Teraz jest piątek, 21 września 2018, 10:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Parametry obiektywu Macro 
Autor Wiadomość
Post Parametry obiektywu Macro
:) Witam,

przeszukałam forum (mam nadzieję w miare dokładnie) i nie znalazłam niczego z rzeczy którą szukam.
Proszę, wytłumaczcie jak "chłopu od kosy" czym cechuje się obiektyw macro. Na co patrzeć szukając obiektywu macro?? Cyferki nic mi nie mówią...:(... Załóżmy, że chciałabym zrobić zdjęcie pajączka na małej pajęczynie czy np. główkę igły...nie mam zielonego pojęcia na co patrzeć przy wyborze obiwektywu macro.
Poza tym, jedni mówią pierścienie...drudzy konwerter...inni mieszki...aż głowa boli....
A ja wiem, jaki chcę uzyskać efekt końcowy, duże zbliżenie na cały kadr...ale nie wiem co dalej...Oczywiście nie chcę żeby był to cały zestaw i walizeczka do tego, dlatego myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłby obiektyw...
Czy w granicach 1000-1200 mogę dostać coś do Canona 350D?? Np. Sigmy??

Z góry dziękuję

czwartek, 9 czerwca 2005, 13:55

To ja dorzucę jeszcze dodatkowe pytanie od siebie:
Czy obiektywem "kitowym" albo jakimś typowym zoomem da się wogóle robić zdjęcia makro (tzn. z odległości np. 10cm) ??

Czy potrzebny jest:
a) specjalny obiektyw makro
b) jakieś tuleje-mieszki, konwertery i kitowy obiektyw?

czwartek, 9 czerwca 2005, 14:18

zobacz na forum cyberfoto http://nowe.cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=16623 FotomaN robi makro 350d z kitowym + soczewki

czwartek, 9 czerwca 2005, 16:28

Fotki ładne :D widzę że bez dodatkowych "gadżetów" się nie obejdzie.

Jak sobie wreszcie kupię lustrzankę to wyciągnę z szafy starego Tessara M42 z tulejami :shock: i będę miał obiektyw do makro...

czwartek, 9 czerwca 2005, 22:03

W cenie do 1200PLN Sigmy, to jak dobrze poszukasz na necie, to dostaniesz 105/2,8 EX Macro. Jest to jeden z najlepszych obiektywów obecnie na rynku. Ma jedną z najpopularniejszych ogniskowych do macro. Oprucz zbliżeń jest to jeszcze wspaniała optyka do portretu. Umożliwia z ręki osiąganie skali odzorowania 1:1, a to graniczne osiągi w dziedzinie macro-fotografii (macro to przedział od 1:1 do 25:1, micro to przedział od 25:1 do nieskończoności - tak mówi definicja).
Optyka macro przede wszystkim musi posiadać korekcje optyczną, dla uzyskiwania płaszczyznowej GO, a nie sferycznej jak to ma miejsce w "zwykłych" obiektywach. Jak niestety wykazuje praktyka, osiągnięcie takiego założenia jest tylko możliwe, przy skonstruowaniu obiektywu stałoogniskowego. Zoomów nie da się tak skorygować. Na pewno także, optyką macro nie są kit-zoomy 28-80/3,5-5,6 Macro - bo to tylko chwyt marketingowy.
Jeśli uważasz, że taka długa rura nie jest Ci potrzebna to polecam również Sigmowski 50mm. Efekt odwzorowania będzie podobny, ale złapiesz w kadr więcej tła, co często zaburza harmonie kadru. 105mm pozwala odseparować główny obiekt od tła samą ogniskową, a w połączeniu z "papierową" GO dużego otworu przesłony, efekty są zaskakujące.
Przy takim aparacie jakim dysponujesz, nie warto zawracać sobie w ogóle głowy soczewkami close-up, bo to troche wygląda tak jakby do najnowszego Mercedesa, zakładać radio Safari 5.
Aha - jak Cię wciągnie macro-fotografia na dobre, to dokupisz sobie za pare groszy, nawet używane na Allegro pierścienie pośrednie i będziesz mogła robaczkom na pajęczynie zaglądać w ..... nie ważne gdzie.
Pozdrawiam. :)

czwartek, 9 czerwca 2005, 23:00
Jak przeglądałem fotki makro na photosig to zuważyłem że większość jest robionych Sigmą 105 2.8.Ten obiektyw naprawdę ostro rysuje.
Pierścienie pośrednie to tańsze rozwiązanie,ale jakość zalezy od posidanego obiektywu.Mieszki są niewygodne chyba, że w domowym studio.

sobota, 11 czerwca 2005, 17:35

A totalną rewelacją jest wspomniany obiektyw (105/2,8 EX Macro) w wersji APO. Tyle, że to już wydatek około 2400PLN i raczej na polskim rynku niespotykany.

sobota, 11 czerwca 2005, 17:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]