Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 16:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Obiektywy do D70 
Autor Wiadomość
Post Obiektywy do D70
No właśnie, jak to jest z obiektywami do tego aparatu. Niby mocowanie to samo ale inna jakość. Gdzieś czytałem że średniej klasy obiektywy do tradycyjnych aparatów zamontowane na cyferce wypadają bardzo słabo. Na czym to polega? I jeszcze jedno, jak się sprawa ma z obiektywami mocowanymi na przejściówce (chodzi mi konkretnie o Zenitar-M 2,8/16)

środa, 28 kwietnia 2004, 18:57

Z pewnych względów, takich jak inna wielkość elementu światłoczułego dla osiągnięcia optymalnych rezultatów konieczna jest specjalna konstrukcja obiektywu (większa rozdzielczość, ale na mniejszej powierzchni, konieczne są też chyba lepsze powłoki przeciwodblaskowe od strony matrycy). Średniej klasy (no, jeszcze pytanie co to jest "średnia klasa") szkła do analoga może nie wypadają tragicznie, ale zwykle tak, jakby kosztowały gdzieś dwa-trzy razy mniej (to oczywiście zupełnie orientacyjne). Jeżeli masz ten obiektyw, to najlepiej przejdź się do jakiegoś sklepu i poproś o test. Może akurat ten konkretny radzi sobie bardzo dobrze z D70. Na początek jednak świetnym wyborem do D70 jest kitowy Nikkor 18-70.

środa, 28 kwietnia 2004, 20:50
Dzięki, już mniej więcej wiem o co chodzi. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy w związku z tym że obraz jest rejestrowany na mniejszej powierzchni będzie on wycinkiem tego co uzyskałbym stosując tem sam obiektyw w analogu?

środa, 28 kwietnia 2004, 21:36
Zaczne od tego ze to bzdura z ta gorsza jakoscia. Powiem nawet wiecej. Poniewaz matryca to wycinek klatki 35mm, a wiec obiektyw pracuje srodkowa czescia powierzchni obiektywu, mozna pokusic sie o stwierdzenie ze jakosc bedzie lepsza. pamietac trzeba jednak o tak zwanym crop factorze, czyli przeliczniku stosunku wielkosci matrycy do klatki, wynoszacym w przypadku D70 x 1,5. tak wiec standartowy zoom Nikkora, 28-80/f3,3-5,6 bedzie mial analogicznie 42-120. Nota bene mowiac to bardzo dobre szklo.

środa, 28 kwietnia 2004, 21:59
No tak tylko że z mojego "rybiego oka" zrobi się normalne 24mm. Tak więc nie spełni on swojego zadania.

środa, 28 kwietnia 2004, 22:48

Moim zdaniem to jednak nie jest bzdura - zresztą widać to po założeniu np. taniego Tamrona do D70. Wypada dużo gorzej niż w analogu. Oczywiście, lepiej kiedy obiektyw pracuje "środkiem" (cała optyka opiera się na przybliżeniu promieni przyśrodkowych - a także przybliżeniu cienkich soczewek), ale musimy pamiętać, że każdy obiektyw wprowadza jakieś zniekształcenia. Jeżeli obiektyw ma np. (wszystkie dane z księżyca, dla łatwych rachunków) 300 linii na cm rozdzielczości, to na klatce filmu o wysokości 3cm ma 900 linii. Na matrycy o wysokości 2cm (mnożnik ogniskowej 1,5x) mamy już tylko 600 linii. A chcemy na wyjściu mieć zdjęcie w tym samym formacie. Jakość więc niestety spada. Oczywiście bardzo zależy to od konkretnego szkła, ale myślę, że w zdecydowanej większości przypadków różnica jest zauważalna.

czwartek, 29 kwietnia 2004, 20:14
A że tak się wtrące. Jeśli nie Nikkor 18-70 to co byście proponowali w zamian o podobnych parametrach jako obiektyw standardowy ?
Nikkora, 28-80/f3,3-5,6 ? - ale już nie ma tak szerokiego kąta
A może jakiś Tamron albo Sigmę tylko w rozsądnej cenie do 1000 zł

środa, 26 maja 2004, 21:04

Jeśli już coś, to Nikkora 28-80. Za 1000zł nie kupisz u nas wystarczająco dobrego obiektywu Tamrona czy Sigmy.

czwartek, 27 maja 2004, 00:30
Mam Nikona F60 i Nikkor 35-80mm f4-5.6 D jestem z tego zadowolony
i napewno go zostawie jak kupie D70
Chce tez dokupic Sigme 28-300mm f3.5-6.3 Macro - co o tym myslicie
fotki raczej wakacyjne bede robil...

czwartek, 5 sierpnia 2004, 01:01
witam, ja znow chcialbym dolozyc teleobiektyw do kit'owego Nikkora w D70, myslalem tez o jakiejs sigmie albo nikonie (70-300) ale moze ktos ma lepsza propozycje? :?:

czwartek, 9 grudnia 2004, 15:44

możesz też kupić w cenie ok 500-600 zł jasną 50mm

- Pi pokial zijes, po smrti sa nenapijes

piątek, 10 grudnia 2004, 16:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]