje się zła; jeśli była zła - staje się bardzo zła. Wiesz co mam na myśli.

Pozdrawiam...

poniedziałek, 30 sierpnia 2004, 23:40

....Jeśli działają - to działają, jeśli nie - to należy im przeprogramować w środku scalaczek, by były jeszcze bardziej zgodne z EOS'em niż producent zakładał. Niestety nie znam kosztu takiej zabawy...

elektroniki w obiektywach się nie programuje (tam jest tylko prosty sterownik silniczka)

wtorek, 31 sierpnia 2004, 08:01

elektroniki w obiektywach się nie programuje (tam jest tylko prosty sterownik silniczka)

Jak sobie chcesz... 8)

wtorek, 31 sierpnia 2004, 09:40

Silent Planet napisał(a):

Tak ? To czemu wiele starszych obiektywów systemu EOS np Sigmy nie działa z 300D ? I czemu ta Sigma oferuje usługę pt "rechiping" ? Poza Polską niektóre serwisy robią to nawet za darmo.

wtorek, 31 sierpnia 2004, 10:41

Tak ? To czemu wiele starszych obiektywów systemu EOS np Sigmy nie działa z 300D ? I czemu ta Sigma oferuje usługę pt "rechiping" ? Poza Polską niektóre serwisy robią to nawet za darmo.

starsze kontrolery miały troszkę inny standard komunikacji - scalaka można wymienić (naprawiałem kiedyś obiektyw Tamrona i sprawdzałem dostępność tego układu na rynku z zerowym efektem, na szczęście układ był ok.)

wtorek, 31 sierpnia 2004, 11:15

Akurat tamrony współpracują bez problemów z 300D.Ze starszymi sigmami są problemy(koszt dostosowania ok.100zł).Także Robercie tamroniki sobie zostaw -najprawdopodobnie będą śmigac z 300D :)

Pozdrawiam serdecznie

wtorek, 31 sierpnia 2004, 11:48
OK, dzięki za informacje, a tak przy okazji wydaje mi się, że normalny obiektyw który posiadam (28-80), do cyfrówki może mieć ciut za dużą wielkość minimalnej ogniskowej.
Co sądzicie ?

Pozdrawiam :D

wtorek, 31 sierpnia 2004, 19:25

" Ni w dupę, ni w oko ". :wink:

wtorek, 31 sierpnia 2004, 20:07

28-80 x1.6 = 45-128

" Ni w dupę, ni w oko ". :wink:

Jeśli ma się kitowy + zooma to ww może działaś za "coś pomiędzy" :D

wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:28

najwazniejsza rzecza bedzie ostrosc uzyskana za pomoca takich obiektywow, a jest to rzecz bardzo wazna, tyczaca sie pewnego zagdnienia optyki, chodzi mi o kroszki rozproszeniowe ktore potrzebne sa w soczewkach do prawidlowego konrolowania ostrosci!
aparaty z matryca typu APS-C sa tak zbydowane ze z obiektywami z analogowych aparatow dzialaja z cropem 1,6 ale dodatkowo krazki rozproszeniowe nie sa zgodne co do wielkosci klatki filmowej, jednym wyjatkiem a wtej chwili trzema wyjatkami poniewaz canon wprowadzil 2 dodatkowe obiektywy EF-S czyli plaskie ognisokwnie tylne sa wlasnie szkla dedykowane a i oczywoscie obiektywy klasy L w ktorych to krozki rozproszeniowe sa duzo wieksze niz a w obiektywach amatorskich.

a najlepszym rozwiazaniem dla 300d jest kitowy 18-55, ktorego tak wszyscy krytykuja...pow f 7,1 jest zyletka i anwet nie trzeba w szopie ostrzyc!

środa, 1 września 2004, 15:30

Ja również złego słowa nie powiem na kitowy obiektyw.Za te pieniądze to on jakośc optyczną elek prezentuje(stosunek cena/jakośc).Najwięcej (obelg) do powiedzenia mają ci ktorzy nie mieli z nim doczynienia a naczytali sie w sieci podobnych im opinii.

środa, 1 września 2004, 22:07
No właśnie, jak napisał Bandit - obawiam się też ostrości, ale udało mi się dogadać z gościem ze sklepu. Podepnę Tamroniki i zobaczymy co będzie.
Przy okazji dzięki za wszystkie informacje.
Pozdrawiam

czwartek, 2 września 2004, 00:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]