Teraz jest czwartek, 19 kwietnia 2018, 23:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 PROBLEM! 
Autor Wiadomość

Post PROBLEM!
Witam!
Od niedawna posiadam Nikona D90.
Oprócz kitowego, standardowego obiektywu (18-105 mm) przyszedł do mnie wczoraj obiektyw stałoogniskowy, manualny.
Taki:
http://allegro.pl/obiektyw-nikkor-50mm- ... 67052.html

Mój główny problem polega na tym, że przy tej stałce za Chiny lampa błyskowa nie chce działać. Nie wiem gdzie jest błąd, ktoś orientuje się w tej kwestii?
I kolejne pytanie:
czy u Was, użytkowników Nikona 90, też wychodzą poruszone zdjęcia wieczorem, w nienaturalnym oświetleniu, bez lampy?
Proszę o odpowiedź!
Pozdrawiam serdecznie.

sobota, 23 listopada 2013, 10:47

Post Re: PROBLEM!
ciezko tak wrozyc z fusow... pokaz zdjecie z exifem.

poniedziałek, 25 listopada 2013, 00:18

Jaka lampa ?
Rozumiem z obiektywem 18-105 działa normalnie.
Mam nadzieje że nie masz ustawionego aparatu na Auto.

Wiesz koleżanka miała podobny problem. Gdy przestawiała na Auto a potem na manualu ma cyrki.
Moja rada, takie rozwiązanie ja znalazłem, dla niej.
Wyłącz body. Ustaw aparat na P i podłącz lampę. Włącz aparat i spróbuj wykonać fotkę. Jeżeli nie działa to ja nie wiem. Spróbuj też w trybie M. W jej nikonie zadziałało.

Ja ze swoim Nikonem mam cyrk jak np. Moja żona ma ustawienie tematyczne czy auto to lampa działa ok. Ale w trybie M czy P w tedy mam prześwietlone foty. Muszę wyłączyć body, odpiąć lampę. Zapiąć ją i mogę bez problemu robić fotosy w trybie M czy P. Nie uznaje jakiś automatów czy tematów jakie daje Nikon.

środa, 27 listopada 2013, 11:59

.. więc tak. Zdjęcia poruszone wykonywane wieczorem bez lampy :-). Podstawy kolego: przesłona , czas naświetlania , iso . Jeżeli robisz bez lampy , nie wiem na jakim trybie PASM a może Automat ( lustrzanką na Automat :-( ) , to wiadomo że zdjęcia będa poruszone chyba że robisz na statywie. Jezeli przymkniesz przysłone, to wydłuży się czas naświetlania, dużo tez zależy o ISO , im wyższe ISO krótszy czas naświetlania. Czyli faktycznie to wróżenie z fusów :-) Wstaw dane exif zdjęcia to Ci powiem. Zdjęcia robione z lampą zamrażają ruch w 1/1000 lub 1/2000 sekundy( niepamiętam) i zdjęcia sa nie poruszone. To ciężko tu wywnioskować na jakich ustawieniach to robiłeś. Wiemy tylko że Nikon D90 :-) - co nic nie mówi. No i jaka lampa wbudowana , czy zewnętrzna.??
Piszesz że od niedawna posiadasz lustrzankę, poczytaj instrukcję obsługi, przekop internet, lub skorzystaj z jednego z e-kursów oferowanych na tym portalu, zresztą bardzo dobre są. :-)

piątek, 29 listopada 2013, 08:48

ClearSky napisał(a):
Jaka lampa ?
Rozumiem z obiektywem 18-105 działa normalnie.
Mam nadzieje że nie masz ustawionego aparatu na Auto.

Wiesz koleżanka miała podobny problem. Gdy przestawiała na Auto a potem na manualu ma cyrki.
Moja rada, takie rozwiązanie ja znalazłem, dla niej.
Wyłącz body. Ustaw aparat na P i podłącz lampę. Włącz aparat i spróbuj wykonać fotkę. Jeżeli nie działa to ja nie wiem. Spróbuj też w trybie M. W jej nikonie zadziałało.

Ja ze swoim Nikonem mam cyrk jak np. Moja żona ma ustawienie tematyczne czy auto to lampa działa ok. Ale w trybie M czy P w tedy mam prześwietlone foty. Muszę wyłączyć body, odpiąć lampę. Zapiąć ją i mogę bez problemu robić fotosy w trybie M czy P. Nie uznaje jakiś automatów czy tematów jakie daje Nikon.

