Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 11:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Nikon D70 - pierwsze wrażenia 
Autor Wiadomość

Post Nikon D70 - pierwsze wrażenia
Oto trochę uwag na temat aparatu, który "testowałem" (zrobiłem po kilkadziesiąt różnych fotek i przejrzałem). Proszę wszystkich o pamiętanie, że zrobiłem tymi aparatami tylko po kilkadziesiąt fotek - wiele rzeczy mogło nie wyjść, a niektóre bardzo rzadko zauważalne rzeczy wydobyć się z pełną mocą. Poza tym robiłem zdjęcia tylko w sklepie i przed nim, więc trudno było o szczególnie dobry wybór materiału testowego.

Nikon D70
- solidna, bardzo wygodna obudowa, robi naprawdę dobre wrażenie - wszystko dobrze spasowane i chodzi bez zarzutu - dużo lepsze wrażenie niż EOS300D (dodatkowa zaleta: wygląda na dużo droższy :)
- wygodna i logiczna obsługa. Sporo przycisków ułatwia szybki dostęp do potrzebnych funkcji
- bardzo dobry pomiar światła. Wszystkie zdjęcia naświetlone, które zrobiłem naświetlone idealnie, na żadnym nie skorygowałbym ustawień aparatu - lepszy od EOSa300D
- stosunkowo szybki i bardzo dokładny autofocus - myślę, że porównywalny z EOS300D
- matryca szumi chyba jeszcze mniej niż w EOS300D.
- odwzorowanie kolorów bardzo dobre - tak jak w 300D
- odnosiłem wrażenie jakby miał nieco gorsze czasy niż 300D (shutter lagi itp.), ale to dane mierzalne, więc wolę poczekać na "testy ze stoperem", bo subiektywne wrażenie jest często bardzo mylące
Do Nikona testowałem dwa obiektywy:
28-ileśtam - bardzo "przeciętna" konstrukcja. Nie wybija się ani pozytywnie, ani negatywnie. Tu pokaże drobną skłonność do aberracji chromatycznej, tu beczuszkę, kiedy indziej lekko przywinietuje. Nie ma jednak poważnych problemów i sprawia lepsze wrażenie od standardowego obiektywu 300D. Niestety nie ma szerokiego kąta - a dosadniej mówiąc ma niesamowicie wąski szeroki kąt. Jeśli chodzi o ten obiektyw - moim zdaniem remis z 300D - trzeba wybrać pomiędzy szerszym kątem Canona i lepszą jakością Nikona.
18-ileśtam - kiedy założyłem ten obiektyw, stwierdziłem, że trzeba być stasznie skąpym, żeby nie kupić tego szkła. Jest to obiektyw zdecydowanie lepszy zarówno od szkła Canona, jak i tańszego Nikona. Rysuje dużo ostrzej, rzadziej pokazuje swoje słabości. O ile 28-x była na równym, przeciętnym poziomie, 18-x jest na równym dobrym poziomie. Nie zauważyłem winietowania, zniekształcenia geometryczne są słabsze, a o aberrację chromatyczną trzeba się prosić. Można więc mieć jeszcze lepszą jakość i jeszcze szerszy kąt w jednym. Tylko za jeszcze większe pieniądze...
Ceny: D70 + 28-x kosztował 6000zł, a D70 + 18-x - 7000zł.
Podsumowanie - moim zdaniem, to lepszy wybór niż 300D. Mocniejsza obudowa, lepszy pomiar światła, lepsza obsługa, dostęp do lepszej optyki. Ze specjalnym obiektywem 18-x deklasuje rywala, mimo że jest od niego zauważalnie droższy. Jednak zapowiedzi Nikona o celowaniu klasę wyżej raczej się nie potwierdziły - to jest amatorska lustrzanka i to niestety widać. Nikon D100 nie powinien się czuć zagrożony przez swojego młodszego brata. Myślę, że jeżeli ktoś chce wydać spore pieniądze na aparat na długie lata, Nikon D70 będzie dobrym wyborem. Niemniej jednak był dla mnie pewnym rozczarowaniem. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejną lustrzankową premierę, tzn. Konicę-Minoltę Dynax 7 Digital.

niedziela, 21 marca 2004, 17:10
Tak to zdecydowanie lepszy sprzet od 300D, a co bys powiedział w porównainiu z 10D? Miałeś moze możliwość z nim w jakiś sposób porównać?

czwartek, 1 kwietnia 2004, 14:08

Chyba jednak 10D wygrywa - to inna klasa. Niestety nie miałem możliwości bezpośredniej konfrontacji (10D bawiłem się dość dawno) - a to bardzo ważne. W każdym razie ja od 10D wolę Nikona D100, ale z tego co wiem, ten drugi w Polsce jest sporo droższy (na całym świecie kosztują tyle samo...).

