Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 12:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 [mity i fakty] Łapanie ostrości przez Canon Axx 
Autor Wiadomość

Post [mity i fakty] Łapanie ostrości przez Canon Axx
Cześć.
Oto kolejny mój post z serii Mity i Fakty. Poprzedni dotyczył przekolorowywania zdjęć. Ten dotyczy łapania ostrości przez aparaty Axx.

Do rzeczy. Wielu z was ma PowerShoty A. Wielu ma problemy z systemem łapania ostrości. Ja sam do niedawna miałem. Jednak wydaje mi się, że ostatnio rozgryzłem ten system na tyle, że mogę się podzielić.

O jakich problemach z ostrością mówi się przy PowerShotach A?
- wolno działający autofokus, itp.
- nie działający autofokus w gorszych warunkach, itp.
- ostrość nie łapie się na miejsce, gdzie pokazuje kwadracik w trybie AiAF, itp.
- jeżeli ruszę zoomem, nie łapie ostrości w trybie makro. itp.

Hmm... nazbierało się tego. Przynajmniej ja miałem tego typu problemy i o podobnych słyszałem. Co głupie: rozwiązania okazują się o tyle skuteczne, co trywialne.

1. Wolno działający autofokus.
Po pierwsze, zwykle dłużej trwa ustawianie ekspozycji i balansu bieli niż faktyczne szukanie ostrości. Ręczny balans bieli przydaje się pod tym względem. Poza tym priorytety są wygodne, ale nie działają tak szybko jak pełen manual.
Jeżeli chodzi o samo łapanie ostrości, to dłużej trwa przy mniejszym oświetleniu oraz przy dużym zoomie.

2. Nie działający autofokus przy gorszych warunkach.
Są warunki, kiedy nie będzie działał, to prawda. Jednak w przeważającej ilości przypadków będzie chodził. Więc teraz tak: AiAF zawodzi częściej niż normalne ostrzenie. Jeżeli więc segmenty nic nie dają, wyłącz AiAF. No tak, wyłączysz AiAF i musisz myśleć o tym, gdzie aparat ma wyczuć ostrość. Wybieraj miejsca kontrastowe, np. nigdy nie środek muru, tylko krawędź muru, rysa na murze, okno, itd. Ostatnia rzecz: lampka doświetlająca jest świetna - ale działa tylko do ok. 5 - 10 m w niezłych warunkach, i 2 - 3 w gorszych. Przy ciemności czerwona lampka to za mało [dlatego G6 ma białą].

3. Ostrość łapie się na złe miejsce przy użyciu AiAF.
Canon A80 ma 9-segmentowy autofocus, który ocenia scenę i sam stara się dobrać prawidłową ostrość. Zdarza się, że znajdzie miejsce, które akurat my zupełnie ignorujemy, a zignoruje miejsce, o które nam najbardziej chodzi. Poza tym kwadraciki AiAF nie pokazują dokładnego miejsca złapania ostrości. Chodzi o to, że ten system jest 9-segmentowy, jeżeli pokazuje kwadrat w lewym górnym rogu, tzn. że gdzieś w lewym górnym rogu jest ostrość. W teorii kwadraty te przemieszczają się pokazując miejsce, gdzie jest ostrość. W praktyce: nie zawsze.

4. Problemy z ostrością przy makro.
Po pierwsze głębia ostrości w makro ma kilka milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów [zależnie od zoomu i przesłony]. Tak więc jeżeli oceniamy, że ostrość jest zła, to tak naprawdę oznacza tylko, że źle ją ustawiliśmy. Po pierwsze: AiAF znów nie jest najlepszym przyjacielem człowieka. W trybie standardowym łatwiej wskazać miejsce szukania ostrości. Po drugie: jeżeli tylko tkniesz zoom, pamiętaj, że makro od 5 - 10 cm dotyczy tylko i wyłącznie nastawu bez zoomu. Przy zoomie 3x łapanie ostrości zaczyna się przy ok. 45 cm! Trzecia rzecz: jeżeli nastawisz ostrość, nie ruszaj się. Powtórzę jeszcze raz: głębia ostrości ma od kilku mm do kilkudziesięciu cm.

Czy z tego wynika, że AiAF jest do niczego? Wręcz przeciwnie, w większości przypadków sprawdza się idealnie i wcale nie jest wolniejszy niż standardowe łapanie ostrości.

Aha, jeszcze trik: jak nastawisz ostrość przytrzymując spust do połowy, wciśnij [przytrzymując spust] przycisk ręcznego nastawu ostrości/makro. Wtedy automatycznie aparat zapamiętuje ustawienie ostrości i pozwala Ci dobrać ekspozycję korzystając z innego miejsca. Dodatkowo przyspiesza to focenie w sytuacjach typu sport, portrety, itd. Szczególnie, że manualny nastaw ostrości można zapisać w trybie C1 lub C2 [jeżeli Twój model go posiada].

Ostatni trik: prawie wszystko jest w instrukcji.

Pozdr,
kSh

PS. Wiem, że wielu znów pomyśli: "Ameryki nie odkryłeś", ale lepiej powiedzieć raz i na temat.

środa, 8 września 2004, 19:29

PS. Wiem, że wielu znów pomyśli: "Ameryki nie odkryłeś", ale lepiej powiedzieć raz i na temat.

Zwlaszcza, ze wiekszosc z tego co napisales dotyczy takze innych aparatow.

środa, 8 września 2004, 19:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]