Wdaje się że używasz lampy błyskowej która nie w wpółpracuje w trybie i-TTL z aparatem ( pełna automatyka) , mozę nie osługiwac tego trybu. Jaki aparat i jaka lampa ? No tryb M to tryb manualny , całkowicie zalezne ustawienia od Ciebie ( przesłona, czas naświetlania , ISO) - pewnie czas naświetlania zbyt długi i zdjęcia przeswietlone :-) Nikon to dobra marka, tak samo jak posiadanie lustrzanki cyfrowej to wspaniala rzecz. Jednak wymaga od użytkownika posiadania wiedzy , nawet skromnej w zakresie podstaw fotografii i zalezności pewnych wartości. Proponuje poczytać na ten temat :-)

piątek, 29 listopada 2013, 08:54

PHOTOmator wiesz w trybie M czyli manualnym. Ustawiam sobie parametry i nie mam fotek prześwietlonych.
Jak pisałem, cyrk się robi, gdy moja żona sobie przestawi na AUTO. Ja chce powrócić w trym M i w tedy mam już kombo. Nie ważne co bym robił, jakie ustawienia wprowadził, fotki są prześwietlone. Po prostu body czy lampa się zawiesza. Wystarczy że wyłączę aparat i ponownie zapnę lampę, problem znika.
Mam Nikona D5100 lamę Metza, model w tech chwili nie pamiętam. Gdzieś jest błąd, stawiam że w komunikacji i tyle.

Proponuje poczytać na ten temat :-)

Jeszcze raz napisałem, widać nie zrozumiałeś mojego postu. Po prostu problem nie leży w braku jakieś wiedzy, ale oprogramowaniu, czy braku komunikacji.
Wykonuje fotki w trybie M, ustawiam sobie wartości wedle swoich potrzeb. Niestety, moja żona jest ciężko reformowalna. Mówię jej, jak jesteś w takim pomieszczeniu ustaw tak i tak. Jak w lesie to takie iso itp. Dziwnym trafem mi foty wychodzą a jak ona narobi, w ch.. mam do wyrzucenia.

poniedziałek, 2 grudnia 2013, 10:12

Hej :-) Z chęcią poczytam :-) A z postu wynikało że brak wiedzy. Ale sory! oddaje honor :-)
Czy to samo się dzieje na wbudowanej lampie? Czy tylko na zewnętrznej.
Osobiście używam SB-700 , nie mam takich problemów , może coś z lampą, dlatego pytam czy tak samo jest bez lampy :-)

wtorek, 3 grudnia 2013, 13:49

Na wbudowanej nigdy nie sprawdzałem, w życiu użyłem ją może z kilka razy. Sam wiesz że o kant dupy jest taka lampa.
Wiesz ja do swojej lampy miałem podpiętą pożyczoną chyba SB-700. Takiego cyrku nie miałem, tylko że w tym czasie ja sam robiłem fotki. Stawiam że wina leży po stronie lamy Metza i komunikacji oraz złej dłoni mojej żony.

Teraz rozglądam się za nowym body, D5100 zostawię żonie. Ja szukam czegoś do filmowania. Lubię fotki robić, ale nadal moim priorytetem jest filmowanie.

wtorek, 3 grudnia 2013, 14:44

No w sumie jeżeli bardziej kręcisz filmy niż focisz , to Nikon D5100 to dobry wybór ( chociaz to też już starszy model) , teraz wyszedł D5300 ale drogi jest niestety, z tym że już bym wolał dołożyć i kupic Nikona D7100 :-), mysle że D5200 można odpuścić :-) . Wiadomo D90 sprawdzony dobry korpus , robi świetne zdjęcia , ale z filmami już gorzej. To już stara puszka :-) Znajomy ma Nikona D5100 z obiektywem Tamron AF 18-270 mm f/3,5-6,3 Di II VC PZD i powiem szczerze że foty wychodzą świetne prawie w całym zakresie ogniskowych, do tego używa lampy SB-700 i głównie robi zdjęcia sportowe ( typu judo, wyścigi itd..) Filmy wychodza super. Rozdzielczość nagrywania filmów: 1920 x 1080; 1280 x 720 oraz 640 x 424 piksele, format mov
1920×1080 pix z szybkością 30, 25, 24 kl/s, ( Nikon D5300 -1920 x 1080 do 60 kl/s a Nikon D5200 1920 x 1080 do 30 kl/s )
1280×720 pix z szybkością 30, 25, 24 kl/s,
640×424 pix z szybkością 30, 25 kl/s,
No i wiadomo że body tylko obsługuje obiektywy z wbudowanym silnikiem, poniewaz nie posiada wbudowanego. Ale jest masę testów tego aparatu na necie, więc napewno już przekopałeś :-) Chociaz tak myśle jeżeli Twoim priorytetem są filmy to może jednak warto się zastanowić nad D5300 ? Dużo przemawia za , oprócz ceny :-)
pozdrawiam :-)

środa, 4 grudnia 2013, 09:50

Wiesz prędzej wybór padnie na Canona 70D plus obiektywy. Miałem ten model do testów. Z Canona mam XF100. Plastyka obrazu przekonuje mnie bardziej niż ta od Sony. Póki co C100 jest po za moim zasięgiem. Piękna hybryda kamery i aparatu.
Same body to nie wszystko. Zabawa zaczyna się przy doborze obiektywów a te przy filmowaniu muszą być dość jasne, fakt można się doświetlić ;].

czwartek, 5 grudnia 2013, 20:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]