czwartek, 1 kwietnia 2004, 20:33
Podobno nikony D70 schodzą jak ciepłe bułeczkii? Czy ci którzy kupili teraz żałują , że tak tutaj cicho czy są tak zafascynowanii, że nie mają czasu aby podzielić się swoim szczęściem. Pytam bo też chcę kupić i chętnie poczytałbym opinie użytkowników.
Pozdrawiam

czwartek, 15 kwietnia 2004, 14:51
Ciekawy test Nikona D70 można przeczytać na stronie foto.pl

wtorek, 20 kwietnia 2004, 14:30
Tomek, powiemtak: chyba za malo dokladnie testowales D70. Aparat jest znakomity ale ma kilka wad o ktorych nie wspomniales. Jaki pomiar swiatla stosowales? Pewnie matrycowy. Powieninnes wiec zauwazyc ze aparat nieco przeswietla przy standartowym ustawieniu EV. Po drugie, zupelnie, ale to w najmniejszym stopniu nie ma porowania z shutter lag Canona. 300D jest po strokroc wolniejszy, o starcie aparatu nawet nie wspominam. Dalej, Nikkor 28-80/f3.3-5.6 jest obiektywem rewelacyjnym. Za 200 zlotych uzyskujesz jakosc jakiej prozno szukac do 1000 a nawet wiecej zlotych. 18-70 akurat winietuje - doradzam obejrzec dokladnie zdjecia. Ma oczywiscie swoje genialne zalety, m.in. jakosc zdjec, ale tez nie jest to przepasc miedzy wieloma innymi szklami do 1000,00. Jesli jakies sample beda komus przydatne, sluze.

http://www.d70klub.digital.pl

środa, 28 kwietnia 2004, 22:07

Jasne, że niedokładnie. Napisałem, że pstryknąłem tylko kilkadziesiąt fotek - zresztą temat to "Pierwsze wrażenia". Od tego czasu było to jeszcze co najmniej drugie tyle i z częścią mogę się zgodzić. Na paru zdjęciach drugiej serii przyłapałem 18-70 na winietowaniu, ale bardzo delikatnym. Jednak ogólna, szeroko pojęta jakość zdjęć moim zdaniem zdecydowanie przemawia na korzyść obiektywu dedykowanego (czyli 18-70). Nikon (to znaczy chyba dokładnie 2 Nikony) które testowałem nie wykazywały tendencji do prześwietlania zdjęć. Może to być kwestia warunków zdjęciowych - robiłem zdjęcia gdy nie było jakoś bardzo jasno, dzień nie był przesadnie słoneczny. Co do czasów - nie chcę dyskutować, bo to można zmierzyć... Choć uruchamia się prawie na pewno szybciej niż 300D, choć to akurat mnie mało interesuje. Niemniej jednak opinii o aparacie nie zmieniam i uważam, że w komplecie z obiektywem 18-70 jest to najlepsza tania (no cóż, to względne) lustrzanka cyfrowa.

czwartek, 29 kwietnia 2004, 20:15
Zeby nie bylo niejasnosci, ja tez uwazam ten aparat za niemal doskonaly. Jednak zwracam uwage na pewne elementy ktore ewidentnie trzeba miec na uwadze fotografujac nim. Zreszta stara zasada ze nie aparat itd, ma tu swoje wyjatkowe zastosowanie ;-)

środa, 5 maja 2004, 17:58
Faktycznie obiektyw 18-70 niestety winietuje, zwłaszcza przy minimalnym zoomie i otwartej przysłonie. Ma też wiele zalet - dobrze rysuje, nie zauważyłem aberacji, jest cichy i szybki.

Co prawda posiadam zestaw od paru dni, ale wciąż D70 + 17-80 mnie zachwyca

środa, 12 maja 2004, 17:42
a ja nie zauważyłem żadnego winietowania, mój D70 / 18 - 70 sprawuje sie niesamowicie, przesiadłem sie z olka c5050, i różnice są widoczne odrazu. Braku szumu na iso800 a nawet wyżej, włacza się błyskawicznie i jest gotów do focenia, 3,5 klatki na sekunde - co tu dużó mówic
Rewelacja

piątek, 11 czerwca 2004, 18:24

To pisze w każdej broszurze.

Poza tym - mam takie wrażenie, że Wy moi drodzy gazet nie czytacie. W majowym Foto Kurierze jest porównanie 300D, D70 i jeszcze jednej lustrzanki cyfrowej Sigmy, symbolu nie pamiętam.

piątek, 11 czerwca 2004, 20:51
Moderator

"shutter lag" przy D70 to 37 ms.
To pisze w każdej broszurze.

Poza tym - mam takie wrażenie, że Wy moi drodzy gazet nie czytacie. W majowym Foto Kurierze jest porównanie 300D, D70 i jeszcze jednej lustrzanki cyfrowej Sigmy, symbolu nie pamiętam.

I co tam piszą ciekawego?

Te 37 ms, to nawet lepiej niż w Minolcie Z1 (60ms) :(. W końcu jakiś godny konkurent ;). Tylko jaka różnica w cenie...

piątek, 11 czerwca 2004, 21:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]