Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 20:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 300mm a jakość zdjęcia 
Autor Wiadomość

Post 300mm a jakość zdjęcia
Witam,

zakupiłem używanego Nikkora 70-300mm. Często robie nim zdjęcia z ręki. Wychodzą dosyć często ok, ale mam problem z głębią ostrości. Otóż stoi sobie zwierzak w odległości 20-50m przez wizjer oceniam ostrość i strzelam fotkę. Często wychodzą nieoste (nie odpowiadaj kończąc tu, że mam nie robić z ręki, tylko przeczytaj do końca proszę).

X czasu temu zrobilem test, nawet nie pamiętam na czym, ale ustawiłem ostrość przed obiektem, poźniej troszkę bliżej niego i bliżej, aż przeszedłem za obiekt. I wyszło wtedy, że ostrość najlepsza była, gdy ustawiłem ostrość nie na to jak oceniałem za najlepszą, ale troszkę przed.

Stwierdzicie - masz frontfocus i dlatego... . Chyba nie o to chodzi... Z różnych kalkulatorów wynika, że przy moich ustawieniach w tamtym czasie powinienem mieć głębię ostrości na długości metra i dalej wzwyż. Także mój obiekt - np krowa, powinna mieć całą mordę ostrą, a niekoniecznie tak było. Wyglądało tak jakby ostrość była ustawiona troszeczkę przed i już wychodziła lipa.

Dziś próbowałem zrobić inny test. Ustawilem na statywie listwe, a do niej co 40cm znacznik z kawałkiem jakiegoś tekstu i tak w sumie 320cm. Test wykonałem ze statywu z różnymi ustawieniami. Pierw statyw i 300mm/f5.6/1/400, później dorzucałem do tego opoznienie ekspozycji, przymkniecie przesłony do f8, zejście z 300mm na 260-280 i samowyzwalacz. Próbowałem też przy przesłonie f22,ale było ciemnawo, także skróciłem czas do 1/300 i zwiększyłem ISO (tak wiem, to nie powinno mieć miejsca jeżeli oczekuje rzetelnych wyników) Testy wykonane z odległości ok 21m. Wiał lekki wiatr i listwa troszkę sie ruszała, alei tak WYDAJE mi się, że zdjęcia powinny wyjść lepiej...

Teraz prosiłbym o Waszą opinie. Czy tak już jest, czy sprzęt nie ogarnia, czy robie to źle?

Foto 260mm/f8/ISO320/1/400 - Chyba najlepsze jakie wyszło... NIe edytowany JPG.

Obrazek

Link bezpośredni bez resize'u: https://www.ezphotoshare.com/images/2016/01/14/KmeTP.jpg

czwartek, 14 stycznia 2016, 21:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]