Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 17:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 SB-900 - zabezpieczenie przed przegrzaniem 
Autor Wiadomość
Post SB-900 - zabezpieczenie przed przegrzaniem
Witam.

Mam pytanie jak radzicie sobie z problemem zabezpiecznia lampy przed przegrzaniem.

że można wyłączyć to już wiem. ale pytanie jak wyłączę to czy szybko można spalić taką lampę ?
może macie jakieś inne sposoby na nieprzegrzanie tej lampy.

środa, 1 września 2010, 22:08

Post Re: SB-900 - zabezpieczenie przed przegrzaniem
Jak nie walisz serią to nie przegrzejesz.

Jak nie walisz serią to zabezpieczenie się nie właczy, więc warto nie wyłączać tego zabezpieczenia.

środa, 1 września 2010, 22:15
Już dwa razy sie włączyło a raczej tak strasznie dużo nie robiłem zdjęć no ale może trzeba jeszcze zwolnić jeszcze bardziej.

A co się stanie jak wyłączę zabezpieczenie czy przy wolnym robieniu zdjęć się przepali czy nie powinna ?

czwartek, 2 września 2010, 08:00

Jeśli producent wprowadza jakieś ograniczenie, pomimo, że jest ono upierdliwe dla użytkownika, to oznacza to, że istnieje jakiś problem. Czyli w Twoim przypadku istnieje problem zepsucia lampy nadmiernie częstymi błyskami, Nikon musiał mieć realne podstawy aby takie coś wprowadzić.

Masz trzy wyjścia:
1. Olać zabezpieczenie i być narażony na awarię sprzętu.
2. Włączyć zabezpieczenie i być narażony na niewykonanie zaplanowanych zdjęć.
3. Kupić inną lampę spełniającą Twoje wymagania na częste błyski.

Zazwyczaj lampa się przegrzewa jeśli błyski są o większej energii, czyli jeśli lampa często błyska mocniejszym światłem. Możesz to ograniczyć podnosząc ISO w aparacie. Im wyższe ISO tym lampa będzie w stanie doświetlić używając mniej "światła", czyli będzie się mniej nagrzewać. Może to pomoże. Dodatkowo możesz bardziej otworzyć przysłonę i/lub zastosować jaśniejszy obiektyw.

Możesz też przybliżyć lampę do obiektu, który chcesz oświetlić (zdalne wyzwalanie lampy). Siła błysku zmienia się z kwadratem odległości.

czwartek, 2 września 2010, 09:40

A ja walcze z tym problem w ten sposob, ze wymianiam zestaw akumulatorow na nowy (zimne). Eksploatowane nadmiernie akumulatory powoduja dodatkowe nagrzewnie sie wnetrza lampy. Polecam, pomaga :)

niedziela, 25 września 2011, 14:31

Nie wydaje mi się żeby ten sposób pomagał. Poprostu zanim znienisz akumulatory lampa troszkę stygnie i znów działa. W lampie grzeje sie PALNIK i to jest problemem, nie grzanie elektroniki. A od baterii do palnika daleka droga - raczej go nie nagrzeją, jak gorące by nie były.

A sposób jest bardzo prosty: przemysleć KAŻDE zdjęcie. Nie robić bezmyślnych serii i już.

poniedziałek, 26 września 2011, 09:54

Tu nie chodzi o natychmiastowe spalenie się żarnika tylko skrócenie jego żywotności.
Producent umożliwił wyłączenie tego zabezpieczenia więc problem nie jest tak poważny i nie traci się gwarancji.
Generalnie pierwsze co zrobiłem po kupnie tej lampy to właśnie wyłączyłem to zabezpieczenie. Używam światła odbitego w seriach więc moc jest bliska maksymalnej i lampa mocno eksploatowana. W ciągi kilkunastoletniej pracy zawodowej z Nikonem tylko raz spaliłem żarnik po około 4 latach użytkowania. Koszt naprawy wraz z przesyłką 250 zł.
D800 używam od 2 lat. Od roku używam 3 lamp na raz. Wszystkie maja odbezpieczoną blokadę i nie ma problemów.
Wychodzę z założenia że nie po to inwestuję w zawodowy sprzęt żeby go oszczędzać tylko żeby maksymalnie eksploatować i czerpać z tego korzyści finansowe.
Radze wyłączyć blokadę i zapomnieć o problemie :wink:

niedziela, 20 listopada 2011, 16:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]