Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 21:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Pytanie do doświadczonych... 
Autor Wiadomość
Post Pytanie do doświadczonych...
Mam pytanko:
Czy porównując sample zamieszczone np. na stronkach dpreview.com/, dcresource.com/, steves-digicams.com/ można
dokonać prawidłowej oceny w różnicy jakości zdjęć poszczególnych aparatów?
Pozdrawiam.

poniedziałek, 1 listopada 2004, 19:35
Polecem ci tą strone http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/CDISPLAY.HTM
Porownasz zdjecia w oknie przedzielonym na 2 czesci.
Mozesz porownac szumy,ostrosc,balans bieli z fleszem,aberracje.

poniedziałek, 1 listopada 2004, 21:24

Moim zdaniem nie można. Jeżeli ma się doświadczenie w fotografowaniu to jedyne wyjście to wziąć dwa aparaty do łapy i pstrykać. Kiedy się nie ma doświadczenia - to chyba też jest lepsze. I z dobrego i z przeciętnego aparatu da się zrobić zdjęcia słabe, przeciętne i dobre. Z kiepskiego może być problem z dobrymi, ale wbrew pozorom można nimi często robić zdjęcia dobre "na pierwszy rzut oka". Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy zdjęcie, które ktoś zrobił, to najlepsze z tysiąca czy pierwsze pstryknięte. Czy naprawdę nie ruszał tego Photoshop, czy może jednak tak. Oczywiście, daje to jakieś ogólne pojęcie, natomiast niczego nie determinuje. Cenniejsze mogą być zdjęcia zwykłych użytkowników. Jeżeli wszystkie są przyzwoite, a zdarzają się dobre, to znaczy, że i aparat jest dobry.

poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:47

Oczywiście najlepiej strzelać samemu.. ale żadko kto ma taką możliwość.
Myślę że całkiem dobrym sposobem jest porówywanie zdjęć z dpreview ze zdjęciami z dpreview.. ;) są robione przez tego samego fotopstrykacza i prezętują wystarczająco równy poziom. Nie można natomiast porównywać zdjęć z różnych źródeł:!: no chyba że jako "przegląd tego co ustrzelili szaraczkowie"

poniedziałek, 1 listopada 2004, 23:05
Właśnie o takie porównanie chodzi - ten sam człowiek robi foty tych samych miejsc,choć
są przeważnie zrobione w różnych warunkach (światło, pora dnia,roku...)
Na http://www.dcresource.com/specials/G6_vs_V3/index.shtml można zobaczyć porównanie zdjątek z nowej 7-megówki Sony dsc-v3 z Canonem G6. Jeśli wierzyć tym zdjęciom to różnica w jakości jest powalająca.Zresztą zobaczcie sami...

wtorek, 2 listopada 2004, 00:13

Właśnie o takie porównanie chodzi - ten sam człowiek robi foty tych samych miejsc,choć
są przeważnie zrobione w różnych warunkach (światło, pora dnia,roku...)
Na http://www.dcresource.com/specials/G6_vs_V3/index.shtml można zobaczyć porównanie zdjątek z nowej 7-megówki Sony dsc-v3 z Canonem G6. Jeśli wierzyć tym zdjęciom to różnica w jakości jest powalająca.Zresztą zobaczcie sami...

Mimo wszystko takie porównanie potraktowałbym z przymrużeniem oka, na podstawie EXIF stwierdziłem że fotki nie były robione w tym samym dniu. W exif'e Canona nie doszukałem się info o ISO (zamiast zamieszczać niepoptrzebne informacje można by się skupić na tych istotnych - dodatkowo stopień kompresji zdięcia, oraz ustawienie innych filtrów cyfrowych, które mogą wpływać na końcową jakośc zdięcia). A tam mam wrażenie ze facet ustawił tryb auto i do dzieła. W exifie inne są czasy naświetlania i przesłony. A w zasadzie powinny być te same (łacznie z wartością ISO). Z tego powodu uważam że taki test porównawczy należy traktować z przymrużeniem oka. Ktoś wcześniej powiedział że tym samym aparatem można zrobić zdięcie złe, dobra i bardzo dobre i tu chyba nie zawsze dobre porównywane jest z dobrym.

wtorek, 2 listopada 2004, 00:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]