Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 21:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jaka wielkosc zdjecia w canon a95? 
Autor Wiadomość

Post Jaka wielkosc zdjecia w canon a95?
Mam pewien problem. niedawno stalem sie posiadaczem canona a95 i od tygodnia robie zdjecia. ostatnio przy zgrywaniu zdjec na pc (firmware tj. zoombrowser nie wykrywa aparatu ale ten problem byl juz opisany w innym poscie) za pomoca acdsee zwrocilem uwage ze zdjecia robione w trybie superfine przy najwiekszym mozliwym do ustawienia rozmiarze (wiekszosc w slabych warunkach oswietleniowych - plenery, budynki bez slonca, zdjecia architektury o zmierzchu z czuloscia matrycy ustawiona manualnie na 50 iso) maja rozmiar ok 1-1,2 max. 1,5 Mb. Czy rozmiar plikow jest prawidlowy i co ew. ma wpyw na to (warunki oswietleniowe itp. ???).
Proszé o pomoc.

środa, 20 października 2004, 13:39
Moderator

Coś małe te pliki, bo u mnie 3 Mpix tyle zajmuje. Wielkość zależy od wielu czynników, ogólnie od złożoności sceny. Biała plansza zajmie mało miejsca, a fotak krajobrazu zdecydowanie więcej.

środa, 20 października 2004, 13:48

Wiec jaka moze byc przyczyna? Czy to mozliwe ze acdsee pozyskujac pliki z aparatu dokonuje jakiejs kompresji? Czy ktos z uzytkownikow a95 moze sprawdzic u niego wyglada sprawa wielkosci plikow zdjec?

środa, 20 października 2004, 15:43
Im bardziej ciemne zdjecie, tym bardziej poddaje sie ono kompresji. Tak wiec biorac pod uwage to co pisales, ze zdjecia sa dosc ciemne to jest to jak najbardziej mozliwe.

środa, 20 października 2004, 15:59

Jest dokladnie tak jak pisal kolega wyzej, przy czym to nie acdsee dokonuje kompresji tylko sam aparat - jpg to jest format kompresowany juz przez sam aparat. A im masz wiecej czerni ew. bieli czy tez wogole zdjecie b&w albo gdzie jest mniej szczegolow tym zdjecia bedziesz miec mniejsze objetosiowo - tylko w raw badz tiff masz fotki bez kompresjii.

P.S.
Nawet jak ci zdjecie bedzie zajmowalo 300kb to nie znaczy ze cos jest nie tak - ja mam czesc zdjec wlasnie takich (b&w z duza iloscia czerni)

środa, 20 października 2004, 16:13

sprobuje jeszcze zrobic zdjecia w sloneczny dzien z duza iloscia szczegolow ze statywu z rozna jakoscia i o roznych wymiarach.

moze to da mi odpowiedz co sie dzieje. szczerze mowiac spodziewalem sie ze zdjecia beda mialy rozmiar 2-3 Mb.

teraz sprawdzilem nastepujaca rzecz: przy pustej karcie o poj. (487Mb - to 512Mb Kingston) aparat wyswietla ze jest mozliwe zrobienie 198 zdjec co daje srednio 2,46Mb na zdjecie. teraz zrobilem dla proby 10 takich samych (dla uproszczenia) zdjec (w trybie seryjnym) wewnatrz pomieszczenia gdzie sie aktualnie znajduje.
po przeliczeniu (zostalo miejsca na 191 zdjec) wyszlo mi ze zdjecie (kazde z nich) powinno miec ok 1,71Mb. Musze sprawdzic w domu jak to pokaze eksplorer po zgraniu ich do kompa.
jak cos sie nie bedzie zgadzalo tozrobie jeszcze jeden lub dwa takie eksperymenty w domu w roznych warunkach. moze mi sie cos wyklaruje?

środa, 20 października 2004, 17:07

Nie sugeruj sie tak do konca tym co pokazuje aparat - on pokazuje orientacyjna ilosc zdjec, ktore sie jeszcze zmiesza - podaje tyle ile wejdze ale przy zalozeniu maksymalnego rozmiaru. W praktyce moze pokazywa 100 zdjec a zrobisz 200.

środa, 20 października 2004, 17:10

zdaje sobie z tego sprawe ze aparat pokazuje przecietne wartosci. z tego wynika ze konstruktor dokonal pomiarow i wyszla mu taka srednia jednakze zapewne zdjecia musialy byc tak mniejsze jak i wieksze aby wyszla ta srednia srednia.
jak dotad nie udalo mi sie zblizyc zdjeciami do sredniej nie mowiac juz o przekroczeniu rozmiaru 2,4Mb. Ciekawe co musialbym sfotografowac aby uzyskac rozmiary pliku pow. sredniego zalozonego przez producenta?

środa, 20 października 2004, 17:25

Aparat podajac pozostala do zrobienia liczbe zdjec nie pokazuje jej na zasadzie sredniej tylko na zasadzie najwiekszych mozliwych zdjec.

P.S.
A czemu tak ci zalezy aby zdjecia zajmowaly az tak duzo miejsca? Dla mnie zawsze bylo plusem jak zajmowaly mniej przy zachowaniu idealnego "piekna' ;)

środa, 20 października 2004, 17:29

środa, 20 października 2004, 17:33
Moderator

P.S.
A czemu tak ci zalezy aby zdjecia zajmowaly az tak duzo miejsca? Dla mnie zawsze bylo plusem jak zajmowaly mniej przy zachowaniu idealnego "piekna' ;)

Jeśli zdjęcie mniej zajmuje, to kompresja MUSI być większa i tym samym jakość zdjęcia gorsza, choć nie musimy tego zauważyć na pierwszy rzut oka.

środa, 20 października 2004, 18:59

Tyle to i ja wiem, dlatego na koncu zdania jest usmieszek

środa, 20 października 2004, 19:11

Nie znam się na aparatach, ale znam się na obróbce zdjęć :)
Tak więc upraszczając - im ciemniej tym mniej widać, jak mniej widac, to mniej się da zapisać ... jak sie mało daje zapisać, to "objetość" pliku jest mniejsza. I biała kartka i ciemna piwnica dają mało detali do zapisania w pamięci...
To samo w dzień, jak zrobisz zdjęcie zielonej ściany lasu (zielony na zielonym :) ) to zdjecie mniej zajmie niż zdjecie kosza wielokolorowych owoców w wikliowym koszu na tle ogrodu z kwiatami .... :P

piątek, 22 października 2004, 14:16

Pewnie tak jest. musze sfotografowac bukiet kwiatow.
wczoraj robilem kolejne zdjecia (architektura przy pelnym naslonecznieniu) i najwieksze jakie udalo mi sie zrobic mialo 1,6mb!

piątek, 22 października 2004, 16:10
Moderator

Wydaje mi się jednak, że ten aparat ma dużą kompresję, co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem.

piątek, 22 października 2004, 16:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona