Teraz jest środa, 26 września 2018, 17:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Co wybrać: Nikon F 80, K. Minolta D 60 czy może Pentax ist 
Autor Wiadomość

Post Co wybrać: Nikon F 80, K. Minolta D 60 czy może Pentax ist
Zastanawiam sie nad kupnem lustarzanki analogowej typ: Nikon F80 lub Konica Minolta Dynax 60 lub Pentax ist.
Aparat ma posłużyć do robienia zdjęć, głównie w terenie, mianowicie (do pejzaży, zdjęć robionych w ruchu, portretów).
Byłbym bardzo wdzieczny za fachową pomoc. :)

A treraz moje ostatnie pytanie, czy ktoś wie jaka przepaść dzieli w dalszym ciągu aparaty cyfrowe i analogowe. Mianowicie chodzi mi o Canona EOS 350D i Nikona D70,, a moze nie ma juz żadnych różnic, a cyfrówki pobiły już analogowe lustrzanki??
Ja osobiście wychowałem się na Zenicie i analogach i jakoś nie mam zaufania do cyfrówek, ale może jest już jakaś zmiana?. Konkretnie interesuje mnie jakoś zdjęć wykonana lustrzankami analogowymi, a cyfrowymi, czy są duże rużnice??

niedziela, 28 sierpnia 2005, 01:36

Co do wyboru analoga odsyłam do starszego tematu. Było tam sporo informacji. Poszukaj.

Co do wyboru cyfra-analog:
Moim zdaniem jeśli planujesz późniejsze skanowania klisz, lepiej od razu kupić cyfrę. Jeśli chciałbyś pobawić się zdjęciem (ciemnia) to też radzę cyfrę i PS'a lub Gimpa.
Pamiętaj jednak że cyfra ma także ograniczenia. Już nie w samej jakości zdjęć co raczej "typie materiału światłoczułego". Na pewno wykonywałeś zdjęcia na slajdach i negatywach. Wiesz że negatyw jest o wiele łatwiejszy w naświetlaniu.. jest bardziej tolerancyjny. Poza tym w labie często wyciągają za ciemne, lub przyciemniają za jasne zdjęcia. Na slajdzie i matrycy cyfriwej nie powinno się niedokładnie naświeltać. Efekty prześwietleń są bardzo brzydkie, a niedoświetlanie powoduje pojawienie się szumu (cyfrowego ziarna).
Zaznaczę jeszcze że obecne lustrzanki cyfrowe mają mniejsze ziarno na ISO 800 - ISO 1600 niż analowe na filmach o takiej czułości. Jednak długie czasy naświetlania, pow. kilku sekund, powodują wzmocnienie tego szumu (ziarna). W analogach ISO 100 szumiał prawie tak samo przy naświetleniu 1/500 co 30sek.

Pozdrawiam.

niedziela, 28 sierpnia 2005, 16:53

Jak na razie, skałaniam się najbardziej ku Nikonie F80, Pentaxa odrzucam z powodu puźniejszych trudności w wyborze szkiełek i dużo mniejszy ich wybór w porównaniu z Nikkorem. Co do Minolty to sam nie wiem, ma go mój znajomy, ale to chyba jednak nie jest jeszcze klasa Nikona, ale moge się mylić..
Co do cyfrówki, to też jeszcze nie te lata, za duża kasa, a za słaba klasa w porównaniu z analogami,, ponadtto są doś mocno podatne na awarie przynajmnije nikon D70,, nie słyszałem o nim zbyt dobrych opini.
Tak więc analogi są jeszcze górą przyanjmnije mam wiekszą pewność, że mi nagle nie siądzie, a jak nawet to jeszcze nie będzie taka strata.
Więc zrobię chyba tak, że zainwestuje w analoga średniej klasy (chyba nikon F80) i jakieś dobre szkiełka, a za parę lat kupię sobie tego cyfraka i w tedy powinno być już git.. A szkiełka już będą... :D

Pozdrawaim Norbert. :)

poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 00:43

Hmmmm wybacz, nie zauważyłem że chodzi Ci o F80 :!:
W takim razie faktycznie bierz Nikona. Bawiłem się kiedyś dłużej Dynaxem 60 i nie przypadł mi do gustu. Z tym że ja jestem jednak Nikoniarzem ;) (analogowo, bo cyfrowo mam Minoltę A1) F80 leżał mi o wiele lepiej.

poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 10:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]