Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 12:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 D90 a DX vs FX 
Autor Wiadomość

Post D90 a DX vs FX
Witam,

Przede wszystkim witam pierwszy raz na forum wszystkich użytkowników.
Nie jestem profesjonalistą/ zawodowcem - fotografię traktuje na razie jako hobby. Posiadam Nikona D90 z obietywem kitowym (18-105). Postanowiłem jednak kupić sobie jakąś "stałkę" do portretów.
Zacząłem czytać co nieco o obiektywach żeby wybrać jak najlepszy w dobrej cenie (mam tu na myśl kwotę do 2500 zł / 3000 zł).

Jednak podczas lektury pojawił się następujący problem: obiektyw DX czy FX, czy będzie pasować do mojego aparatu ? jak to wpłynie na obraz? Jak to przeliczyć (x1,5?), czy będą jakieś przekłamania, przyciemnienia na końcach kadru itd?

Czytałem artykuły z przed kliku lat (2009-2010) i wtedy jeszcze nie było na rynku (od Nikona) aparatów pełnoklatkowych wiec problemu nie było. Teraz jak wiadomo jest kilka takich aparatów.

Proszę o pomoc czy taki obiektyw będzie u mnie śmigać? jakie są plusy minusy? facet w nikonie powiedział żebym szedł w FX bo to przyszłość (zgadzam się) i że aparat mi sam "wykropuje" obraz do matrycy i nie będzie widać żadnych zniekształceń i cieni po bokach, jedynie matryca zmniejszy pole widzenia. Z kolei w Sferisie powiedzieli że do mojego aparatu tylko DX bo na FX bedą czarne obwódki wokół zdjęcia.

I kolejne pytanie. Jeśli już będę wiedział czy DX czy FX to który najlepszy do portretów? Chciałbym żeby był w miarę jasny i żeby miał jasny kąt widzenia :)

na koniec przypominam że jestem amatorem i mogłem pomylić niektóre pojęcia :) bardzo proszę wtedy o sprostowanie :)

Dzięki i zapraszam do dyskusji :)

wtorek, 25 września 2012, 15:56

Post Re: D90 a DX vs FX
ja mam nikkora 35 mm 1.8 i jestem bardzo zadowolona, jestem amatorka a obiektyw polecil mi znajomy profesjonalista :) w serwisie tez pochwalili moj wbor, gdy bylam przy okazji kupna statywu :D

środa, 3 października 2012, 22:31

Do portretów może nadać się paktycznie każdy obiektyw. Ja mam np starą manualną 50tkę z f1.4. Daje piękną plastykę. Koszt? Kilkaset zł. Frajda? Bezcenna. Uwielbiam też obiektyw Tamron 90/2.8 Di. To obiektyw do macro, ale przy portretach jest również wyśmienicie ostry. przy formacie DX mamy 90x1.5= 135mm czyli bardzo fajnie. Daje on dystans od modeli i ma to swoje zalety. Koszt? bodajże z 1300zł. A za wspomniane ponad 2 tys zł można kupić sobie 50/1.8 + 90/2.8 i jeszcze zostanie na coś powyżej 100mm. np 135/2.8 nikon manualny.

wtorek, 11 grudnia 2012, 15:04

Hm... To obiektyw portretowy ma być "wyśmienicie ostry"?
Portret raczej jest miękki i inne cechy obiektywu niż nadzwyczajna ostrość są ważne. Ale, między innymi, istotna jest mała głębia ostrości, co wymaga by by ostrość była dobra już przy maksymalnym otworze. Nadzwyczajna ostrość po przymknięciu obiektywu jest znacznie mniej ważna.
Wcale bym nie polecał do D90 Nikkora 1.4 /50 mm jako portretówkę. A bardzo dobrego Tamrona macro - też bym nie uznał za najlepszy obiektyw portretowy.

A gdybym już miał wydać 2500 na początek zabawy z portretem to kupiłbym Nikona 50 / 1.8 a resztę wydał na OŚWIETLENIE!

sobota, 12 stycznia 2013, 02:35
Nikkor AF-S 85 f/1.8G (1600zł) + Metz 50 AF-1 (700zł) jeśli jeszcze nie masz zewnętrznego flasha.

edit:
Ło matko, sorry za zabawę w archeologa :/ Nie zauważyłem, że temat z września...

środa, 16 stycznia 2013, 02:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]