Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 13:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Problemy z ostrością 
Autor Wiadomość
Post Problemy z ostrością
Witam. Pracuję na D90. Pytanie dotyczy obiektywu Nikkor 50mm f1.4 G
Może ktoś wyjaśni mi, czy ja coś robię nie tak, czy też trafił mi się wadliwy obiektyw.

Z ostatniej sesji prawie połowa zdjęć była nie ostra. Zdjęcia robiłem modelce w starej opuszczonej fabryce. Dzień był pochmurny, Faktycznie światła nie było wiele, ale było go dość... Robiłem głównie na 2.8, 200 iso, czas 1/60 lub więcej...
W planach gdzie chciałem zrobić całą sylwetkę, czyli z pewnej odległości (50 mm na DX), prawie wszystkie wychodziły nieostre, nie ma dobrej ostrości na oczach, twarzy... Pracowałem na autofokusie, mierzonym punktowo, w końcu musiałem przejść na tryb manualny, było trochę lepiej... (Aha, robiłem też często na tle okien, dośwtlejąc modelkę ekranem). Co o tym sądzicie, czy to normale, czy to wina złych warunków, czy obiektywu. Dodam, że Nikkor 18-105 DX, ostrzy mi zawsze i ostrość jest rewelacyjna, co prawda, robię nim przy sporym świetle, bo to ciemny obiektyw... Ale myślałem, że ta stałka 50mm f1.4 G, to wysokiej jakości obiektyw i będzie dobrze ostrzyć... To już chyba lepiej mi robi stary Helios 58mm f2

niedziela, 18 marca 2012, 13:18

Post Re: Problemy z ostrością
Miałem ten sam problem z moim D90 i 50 1.4G, teraz z D7000 działa mi ok, "oszczy" doskonale. To chyba jakiś problem ze współpracą z D90:(

czwartek, 29 marca 2012, 09:32

Jeśli występują takie problemy z ostrością zawsze można taki obiektyw wraz z lustrzanką oddać do serwisu Nikona w celu kalibracji.
Ja tak zrobiłem ze swoim D700 i Nikkorem AF-S 50 1.4G oraz 28 1.8G,
ten ostatni był na gwarancji a za kalibracje body i 50-tki zapłaciłem po 100 zł za sztuke. Teraz wszystko ostrzy idealnie,pozdrawiam.
http://www.nikon.pl/pl_PL/service_suppo ... alue=&dcr=

sobota, 8 grudnia 2012, 02:05

Jak już wyżej napisano najlepiej jest poddać kalibracji body aparatu. Miałem kilka D90 i każdy z nich inaczej reagował na e same obiektywy. Po kalibracji body pod konkretny obiektyw może pojawić się problem ze współpracą z innymi obiektywami. Ja przesyłałem dla odmiany obiektywy do kalibracji i prosiłem aby w serwisie ustawili je poprawnie pod swoje body. Zazwyczaj ten zabieg poprawiał pracę obiektywu i tym samym nasze body nie zmieniało się. Problemy miałem głównie z obiektywami Sigma.

wtorek, 11 grudnia 2012, 14:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]