Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 13:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Obiektyw 70-300 do Nikona D70 
Autor Wiadomość

Post Obiektyw 70-300 do Nikona D70
Są w internetowych sklepach (np. [ciach!] ) zestawy Nikon D70 z dwoma obiektywami - pierwszy standardowy 18-70 a drugi 70-300. I o ten drugi właśnie mi chodzi :)
Rozpiętość ogniskowej (po przeliczeniu 1,5) jest imponująca a cena obiektywu (w zestawie) śmieszna. Czy jest to zatem dobry obiektyw? Czy ktoś z Was go używa? Zależy mi na dużym zoomie (obecnie używam kompaktu) ale czy w przypadku właśnie takiego zestawu nie będzie to krok w tył jeżeli chodzi o koniec ogniskowej w porównaniu do np. Nikona 8800. Jest to oczywiście kompakt i nie sposób porównać go do D70 ale obiektyw 8800 ma system VR i zrobienie ostrego zdjęcia z ręki przy maksymalnej ogniskowej jest jak najbardziej osiągalne. Czy zamieniając 8800 na d70 ze wspomnianymi wyżej obiektywami uzyskam lepsze zdjęcia z ręki także w górnym zakresie ogniskowych?
Dziękuję z góry za pomoc i proszę o wyjaśnienie. Będę wdzięczny ponieważ kupę kasy trzebaby wydać, Nie chcę się po prostu rozczarować.

piątek, 13 maja 2005, 12:13

Moim skromnym zdaniem nie będziesz zawiedziony, ale jeśli idzie o te długie ogniskowe to musisz się liczyć z tym, że czas musisz granicznie pilnować względem rzeczywistego kąta widzenia obiektywu, czyli przeliczonego wg cropa, a nie ogniskowej napisanej na obudowie obiektywu. W ten sposób graniczny czas nieporuszonego zdjęcia przy ogniskowej f=300mm (co w przypadku D70 będzie pozornie równe f=450mm), będzie wynosił t=1/500s. Zdecydowanie lepiej by było mieć słoik z oznaczeniem VR (Nikonowski stabilizataor), tylko kogo na to stać. Tylko druga strona medalu jest taka, że D70 w porównaniu z 8800, ma o niebo lepszą matryce, pod względem szumów przy wysokich czułościach. Co za tym idzie podczas strzelania na tak długiej rurze, można sobie podbić ISO do wyższych wartości niż przy 8800 ze stabilizacją, aby zrekompensować jej brak, a zdjęcia i tak będą rewelacyjne. Co do 18-70 DX to wiele mówić nie trzeba - to doskonały obiektyw dla zaawansowanego nawet amatora.
Tylko powstaje jeszcze u mnie takie pytanie: w jakiej sytuacji jest Wam potrzebny tak ekstremalny kąt widzenia, jak przy pozornej f=450mm. Robie analogiem i najdłuższą rurą jaką strzelam jest f=400mm. Mi jako fotografowi przyrody to w 99% przypadków w zupełności wystarcza. Może do sportu jest coś takie potrzebne, ale na tym się nie znam. Wg mnie dla amatora fotografującego wszystko i wszędzie, zpełnie wystarcza max f=300mm. Zresztą z takiego założenia wyszli marketingowcy i konstruktorzy słoików wiele lat temu. Z tego też powodu przez długi czas na rynku amatorskim normą w zakresie zoomów był 70-300. Wg mnie bardzo słusznie.
Moim skromnym zdaniem, ten zestaw (D70+18-70+70-300) to super oferta, tym bardziej, iż zawsze jest bardzo korzystny cenowo. Nie powinieneś się rozczarować po przesiadce z 8800. Ale to tylko moje osobiste, skromne zdanie.
Pozdrawiam. :)

sobota, 14 maja 2005, 08:27

Co do długości tej rury to masz rację. Mi też w zupełności wystarczyłoby ok f=400. Ale jak dają 450 to co robić? :D
Sprzęt zamierzam wykorzystywać do m.in. fotografowania samolotów (starty, lądowania) a do tego długie ogniskowe są niezbędne. Tylko czy ja przy takiej rurze (450) w ogóle bede w stanie "złapać" takiego samolota??? :)

niedziela, 15 maja 2005, 09:38

Na bank będziesz w stanie utrzymać mechanicznego ptaka w kadrze. Jeśli się ludziom udaje zrobić zdjęcie np. mewy w locie, to Tobie też się uda. Samolot ma o wiele bardziej przewidywalny tor lotu niż żywy ptaszek, więc nie powinno z tym być problemów. Zresztą samoloty lądujące, albo startujące, z wyrzuconymi klapami (slotami, skrzelami, przerywaczami, hamulcami i co tam jeszcze jest w tej mechnice skrzydła?) znacznie zwalniają na ścieżce podejścia, albo wznoszenia (nawet wojskowe). No jest jeszcze jeden plus w stosunku do fotografi ptaków - samolot Ci się nie spłoszy, jak go podejdziesz nawet pod samo ogrodzenie lotniska.
Pozdrawiam. :)

niedziela, 15 maja 2005, 10:36

Już prawie byłem zdecydowany a tu nowy ćwiek w łeb: A może jednak Canon 350D i jego popularny teleobiektyw czyli 75-300 f/4-5.6 III ?
Własnie: może ktoś z Was wie który zestaw spisywałby się lepiej (jeżeli chodzi o ostrość na końcu ogniskowej): Nikon D70 i jego 70-300 f/4.5-5.6G AF czy opisany wyżej Canon?
Weź tu bądź mądry!!!

sobota, 21 maja 2005, 12:32
Z pewnością Nikon, tym bardziej, że już używałeś wcześniej Nikona. Sam Canon moim zdaniem będzie ci źle leżał w dłoni, będziesz się musiał przyzwyczaić do innego ułożenia przycisków ( a być może nigdy się nie przyzwyczaisz i zawsze ci to będzie przeszkadzać ) itd., a ten obiektyw (obok tele) jest krótko mówiąc kiepski i do wymiany na inny wcześniej czy później.
Nikon dla mnie górą.

Zaznaczam, że jest to tylko moje zdanie... wszelkiego rodzaju polemika mile widziana :D .

poniedziałek, 27 czerwca 2005, 20:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]