Teraz jest sobota, 22 września 2018, 09:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 drugi obiektyw do 350d 
Autor Wiadomość

Post drugi obiektyw do 350d
Jestem szczęśliwym posiadaczem 350d z kitowym obiektywem 18-55mm. Wiem, że ten obiektyw nie jest cudem techniki, że ma problemy z ostrością, ale umożliwia mi robienie zdjęć :) . Teraz chciałbym dokupić drugi obiektyw i musi mieć znacznie wyższą wartość końcowej ogniskowej. Szukałem po forum opinii, ale albo zrobiłem to nieumiejętnie, albo po prostu nie ma tutaj satysfakcjonujących mnie ekspertyz, pozwlających na podjęcie ostatecznej decyzji. Początkowo myślałem nad Canon'ami EF 70-300, EF 75-300 lub EF 90-300. Z czasem jednak najbardziej spodobał mi się EF 55-200, gdyż nie stworzyłby mi dziury pomiędzy 55 a minimum 70mm (między posiadanym a planowanym). Ponadto czytałem o problemach z ostrością przy długich ogniskowych w obiektywach "trzysetkach". Proszę Was o wszelkie opinie zarówno te empiryczne jak i te przeczytane, czy zasłyszane. Z góry dziękuję.

poniedziałek, 5 września 2005, 12:50

wez 90-300, niezla optyka (lepsza od 75-300) przy cenie nieco powyzej 600zl, to robi z niego faworyta, dziura nie powinna byc dotkliwa, zawsze mozesz przekadrowac delikatnie, a 100mmx1.6 to sporo wiecej

poniedziałek, 5 września 2005, 17:17
Hę stałem przed tym samym dylematemi. Zaraz po kupieniu 350tki z kitem kupilem sigmę 55-200 i uczucia mam mieszane...

Generalnie to do zabawy w pstrykanie fotek można sobie te obiektywy canona czy sigmy do 1000 PLN kupować ale delikatnie mówiąc efekt jest mało zadowalający.

Przejżałem na oczy dopiero kiedy za namową kolegi strzeliłem kilka fotek obiektywami staloogniskowymi na mocowaniu m42... to dopiero są szkiełka - dużo tańsze od japończyków ale jasność, plastyka, ostrość - poza zasięgiem konstrukcji o których tu rozmawiamy.

Minust tylko taki, że nie masz automatyki (o ile to można nazywać minusem bo ja i tak pracuję tylko w manualu) i zmiennej ogniskowej czyli mniej więcej co 70-100 mamy dziurę... i trzeba się trochę nalazić dla dobrego kadrowania...

Ja już w każdym razie nie narzekam

mam 18, dwie 50tki, 135 i 400

a pomiędzy 135 a 400 mam sigmę o której wspomniałem. Kit z kolei kurzy się na szafie :) a ja mam coraz fajniejsze fotki...

poniedziałek, 5 września 2005, 20:48

Canon'ami EF 70-300, EF 75-300 lub EF 90-300. Z czasem jednak najbardziej spodobał mi się EF 55-200

Z tego typu szkieł polecałbym Canon 100-300/4.5-5.6 USM (nowy 1500, używany ok. 1000). To naprawdę dobre szkło. Znacznie lepsze od tych, które wymieniłeś.
A dziurą się nie przejmuj. Kiedyś też kupiłem 75-300 bo chciałem nie mieć dziury. No i focic można, ale jakość... jak w kicie. Jak chcę jakości, biorę M42. A dziura... bez sensu, to jest kwestia dwóch-czterech kroków...
Sigma 55-200 kosztuje jakieś 750 zł. Proponuję dozbierać.
Poza tym ta Sigma jest tylko do cyfry. Za dwa-trzy lata pewnie pojawi się tani dSLR z matrycą full frame i to szkło Ci się do niczego nie przyda...

wtorek, 6 września 2005, 00:32

Dziękuje za szybką reakcję :D Widzę, że rzeczywiście chyba nie ma co się przejmować dziurą. Do decyzji pewnie będę musiał dojrzeć, a najlepiej to przejść się z aparatem po kilku nie-internetowych sklepach, popstrykać i porównać na spokojnie w domku. A przy następnej okazji kupić po uprzednim rachunku sumienia :) . Ale na pewno uspokoiliście odnośnie nieciągłości ogniskowych :)

Pytanie kolejne: co to są te nostalgiczne obiektywy M42 i co potrzebuję aby z nich korzystać?

wtorek, 6 września 2005, 16:38

a) obiektywy z analogow, prakticy, zenitow itp
b) przejsciowka np z allegro i dobre oko przy ostrzeniu manualnym :)

wtorek, 6 września 2005, 17:14

co to są te nostalgiczne obiektywy M42 i co potrzebuję aby z nich korzystać?

M42 to typ gwintu stosowany w aparatach typu Zenit i Practica (i kilku innych). Pasują do Canona po zastosowaniu przejściówki M42/EF.
Np. T U T A J.
Jest wśród nich wiele znakomitych optycznie szkieł, i są dostępne za ułamek kosztów szkła Canona czy Sigmy. Jak wejdziesz na Allegro i wklepiesz M42, wyskoczy ich masa.
Świetnie sprawdzają się w makro. A poza tym komplet pierścieni czy mieszek od Zenita tu ułamek ceny jednego pierścionka do Canona - a przy makro i tak ostrzy się ręcznie...
Wady:
- nie działa autofokus. Trzeba ostrzyć ręcznie. Można dojść do praktyki :D
- trzeba stosować tryb Av albo M, bo przysłona też nie jest przymykana automatycznie
- jakośc szkieł bywa nierówna, ale i tak większość stałek oferuje za 100 zł jakość stałek AF za 500 lub 3.000 zł.
- niektóre przejściówki (większość) są przekoszone. W małych obiektywach nie ma to znaczenia ale mocowanie na statywie piekielnie ciężkiej rury 1000mm jest prawie niemożliwe. Podobno można trafić dopasowane do takich szkieł, ale mnie sie nie udało...

wtorek, 6 września 2005, 17:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]