Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 07:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Nikon D7000 obiektywy analogowe macro 
Autor Wiadomość

Post Nikon D7000 obiektywy analogowe macro
Cześć,
Mam pytanie dotyczące pracy ze starymi obiektywami do zdjęć typy macro a także portret :)
Chodzi o to jakie akcesoria są mi potrzebne aby poprawnie podpiąć stare manualne ob. do D7000, i ew. jakie byście polecili.

widziałem masę rewelacyjnych zdjęć macro wykonane właśnie takimi ob.
np. takie ;)
http://www.fmix.pl/zdjecie/3213540/statysci

Pozdrawiam
Mam nadzieję że mi pomożecie ;)

wtorek, 18 września 2012, 15:57
Post Re: Nikon D7000 obiektywy analogowe macro
Obiektywy analogowe są bardzo dobrą alternatywą w stosunku do tych obecnie produkowanych. Przemawia za nimi dużo niższa cena jak i niebywała plastyka zdjęć nimi wykonywanych. Sam osobiście głównie właśnie z nich korzystam.
Każdy analogowy obiektyw z mocowaniem M42 można połączyć z body Nikona za pomocą adaptera Nikon - M42. Są dwa rodzaje adapterów (a w zasadzie trzy), ale ten ostatni jest rzadko spotykany i omówię go na końcu.
Adapter bez soczewki (najtańszy) nie ostrzy do nieskończoności.
Adapter z soczewką (około dwukrotnie droższy od poprzedniego) ostrzący na nieskończoność, ale obarczony wadą. Soczewki w adapterze strasznie "mydlą", co odbija się niekorzystnie na jakości zdjęcia.
Warto nadmienić, że obydwa opisane wyżej rodzaje adapterów pozwalają na korzystanie z obiektywów z mocowaniem M42 tylko i wyłącznie w trybie M (manualnym). W kazdym innym trybie aparat wyświetli komunikat "Błąd obiektywu". Więc zadaniem fotografa jest ręcznie ustawić przesłonę, dobrać odpowiedni czas naświetlania (migawki) i również ręcznie ustawić ostrość, Jest przy tym trochę zabawy, na początku dochodzi się do wprawy metodą prób i błędów jeśli chodzi o odpowiednie ustawienie czasu migawki, ale potem jest frajda z fotografowania.
Zdarzają się jeszcze (te trzecie) adaptery (przeważnie z soczewką) z wbudowanym tzw. dandelionem. Częściej spotykane przy adapterach np. do Canonów, ale czasem na allegro można trafić pod Nikona. Dandelion pozwala na fotografowanie w trybie preselekcji przysłony (tryb A), a aparat przy ostrzeniu manualnym w pewnym momencie informuje, że ostrość została ustawiona właściwe. Nie ma to nic jednak nic wspólnego z automatycznym ustawianiem ostrości. Dobiera się ręcznie wartość przysłony, a aparat sam dobiera wartość czasu migawki. Koszt takiego adaptera wielokrotnie wyższy w stosunku do dwóch opisanym powyżej - ceny dochodzą do około 200-300zł.
Polecam do spróbowania ten pierwszy. Na allegro do kupienia od dwudziestu kilku złotych.
Proszę zwrócić uwagę podczas mocowania obiektywu na adapter, aby przełącznik na obiektywie był ustawiony na tryb manual. Inaczej bolca z tyłu obiektywu nie da się wcisnąć a to konieczne do zamocowania w adapterze.
W doborze obiektywów pomocny może okazać się poniższy link
foto.pszoniak.net/porady_foto/porady/m42.pdf
Na koniec mała uwaga. Odnosząc się do zamieszczonego przez Ciebie linku do fotografii Rafała (czapelx) pamiętaj o jednym - to nie aparat robi zdjęcia a fotograf. Czapelx wspaniale ukazuje przyrodę w fotografii makro, ale stoi za tym jego olbrzymie wieloletnie doświadczenie.
Mam nadzieję, że pomogłem:)

środa, 19 września 2012, 08:46

tak pomogłeś i to bardzo, wiem o wieloletnim doświadczeniu tego fotografa ale w jakiś sposób chciałem przedstawić o co mi chodzi, Dziękuję za poradę ponieważ w sprawie m42 jestem laikiem ale jest to zdaniem wielu bardzo tania i efektowna forma wykonywania fotek(oczywiście trudniejsza) nie ma auto ostrości ale chyba właśnie w tym tkwi zabawa żeby stworzyć zdjęcie od początku do końca:)

Pozdrawiam,

P.s tak jak pisałeś spróbuję 1 typu adaptera.

środa, 19 września 2012, 15:19

Sugeruję jednak używanie obiektywów przeznaczonych do bagnetu Nikona. Starsze obiektywy z bagnetem Nikon F będą pasowały, chociaż konieczne będzie używanie trybu manualnego zarówno do ogniskowania jak i do ustawiania przysłony/migawki.
Używam z powodzeniem manualnego obiektywu do makrofotografii:
Vivitar Series1 Macro 108 mm, 1:2.5.
Uźywam też innych manualnych obiektywów, np. rybiego oka Sigmy (Nikon F) jak i długich lustrzanych Rubinarów, które mają uniwersalny adapter, umożliwiający zamocowanie bagnetu Nikon F.

środa, 21 listopada 2012, 15:33

pożyczyłem od znajomego obiektyw jupiter 135 mm, do tego adapter na m42 i w nikonie d7000 pomiar światła działa w trybie A - preselekcji przysłony. Poza tym w instrukcji obsługi jest info że w menu aparatu jest możliwość ustawienia informacji dla 10 obiektywów bez elektroniki więc po co wypisywać że coś nie działa albo że będzie działało tylko w trybie M?

Wbrew pozorom czytanie instrukcji obsługi czasami ma sens

sobota, 9 lutego 2013, 16:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]