Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 14:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Makro w A75 
Autor Wiadomość

Post Makro w A75
Witam!
Zauważyłem, że w Canonie A75 zdjęcia w trybie Makro wychodzą mi "spłaszczone". Jak ustawić aparat aby przy tak małej odległości obiektywu od obiektu uzyskać więcej głębi :?: Czy da się w ogóle sfotografować obiekt wielkości 100x200x30 mmm wzdłuż jego najdłuższego boku :?:
Mam małe doświadczenie z cyfrówką.

benhacker

czwartek, 4 listopada 2004, 09:49

Post Re: Makro w A75
benhacker napisał(a):
Witam!
Zauważyłem, że w Canonie A75 zdjęcia w trybie Makro wychodzą mi "spłaszczone". Jak ustawić aparat aby przy tak małej odległości obiektywu od obiektu uzyskać więcej głębi :?:

Zrobic makro na max zoomie - bedziesz mial przyslone f4.8 i uzyskasz wieksza glebie - przy czym chyba wygodniej sie robi makro na zoomie bo ni wzadzasz obiektywu w obiekt, no ewentualnie robic na wide ale na manualu badz p. przyslony i regulowac glebie wlasnie przyslona.

czwartek, 4 listopada 2004, 10:00
Skoro aparat ma funckję Makro to chciałbym z niej skorzystać, na manuala przyjdzie czas kiedy indziej! A co do max zoom'a to słyszałem że traci się na wyrazistości zdjęcia. Skoro mogę robić od 6cm to chcę tego spróbować, zamiast kręcić zoomem.

benhacker

czwartek, 4 listopada 2004, 10:29

Skoro aparat ma funckję Makro to chciałbym z niej
skorzystać, na manuala przyjdzie czas kiedy indziej!

A co ma piernik do wiatraka? Makro to makro a manual i priorytet przyslony to co innego. Makro oznacza ostrzenie z malej odleglosci (tak na chlopski rozum oczywisci). a priorytetem przylony mozesz regulowac glebie ostrosci i to by bylo na tyle.

Anonymous napisał(a):
A co do max zoom'a to słyszałem że traci się na wyrazistości zdjęcia. Skoro mogę robić od 6cm to chcę tego spróbować, zamiast kręcić zoomem.

Dalej nie wiem co ma piernik do wiatraka? Makro masz od 5cm na full wide, a z zoomem mozesz robic po to aby nie ladowac obiektywu w obiekt fotografowany, a poza tym sam fakt ze w tele masz f4.8 podnosi ci gebie ostrosci - chociaz znowu samo tele ci ja deczko obniza- jak jest za duzy obiekt to mu nie zrobisz makra na full wide tylko wlasnie na tele jest latwiej.

czwartek, 4 listopada 2004, 10:43

Czy w takim razie istnieje zaleznosc miedzy fizyczna odlegloscia obiektywu od obiektu forografowanego a "splaszczeniem" obrazu-zdjecia. Czy jesli nie wsadze obiektywu w obiekt - tak jak radzisz - uzyskam obraz mniej splaszczony. Nie chodzi mi teraz o glebie ostrosci tylko o pewne znieksztalcenia geometryczne.

benhacker

czwartek, 4 listopada 2004, 15:04

Nie do konca wiem o jakie splaszczenie ci chodzi, w kazdym badz razie wieksza przyslona - w twoim wypadku wiekszy zoom tez rowna sie wieksza przyslona powoduje zwiekszenie glebi ostrosci, czyli jak obiekt jest duzy to w powinien stac sie bardziej ostry w dalszych czesciach.
Jezeli chodzi oplaskosc przedmiotow to niestety kazdy cyfrak ma ta wade - tylko analogi radza sobie z tym lepiej (nawet znacznie lepiej), w cyfraku nic z tym nie jestes w stanie zrobic (i nie wazne czy bedzie to aparat za 200pln czy za 3500pln) - nawet jest gdzies tutaj na forum topik o splaszczaniu obrazu przez cyfraki.

czwartek, 4 listopada 2004, 15:16

Nie chodzi mi teraz o glebie ostrosci tylko o pewne znieksztalcenia geometryczne.

A jakie są znikształcenia przy 35mm ?
Może nie zwracałem na to uwagi ale zniekształcenia sa przy szerokim kącie.

czwartek, 4 listopada 2004, 15:26
Jezeli chodzi oplaskosc przedmiotow to niestety kazdy cyfrak ma ta wade - tylko analogi radza sobie z tym lepiej (nawet znacznie lepiej), w cyfraku nic z tym nie jestes w stanie zrobic.

Nie wiedzialem o tym, to mi wszystko tlumaczy. Ciekaw jestem czy jest to spowodowane, gdyby ktoś wiedzial lub znal artykuly na ten temat to prosze o linki :!:

benhacker

czwartek, 4 listopada 2004, 16:39

Poprawcie mnie, jeśli sie myle, ale chyba im mniejsza odległość obiektu od obiektywu czyli pozniej obiektu rzutowanego perspektywicznie na ekran 2D (nasz ekranik LCD i monitor) od rzutni tym mniejsze zniekształcenia. Tyle, że im większe RÓŻNICE odległości na samym obiekcie pomiędzy np. jego scianami to też tym wieksze widoczne znieksztalcenia. A jak uzyskac najwieksze wzgledne RÓZNICE odleglosci? No wlasnie w trybie makro = np. 10cm od obiektu.

czwartek, 4 listopada 2004, 16:48
Poprawcie mnie, jeśli sie myle, ale chyba im mniejsza odległość obiektu od obiektywu czyli pozniej obiektu rzutowanego perspektywicznie na ekran 2D (nasz ekranik LCD i monitor) od rzutni tym mniejsze zniekształcenia. Tyle, że im większe RÓŻNICE odległości na samym obiekcie pomiędzy np. jego scianami to też tym wieksze widoczne znieksztalcenia. A jak uzyskac najwieksze wzgledne RÓZNICE odleglosci? No wlasnie w trybie makro = np. 10cm od obiektu.
:roll:
Moze chodzi ci o dystorsje beczkowata?
w trybie makro (wide) to normalne.Zrob zdjecie kartki papieru to sie przekonasz.Przy makro (tele) sa mniejsze zniekształcenia.

czwartek, 4 listopada 2004, 17:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]