Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 20:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 paramerty obiektywu /czyli pytania laika/ 
Autor Wiadomość

Post paramerty obiektywu /czyli pytania laika/
Witem. Dopiero planuję swoją przygodę z fotografią i mam pytanie dotyczące zestawu Nikon D50 + 18-55mm, F 3,5-5,6. Chciałabym się dowiedzieć, co oznaczają podane parametry obiektywu i jakie to ma zastosowanie w praktyce.
Chodzi mi dokładnie o zoom optyczny, makro, jasność, zakres przysłon.. Z góry dziękuję za odpowiedzi cierpliwych ludzi dobrej woli :)

piątek, 15 lipca 2005, 10:57
Moderator

18-55mm - zakres ogniskowych, czyli inaczej mówiąc zooma;
F 3,5-5,6 - minimalne przesłony jakie można ustawić przy tych skrajnych wartościach ogniskowej.

piątek, 15 lipca 2005, 11:29

Makro tym obiektywem wyjdzie takie sobie, ale da się zrobić, o ile dokupisz pierścienie dystansujące. Są znacznie lepsze obiektywy do makro. Z canonowskim body fajnie można wykorzystać obiektywy od Zenita i Practiki, ale podobno (sam nie próbowałem) z Nikonem jest jakoś gorzej.

F to maksymalny otwór przysłony: dla ogniskowej 18mm będzie 3,5 a dla ogniskowej 55 będzie to 5,6. W praktyce obiektyw jest dosyć "ciemny" albo "wolny", jak mówią Anglosasi. Czyli w warunkach gorszego oświetlenia wcześnie musisz włączyć flesz. Komfort focenia dają obiektywy ze stałym światłem np. 2.8, niezależnie od ogniskowej. Ale one sporo kosztują :(

piątek, 15 lipca 2005, 11:29

Fiu, fiu... Jak nie wiesz co oznaczaja te parametru to szczerze Ci radze daruj sobie lustrzanke. Kup kompakta lub jakas hybryde. Mozesz nie zablysniesz w towarzystwie (a to chyba Ci chodzi :lol: ), ale przynajmniej wykonasz przyzwoite zdjecie.

pozdr

piątek, 15 lipca 2005, 11:37

Dzięki za odpowiedzi. :) będę się dokształcać.
muHa -> Wyjątkowo ironiczne podejście do sprawy. od czegoś zawsze się zaczyna.. Aparat cyfrowy posiadam, ponoć półprofesjonalny, lecz zdjęcia wychodzą w całości ostre, nie można tego kontrolować. dlatego myślę nad lustrzanką.

piątek, 15 lipca 2005, 11:53

muHa -> Wyjątkowo ironiczne podejście do sprawy

No to jezeli posiadasz ponoc polprofesjonalny aparat nie obilo Ci sie o uszy co to jest ogniskowa czy przeslona?!

Ciekawe co bedzie gdy sie dowiesz ze lustrzanka nie bedziesz mogl kadrowac przez LCD ;)

piątek, 15 lipca 2005, 12:06

jasne, że obić się obiło, inaczej nie byłoby takowych pytań.

nie będę mogła? to dziwne czemu ekran lcd jest częścią tej lustrzanki skoro, jak mówisz, NIE MOŻNA go używać. ;]

piątek, 15 lipca 2005, 12:25

Na LCD bedziesz mogla tylko podejrzec zdjecie ktore juz zrobilas, kadrowac nie mozna - poczytaj o tym jak dziala lustrzanka i co to jest!

piątek, 15 lipca 2005, 12:29

zatem dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu. jasne, że poczytam, bo jak widze na tym forum stwierdzenie 'kto pyta - nie błądzi' nie ma racji bytu, a raczej 'kto pyta - musi być totalnym idiotą'.
powiedziałam, że dopiero zaczynam, ale nie martw się, szybko się uczę, lustrzankę kupuję za stypendium naukowe, więc będzie służyć do nauki ;D

piątek, 15 lipca 2005, 12:38

MuHą się nie przejmuj - jest upał, to ma zrzędliwy nastrój :lol: Na co dzień nie jest taki :D

piątek, 15 lipca 2005, 12:42

Zrozum tylko, ostatnio zrobila sie niesamowita moda na lustrzanki, kazdy chce miec lustrzanke. Nie wazne czy zna sie na fotografi, nie wazne ze to jego pierwszy aparat, nie wazne ze nie wie co to jest, na jakiej zasadzie dziala, nie wazne ze nie wie ze samym aparatem zdjec nie zrobi itp.
Co chwila, na ktoryms z forow fotograficznych pojawiaja sie lamenty nie zadowolnych posiadaczy dSLRow z powodu np. nie dzialajacego wyswietlacza LCD podczas robionie zdjec. Po prostu w "dobrym tonie" jest sie pokazac z lustrzanka. To troche smutne.

Dlatego dosyc sceptycznie podchodza do takich tematow. Pojecia takie jak ogniskowa czy przyslona to zupelna podstawa w fotografii.
Wedlug mnie idealnym aparatem dla Ciebie bylaby jakas hybryda np. Minolta A200, ktora sprawdzila by Ci sie kazdych warunkach.

piątek, 15 lipca 2005, 12:48

MuHą się nie przejmuj - jest upał, to ma zrzędliwy nastrój icon_lol.gif Na co dzień nie jest taki icon_biggrin.gif

Hehe Ziemna ma racje, jestem dzisiaj troche upierdliwy, w koncu kazdy ma swoje lepszego i gorsze dni. Ale powiedz sam jako posiadacz SLRow czy to aby napewno dobra droga... jak dla poczatkujacego amatora? :D

piątek, 15 lipca 2005, 12:52

podobno ten model d50 stanowi doskonałe wprowadzenie do fotografowania przy użyciu lustrzanek..
nie rozumiem więc, czemu wg. Ciebie złą drogą jest nauka fotografowania, lecz nie na samej lustrzance, tylko przy użyciu innych typów aparatów.

piątek, 15 lipca 2005, 13:29

Masz sporo racji. Do lustra trzeba dojrzeć. Przecież kupowanie samego kita jest bez sensu, a mimo to miliony ludzi na świecie poprzestają na kicie :shock:
Też miałem kiedys analogowa hybrydę, ale potem "dorosłem" do lustra. Już bez plecaka z klamotami nie wyobrażam sobie życia, i boli mnie jak muszę zostawić np. 500mm w domu, bo za ciężka :(
Sam nie jestem zawodowcem i wiem że amatorowi dobra hybryda da więcej niż niedoinwestowana lustrzanka.

piątek, 15 lipca 2005, 13:34

Co do nauki zgoda - troche drogo, ale skutecznie :D
Tylko pamiętaj - lustrzanka aż piszczy żeby jej co jakiś czas kupować nowy obiektyw (jak kobiecie ciuchy :wink: ), dopiero wtedy jest szczęśliwa i rekompensuje Ci wydatki znakomitymi fotkami.

piątek, 15 lipca 2005, 13:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona