Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 13:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 G5 + zewnetrzna lampa 
Autor Wiadomość

Post G5 + zewnetrzna lampa
witam. bede mial pozyczona jakas stara lampe blyskowa (wykorzystywana jest w zenicie), chodzi mi o to czy bede w stanie ja podlaczyc za pomoca goracej stopki i czy nie moze spowodowac to jakis ew. uszkodzen. kumpel sam mi powiedzial ze mi pozyczy, ale "zeby mi czegos nie spalilo" :? no wiec zwatpilem... a wole dmuchac na zimne :]
dzieki z gory za porady
pozdrawiam

środa, 20 października 2004, 09:59

Stara lampa od Zenita może dawać na stopce wysokie napięcie (np. moja stara polska lampa daje 180V (!!!) - zasilane są 4 paluszkami). Nowe lampy dają niskie napięcie (rzędu 5V) i do takiego jest pewnie przystosowane złącze G5, chociaż kto wie...
Ja bym nie podłączył :wink:

Widzę dwa rozwiązania:
1) Fotocela - w ten sposób lampa nie ma żadnego połączenia z aparatem (nawet mechanicznego);
2) Modyfikacja lampy - w CHIP'ie podano taki sposób - do lampy wbudowuje się optotriak i lampa może być wyzwalana bezpiecznie. Z moich doświadczeń wynika jednak że taki optotriak nie daje sobie rady ze wszystkimi lampami, tzn. wielu starych modeli nie wyzwala.

środa, 20 października 2004, 10:41

radziłbym przestudiować ten tekst, od deski do deski, bo możesz sobie wypalić aparat
http://cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=7782

Minolta Z2 :: 128 MB :: 16 MB :: Tulej 45/52 :: UV 52 :: Minolta Flash 3600 (D) :: 4 x Sanyo 2300 :: MW 8168 GS :: Osłona przeciwsłoneczna :: Statyw Vanguard jakiœ tam :: Kuferek Case Logic :: Głupie pomysły :: pewnie jeszcze coœ ciekawego

środa, 20 października 2004, 14:44
no cholera z tego artykulu to wynika jasno: ryzyk fizyk. twoj aparat. jak za 1 razem sie nie spali to chyba pozniej tez nie :/ no i badz tu madry.. moze ktos uzywal jakiegos konkretnego modelu lampy do g5? ta ktora mam pozyczyc jest na 1go paluszka wiec chyba az tak mocnego napiecia nie posiada.... sam juz nie wiem :(

środa, 20 października 2004, 16:17

http://www.negatyw.org

środa, 20 października 2004, 17:19
ta ktora mam pozyczyc jest na 1go paluszka wiec chyba az tak mocnego napiecia nie posiada.... sam juz nie wiem

Oj nie radzę! Układ elektroniczny wytwarza z tego paluszka ponad 100V a w starej lampie wyzwalanie polegało na podaniu tegoż napięcia na stopkę a migawka aparatu analogowego mechanicznie zwierała styki gniazda stopki.

środa, 20 października 2004, 19:59
no to w takim razie nie bede ryzykowal ze mi sprzet pojdzie z dymem :)

środa, 20 października 2004, 20:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]