Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 10:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Prośba o pomoc w doborze obiektywu 
Autor Wiadomość

Post Prośba o pomoc w doborze obiektywu
Witajcie.
Mam do Was wielką prośbę o pomoc w doborze odpowiedniego obiektywu do moich potrzeb. Na wstępie, żeby nie narazić się na krytykę i odsyłanie mnie do poczytania forum tego czy innego pragnę zaznaczyć, że jestem już po lekturze wielu postów na wielu forach ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem dlatego zdecydowałem się napisać post z zapytaniem.
Posiadam aparat Nikon D90 z obiektywem 18-200 (kupiłem taki gotowy zestaw). Obecnie zostałem niejako zwerbowany do robienia zdjęć (lokalnie w mojej miejscowości) podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Niestety sala na której najczęściej się one odbywają jest dość ciemna i trudno wykonać dobre zdjęcia.
Poszukuję obiektywu, dzięki któremu będę mógł robić zdjęcia na dość ciemnej sali lub w "trudniejszych" warunkach oświetleniowych.
Na różnych forach jedni chwalą różnego rodzaju Nikkory, inni twierdzą, że można kupić z innej firmy i będzie super a taniej. Nie wiem na jaki patrzeć czy ma być to obiektyw portretowy czy inny? Czy będzie się nadawał np obiektyw Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro - ktoś na jakimś forum radził komuś, że oprócz zdjęć macro można nim robić piękne zdjęcia ludziom. Czy będzie się on nadawał do moich potrzeb, skoro w większości robię właśnie zdjęcia ludziom i sporadycznie grupowe? (Na marginesie dodam, że tematyka macro też jest mi bliska, więc jeśli on by się nadawał, to upiekłbym dwie pieczenie na jednym ogniu).
Proszę poradźcie mi na jaki obiektyw warto zerknąć lub jaki sami używacie do tego typu imprez, bo chciałbym powoli zacząć szukanie odpowiedniego modelu...

poniedziałek, 30 grudnia 2013, 21:15

Post Re: Prośba o pomoc w doborze obiektywu
Nie wierzę, że na takim forum nikt się nie zna i nic mi nie doradzi... :shock: :(

wtorek, 7 stycznia 2014, 23:37

Moim zdaniem należy rozejrzeć się za szkłem typu 50 1.8.
Tak jak piszesz będzie ono używane do imprez okolicznościowych, wiec lepiej mieć jakieś szkło o nieco szerszym zakresie niż obiektywy portretowe 85mm i więcej.
Co prawda 50 mm to nie szeroki kąt ale standard, który na matrycy D90 (DX) daje ekwiwalent 75 mm wiec masz dość jasne szkło na fotografowanie ludzi.
Tyle że do różnego typu festynów przydatny byłby obiektyw powiedzmy 24 lub 35 mm a wiec szklarnia trochę by się rozrosła..
Ewentualnością mógłby być także jakiś jasny zoom np. któryś z tych:
Sigma 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM
Sigma 17-70 mm f/2.8-4.5 DC Macro
Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF)

środa, 8 stycznia 2014, 12:21

Zdjęcia na dosyć ciemnej sali - narzuca się coś z ZOOM-ów 17-70 ze stałym światłem 2.8. Czy to ma być Sigma czy Nikkor to kwestia gustu i pieniędzy. Nieodzowna jest lampa błyskowa, przynajmniej z plastikowym rozpraszaczem.
Obiektywy stałoogniskowe są dosyć uciążliwe przy reportażu we wnętrzach.

czwartek, 16 stycznia 2014, 02:44

Popieram dwóch przedmówców. Miałem okazję robić zdjęcia okolicznościowe/uwieczniające imprezy czy różnego rodzaju spotkania, między innymi właśnie D90-tką. Pamiętaj że jest to aparat z niepełną klatką, czyli obiektyw który do niego posiadasz daje Ci większą ogniskową. W moim przypadku zdjęcia robiłem obiektywem Nikkor 18-105mm F3,5-5,6 (czy jakoś tak) oraz Nikkor 50mm F1,8 (tym najtańszym).

Moje spostrzeżenia są takie: stałką 50mm w większości pomieszczeń będziesz w stanie wykonać ciasne portrety, ewentualnie od pasa w górę lub zdjęcia jakichś detali (podpisywanie dokumentu, uścisk dłoni itp.). Natomiast do ogólnego reportażu potrzebujesz szerszego kąta, a najlepiej z możliwością przybliżenia i zdecydowanie najlepiej i najtaniej uratuje tutaj sytuację zewnętrzna lampa błyskowa (posiadam Nissina Di622). Jeżeli jesteś w stanie odbijać światło od sufitu, czyli pomieszczenie nie jest bardzo wysokie lub dziwnie pomalowane, to jesteś w domu.

Również bardzo lubię makrofotografię i bardzo chciałbym Ci odpisać, że obiektyw o ogniskowej 90mm będzie świetnym wyborem, ale niestety najpewniej tak nie będzie, taki obiektyw dobrze wykorzystasz robiąc zdjęcia z odległości kilkunastu metrów, a nadal będą to ciasne kadry, podejrzewam że nie tego potrzebujesz. Weź swój obiektyw i ustaw go w okolicy 90mm, zobacz efekty.

piątek, 17 stycznia 2014, 11:41

Również posiadam Nikona D90. Jeśli chodzi o brak światła w pomieszczeniu - polecam obiektyw Nikkor 50 mm f 1.4. Jednak jeśli pomieszczenie jest stosunkowo ciasne lub będziesz zmuszony stać blisko fotografowanej osoby/obiektu, ten obiektyw może Cię ograniczać. Dlatego moim zdaniem wart uwagi jest jeszcze Nikkor 35 mm f 1.8, również bardzo jasny i nieco szerszy. W zmiennoogniskowych nie mam rozeznania, raczej ich unikam :)

niedziela, 9 marca 2014, 22:03

Nikkor 50 mm f 1.4 - używam i polecam. Ale wiadomo, im bardziej profesjonalnie tym więcej sprzętu będzie potrzebne ;)

poniedziałek, 10 marca 2014, 12:43

a czy będzie ten obiektyw właśnie, t.j. Nikkor 50mm F1,8 pasował do nikona f 401x?

piątek, 3 lutego 2017, 13:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]