Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 19:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Canon A75, Sony P73...? 
Autor Wiadomość
Post Canon A75, Sony P73...?
Witam wszystkich serdecznie!!

Pewnie takich pytań jest tu sporo... jednak i tak liczę na wasz odzew :wink:
Sprawami fotografii interesuję się od niedawna i mam zamiar nabyć mój pierwszy aparacik :)
Od razu mówię, że na manualu się nie znam (bo i skąd) więc aparacik pewnie służyłby do zastosowań typowo "domowych" (imprezy, wyjazdy, nauka fotografowania). Rzeczą jasną jest, że b. ważne są dla mnie finanse... W temacie podałem dwa aparaciki w cenie ok. 1000 zł. Pewnie różnic między tymi aparatami jest sporo, ja znam tylko podstawowe (sony - większa roz. matrycy, canon - ponoć ładniejsze fotki :D , sony - drogie MemoryStick'i... itd.). Który aparat będzie waszym zdaniem dobry dla osoby takiej jak ja? A moze warto dołożyć te 250zł do powiedzmy P-93?? Bo dokładanie 500 do A95 raczej odpada... Sam już nie wiem, liczę na to że jakos pomożecie :)
Generalnie więc zależy mi na: przyzwoitej cenie, ładnych fotkach (sądzę, że dużych odbitek nie będę robił), bezawaryjności.
Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc ;) Aha, wiem że pewnie mi doradzicie jakieś inne firmy, jednak ja wolałbym ograniczyć ten temat do Canona i Sony. Pozdrawiam.

czwartek, 16 września 2004, 14:17
Post P.S.
A co powiecie jeszcze o takim wynalazku jak Canon A400?? Nie wiem jakie robi fotki i jakie ma możliwości ale cena jest dość kusząca (jakieś 800zł). No i chodzi na karty SD!

Pozdrawiam.

czwartek, 16 września 2004, 14:27

Post re
Po pierwsze. Jeżeli chcesz się uczyć fotografowania, to manual się przyda w końcu. A400 ma trochę kiepski obiektyw, radzę w takiej sytuacji dołożyć te 100zł + różnica za kartę pamięci do Olympusa C-310. Do Sonego nie mam przekonania w dziedzinie aparatów cyfrowych. Myślę, że bardziej udanym zakupem będzie Canon. Ale powtarzam: jeśli nie potrzebujesz manuala, to do 1000zł obecnie najlepszym wg. mnie automatem jest Olympus C-310 lub C-360 (niewielkie różnice, znajdziesz). No i są bezawaryjne.

czwartek, 16 września 2004, 15:40
Post ...
Dzięki za radę, ale...
1) Do Olka nie mam przekonania chyba głównie ze względu na najdroższe bodaj na rynku karty xD,
2) To samo w sumie dotyczy Sonego (chociaż nie słyszałem jeszcze opinii jak zdjęcia z Sonego P73 wypadają na tle np. Canona A75 albo A80),
3) Swoją drogą, czy ktoś wie co oprócz rozdzielczości martycy tak naprawdę różni P-73 od P-93, jaka jest między nimi różnica w jakości zdjęć...?,
4) Myślę też o wspomnianym wcześniej A400 (swoją drogą czym jego możliwości różnią się od takiego A75...?) oraz ciekawi mnie Minolta Dimage X31 (chociaż nei wiem ile jest warta technicznie i jakościowo).

Szczerze powiem że już się w tym wszystkim gubię :cry:
Za duży wybór chyba...

Pozdrawiam.

czwartek, 16 września 2004, 16:19
Jestem posiadaczem canon a75, z aparatami sony tez sie bawilem dwoma [p-52 i ... jakis lepszy moze 93 nie pamietam...].
Oba zdjęcia robią bardzo dobre. Jak dla mnie to glowna roznica jest w wielkosci i ksztalcie.
Na rzecz canona przemawia manual. Lepiej tez lezy w rece od sony.
Zdjec nocnych ani makro sony nie robilem, ale zwykle zdjecia w dzien byly takie same jak z canona. Wg mnie canon to lepszy wybor.

czwartek, 16 września 2004, 16:24
Rozpatrując jedynie te aparaty które podałeś uważam, że lepszym wyborem będzie A75. Jak piszesz zaczynasz przygodę z fotografią ale to nie znaczy, że nie staniesz się jej pasjonatem a co jeżeli za pół roku okaże się, że możliwości aparatu "się skończyły". Moim zdaniem canon daje większe możliwości zarówno początkującemu jak i zaawansowanemu fatografowi. Konkrety: czułość matrycy w A75 można ustawić już od ISO50 (sony: od ISO100), makro działa od 5 cm (sony: 10 cm), jeżeli nie interesujesz się fotografią nocną to canon oferuje krótsze czasy naświetlania 1/2000 sek. (sony: 1/1000 sek.), co prawda sony oferuje dłuższe czasy naświetlania (do 30 sek.) co przydaje się w fotografii nocnej ale i 15 sek. canona nie jest czymś tragicznym. Canon posiada większy wyświetlacz od sony i jest on dokładniejszy, lepszy jest także autofokus (9 punktowy) niż ten w sony (5 punktowy), canon też lepiej prezentuje się przy zdjęciach seryjnych (2,2 kl/sek-do 12 zdjęć) niż sony (1,7 kl/sek-do 7 zdjęć). Na minus canona należy zaliczyć 4 akumulatory AA (sony 2xAA) co daje cięższy aparat i większy pobór mocy oraz to, że nie posiada złącza USB 2,0. Takie jest moje zdanie, jeżeli jednak wybierzesz aparat sony to pewnie też będziesz zadowolony. Ja osobiście poleciłbym Ci minoltę Z1 ale to Twoje pieniądze i Twój wybór.

Pozdrawiam

8) 8) stolo 8) 8)

czwartek, 16 września 2004, 16:41

Post re
A400 ma ciemniejszy, węższy obiektyw o mniejszym zoomie (porównując do A75). Generalnie poza tym jest ok. Jednak wg. mnie warto dopłacić do A75. Jeżeli dostaniesz bzika, to nie będziesz musiał za pół roku zmieniać aparatu, poza tym ręczne ustawienia się przydają, choćby do skorygowania niedociągnięć aparatu.

czwartek, 16 września 2004, 18:13
Post ...
Dzięki wszystkim za odzew!

Mimo to czekam dalej, może ktoś będzie w stanie udzielić odpowiedzi na moje pozostałe pytania ;)

Pozdrawiam.

P.S. Proszę pamiętać, że jestem poczatkujący i zakładam, że nie zostanę fanatykiem fotografowania... Więc (tak mi się przynajmniej wydaje) mnogość ustawień manualnych nie powinna dla mnie stanowić kryterium wyboru.

czwartek, 16 września 2004, 18:46

Post re
Wiem, że Cię Olympusy odstraszają, ale w Twoim przypadku to najlepszy wybór, bo potrzebujesz dobrego automatu, a takie są właśnie olympusy C-310/360. Sony ma jeszcze droższe karty pamięci i uwierz mi z aparatami jest u nich gorzej niż z telewizorami. Ciągle się baaardzo cenią, choć aż tak bardzo nie powinni. Natomiast A400 ma kitowy obiektyw. Ale tu już wybór należy do Ciebie. Dołożyć te 150zł (z kartą 128mb), czy nie.

Co do minolt: x31 może i jest mała, ale lampa jest taka, jakby jej nie było.

czwartek, 16 września 2004, 20:00
Post ...
No właśnie, dlaczego w ogóle myślę o Sonym.... Ano dlatego, że ostatnio modele takie jak P-73 i P-93 wcale już nie "zabijają" ceną (odpowiednio ok. 1000zł i 1250zł). Jako niezbyt zaawansowany w tych sprawach wciąż patrzę na matrycę, a tu liczby do mnie przemawiają - odpowiednio 4.2 i 5.26 Mpix. Dla porównania Canony A80 i A95 (czyli 4 i 5 Mpix) to już ok. 1450 i 1550 zł. Różnica jest spora. No i jeśli już mówię o stronie finansowej, to Sony w moich oczach cenę Memory Stick'ów nadrabia tym, że w zestawie daje już ładowareczkę i 2 akku, za co w przypadku innych aparatów zazwyczaj musiałbym zabulić. Kolejna kwestia, która spowodowała, że tak uparty jestem przy tym Sonym, to fakt, że te aparaciki po prostu mi się podobają :D (nie wspominając już o W12 8) ).
Co do A400 i x31 to faktycznie, chyba zarzucę ten pomysł. Do Olka (z całym szacunkiem...) chyba nikt mnie nie przekona :wink:

Pozdrawiam!

czwartek, 16 września 2004, 22:44
Jak już pisałem Twoje pieniądze Twój wybór. Jednak sony to nie jest najszczęśliwszy wybór. A co do matrycy to nasuwa się pytanie: po co Ci matryca 4 Mega?? Czekam na odpowiedź.

