Teraz jest środa, 26 września 2018, 14:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 a75, preselekcja przysłony i długie czasy naświetlania 
Autor Wiadomość
Post a75, preselekcja przysłony i długie czasy naświetlania
Witam,

Wybrałem się wczoraj na pierwszy nocny spacer z moim niedawno kupionym A75. Zasmuciła mnie jedna rzecz podczas robienia zdjęć w trybie Av, a więc z preselekcją przysłony.

Mimo, iż aparat oferuje czas naświetlania 15 sekund, to przy automatycznym pomiarze czasu z preselekcją przysłony zawsze wybierał wartość 1s i wyświetlał ją na czerwono (zupełnie, jakby powinna być większa, ale 1s była największą dostępną z zakresu). Zdjęcia musiałem więc robić w trybie manualnym, ustawiając ręcznie i przysłonę i czas naświetlania.

Czy coś robię źle, czy a75 po prostu nie potrafi automatycznie dobrać czasu naświetlania powyżej 1 sekundy? Jeśli faktycznie tak jest, jak najwygodniej robić tego typu zdjęcia? Tak jak ja, w trybie manualnym, czy da się jakoś inaczej?

Z góry dzięki za wszelkie rady :)

Pozdrawiam
Bartek

poniedziałek, 1 listopada 2004, 19:00
Szczerze radze robić zdjęcia nocne w trybie manualnym, sam mam A75 od kilku dni i robie tylko tak, efekty są zadowalające (jak na moje umiejętności), z preselekcją też próbowałem, eksperymenty z ustawieniami nic nie dają, i tak zawsze wybiera 1 sekunde.

poniedziałek, 1 listopada 2004, 19:11

W mojej Minolcie (Z10) w trybie preselekcji przesłony jest podobnie, z tym że mam ograniczenie 4s.

Trzeba przejść na pełen manual.

MINOLTA Z3

poniedziałek, 1 listopada 2004, 20:26
Tak też robiłem, jednak pomiar czasu przez automatykę aparatu mógłby się przydać tak niedoświadczonemu pstrykajkowi jak ja. :)

W pełnym trybie manualnym zdjęcia wychodziły mi zazwyczaj albo niedoświetlone, albo ciut prześwietlone, jak choćby to: http://onephoto.net/info.php3?id=90125, a na maleńkim wyświetlaczu aparatu moje niewprawne oko nie było w stanie tego dostrzec. No, ale pierwsze koty za płoty i pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że wraz z pratyką będzie coraz lepiej. :)

Orientuje się ktoś może, jak ta kwestia wygląda w przypadku Canona S60?

wtorek, 2 listopada 2004, 04:04

Rada jest prosta - robić zdjęcia tylko w pełnym manualu i zobaczyć jak wyjdzie. Jeśli chcesz sobie "zasymulować" priorytet przysłony to dajesz pełny manual, ustawiasz pożądaną przysłonę i wciskasz spust do połowy. Wtedy pokazuje się odpowiednia korekcja na ekranie i zmieniasz czas naświetlania na taką wartość, żeby było OK. Niestety nie zawsze to musi zadziałać jak jest naprawdę ciemno.

wtorek, 2 listopada 2004, 11:45
Aparat pokazuje przeciez co nalezy poprawic ,zby zdjecie wyszlo dobrze. Nocne robie tylko na manualu.

wtorek, 2 listopada 2004, 18:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]