8) 8) stolo 8) 8)

piątek, 17 września 2004, 11:01
Post ...
No ja wiem, że to mój wybór, ale ja nie miałem okazji "przetestować" możliwości tych wszystkich aparatów, dlatego pytam na tym forum :wink:
Po raz kolejny słyszę głosy pt. "Sony to nie najlepszy pomysł"... Ale DLACZEGO?? Ja rozumiem, że komuś może nie odpowiadać ta marka, ale chyba przytoczyłem różnicę cenową między Sony a Canonem, która na dzień dzisiejszy przemawia chyba za Sonym. Może ktoś by się do tego ustosunkował ;) Bo byćmoże faktycznie kupno A75 to lepszy wybór niż P73 (są w podobnej cenie).
Odpowiadam też na pytanie "po co mi matryca 4 mega?". Otóż... po nic. Ja nigdzie nie napisałem, że tak duża rozdzielczość matrycy będzie mi potrzebna (wręcz przeciwnie, napisałem że robienie dużych odbitek raczej nie wchodzi w grę). Inna sprawa, że moim zdaniem, jak już mam coś kupować, to możilwie dobry sprzęt (tylko proszę ograniczyć komentarze w stylu "No to dołóż 2 tys. i kup 300D), co jak wiadomo jest poważnie ograniczane możliwośćiami finansowymi :cry:

Pozdraiwam.

P.S. Tak z ciekawości... może ktoś mi powie, po co w A80 i A95 obrotowy LCD? Ja rozumiem, że to fajnie wygląda, ale do czego to się faktycznie przydaje?

P.S. 2 Czy P93 to tylko P73 z większą matrycą?

piątek, 17 września 2004, 12:39

Post Re: ...
Zaq napisał(a):
P.S. Tak z ciekawości... może ktoś mi powie, po co w A80 i A95 obrotowy LCD? Ja rozumiem, że to fajnie wygląda, ale do czego to się faktycznie przydaje?

Jesli robisz zdjecia np na koncertach to sie przydaje.. Aparat trzymasz w gorze na wyciagnietycz rekach i LCD kierujesz do dolu zeby widziec co bedzie na zdjeciu.. To samo jesli robisz zdjecia bardzo nisko.. LCD do gory i wszystko wtedy widac.. Albo autoportrety.. Wbrew pozorom to bardzo przydatna rzecz..

piątek, 17 września 2004, 12:52
Zaq-przecież parę postów wyżej napisałem Ci z jakich powodów wybrałbym canona (nie czytałeś :wink: ). Jeżeli zaś chodzi o odchylany LCD jest on pomocny w sytuacji gdy np chciałbyś zrobić sobie zdjęcie lub z kimś a nie masz osoby trzeciej która naciśnie migawkę. Ustawiasz na samowyzwalacz (10 sek) odchylasz LCD w odpowiednią stronę i pstrykasz. Masz rzeczone 10 sek. na właściwe ustawienie się a, że jest właściwe widzisz na odchylonym LCD. Jasne można pstryknąć kilka zdjęć aż w końcu będzie dobre ujęcie ale tak jest wygodniej. Inne zastosowanie to umieszczanie aparatu (w celu wykonania zdjęcia oczywiście) na wysokości innej niż wysokość oczu np na wyprostowanych do góry rękach by pstryknąć coś z góry lub ominąć przeszkodę/tłum gapiów albo gdy chcesz zrobić zdjęcie pod stołem by zobaczyć która panna nie ma majtek a wiadomo, że trzeba to zrobić dyskretnie. Jak poprzednio odchylasz LCD do odpowiedniej pozycji i pstrykasz widząc to co pstrykasz bez konieczności powtórki.

Pozdrawiam

8) 8) stolo 8) 8)

piątek, 17 września 2004, 12:56
Post ...
Hahaha, dzięki za tak wyczerpujące odpowiedzi, na pytanie zadane "przy okazji" :D
Stolo - wcześniejsze posty czytałem i to bardzo dokładnie. Jednak chodzi mi o to, że Sony jest tańszy (przy tej samej rozdzielczości matrycy) od Canona o jakieś 300 - 400 zł (szczegóły kilka postów wyżej). No ale zaczynam rozumieć, że moje argumenty nie mają znaczenia i i tak warto kupić już tego Canon'a. Coraz bardziej podoba mi się A95, ale żeby go kupić chyba będę musiał jeszcze trochę poczekać :cry:
No właśnie, kto mi powie jakie są istotne różnice między takim A75 i A95 poza matrycą i LCD (bo jeśli to są najważniejsze różnice to chyba w moim przypadku nie ma sensu dokładać...).
Aha, jeśli ktoś znajdzie stronkę gdzie byłyby fotki porównawcze (ten sam obiekt fotografowany i te same warunki) różnych aparatów (a przede wszystkim Sony i Canon :D ), to będę niezmiernie wdzięczny za linka.
Chodzi o coś jak na http://www.imaging-resource.com/ ale tam nie ma nowszych modeli (np. A95).

Pozdraiwam.

piątek, 17 września 2004, 13:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona