Teraz jest sobota, 22 września 2018, 19:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 NIKON D40 czy d60 ? 
Autor Wiadomość

Post NIKON D40 czy d60 ?
Witam serdecznie
pierwszy raz jestem na tego typu forum nie znalazłam wątku podobnego,
ale bardzo chciałabym prosić o pomoc,
ponieważ zapatruję się na zakup lustrzanki Nikon d40 lub model d60,
który z nich będzie lepszy, z tego co się orientuję i co z resztą sprawdziłam w praktyce lepiej byłoby zakupić model d80 ale troche drogi jest jak dla mnie,
fotografia zajmuję się amatorsko, jednak doceniam potęgę obrazu, której aparaty cyfrowe nie potrafią mi oddać,

zazwyczaj fotografuję przyrodę , raczej nie bawię się w makro, jednak pejzaże, sylwetki osób, dla własnch potrzeb portrety, są najczęściej
tematami moich zdjęć.

Po zapoznaniu się z tematyką wybrałam do rozrachunku te 2 modele no chyba ze jeszcze d40x,
chciałabym zakupić samo body, aby skonstruować jakiś sensowny zestaw dla amatora, który chce zacząć bawić się i cieszyć fotografią, lubię także bawić się w wykorzystywanie motywów moich zdjęć jeśli chodzi o wycinanki w photoshopie i gdzieś przeczytałam że "-matryca 6.1M jest wystarczająca. Jak ktoś musi "wycinać" to jest D40x z 10M", czy to właśnie o takie wycinanie chodzi?:)

Czy mogłabym prosić o wskazówki który będzie lepszy?
będę wdzięczna!
Pozdrawiam

niedziela, 20 lipca 2008, 20:47

Post Re: NIKON D40 czy d60 ?
Amator nie dostrzeże żadnej różnicy, więc kup najtańszy.

A różnicę przeznacz na lepszy obiektyw.

niedziela, 20 lipca 2008, 22:15

czy mógłby ktoś poradzić jakiś dobry obiektyw do wspomnianych powyżej zastosowań? do modelu d40x?, kompletnie nie wiem od czego zacząć poszukiwania, wiem, że są książki itp, jednak polegam też na zdaniu osób które zajmują się tym na bieżąco i mogą coś doradzić,

będę bardzo wdzięczna za kilka propozycji
Pozdrawiam!

poniedziałek, 21 lipca 2008, 08:14

Witam

Witam od kilku tygodni korzystam z NIKONA D60 (wcześniej w pracy korzystałem z NIKNONA D50) i uważam , że jak za te pieniądze to aparat jest wart uwagi i zdecydowanie polecił bym go bardziej niż D40. Różnica w zrobionych zdjęciach będzie znikoma do momentu kiedy nie będą robione duże powiększenia (mam porównanie D50-6Mpix z D60-10Mpix) . Szybkość działania, wbudowany system czyszczenia matrycy, czujnik zbliżenia oka do monitora to plusy D60. Przy dzisiejszych cenach obu modeli różnica kilku zł, wydaje się nie mieć znaczenia (D40 ok 1300 PL i D60 ok 1500 zł). Jeśli planujesz wymieniać często obiektyw polecam D60 jeśli chcesz używać tylko jednego obiektywu kup D40.
Często na forum czytam, że D40,D40x,D60 to słaby aparat i piszą by kupić D80. Dla początkującego amatora nie będzie wielkiej różnicy, którym aparatem będzie robił fotki, będą one pewnie takie same wszystko i tak zależy od umiejętności wykorzystania potencjału tkwiącego w aparacie i fotografa. Nikon stworzył serię D40,D60 dla amatorów i ma on swoje zalety i wady i nie ma co tego ukrywać konkurencja jest tu znacznie lepsza (Canon D400 czy SONY L200). D80 to już wyższa półka i skierowana do innego odbiorcy bardziej wymagającego i majętniejszego (nie wyobrażam sobie by korzystać z D80 z kitowym obiektywem za 400 PLN). Cena odgrywa tu jednak ważną rolę a dla amatora to ważne. Jeśli się dobrze rozejrzy po sklepach www w sieci można cieszyć się już NIKONEM D60 z dwoma obiektywami NIKKORA 18-55 i 55-200 VR za cene ok 2100 PLN.
Pozdrawiam

poniedziałek, 21 lipca 2008, 08:16

Hello

Jeśli chodzi o obiektyw to wszystko zalerzy od tego co chcesz fotografować makro, pejzaże, ludzi czy zwierzęta ??. Najlepszy dla Ciebie był by taki uniwersalny najlepiej 18 - 200 mm i o dużej jasności, tylko cena może być barierą. Polecam stronkę http://www.optyczne.pl tam przetestowane zostało kilka obiektywów do NIKONA z matrycą DX.
Pozdrawiam

poniedziałek, 21 lipca 2008, 08:29

dzięki za podpowiedzi, jeśli ktoś chciałby mnie nawrócić bardzo chętnie pocztam uwagi, zajmę się szukaniem d60 i ciekawego obiektywu
Pozdrawiam!

poniedziałek, 21 lipca 2008, 12:31

1. do seri D40/60 musisz kupować obiektywy z silnikiem AF-S bo puszka nie ma śrubokręta.
2. jako standardowy zoom masz taki wybór:
16-85mm3.5-5,6 VR (czyli ze stabilizacją) nieco ciemny ale szeroki (czyli dobry do krajobrazu) i dość długo zakres, ale cena to 1800zł
18-70mm3.5-4.5 nieco jaśniejszy na długim końcu ale bez stabilizacj, ma duzą bekę na szerokim, więc jako tako do fotek architektury bo bedzie giął cena znośna około 900zł
18-55mm3.5-5.6 z VR za 500zł czyli w sam raz dla biednego amatora, ale żadnych rewelacji.
3. Z portretami będzie krucho bo body nie ma śrubokręta i nie będzie AF w żadnej stałce portretowej. Jasny zoom 17-55mm2.8 VR to jedyne 4500zł.

Dla amatora z Twoimi potrzebami i zasobami finasowymi polecam body Olympusa E-510 lub 520 i obiektyw Zuiko 14-54mm2.8-3.5

body około 1200-1400zł
obiektyw około 1200 - 1400zł

Stabilizacja w body,
super czyszczłka matrycy (niedościgniona skuteczność dla innych marek)
obiektyw 14-54
do krajobrazu i architektury bo b. mała winieta i zniekształcenia
do portretu bo wystraczająco jasny
do macro, bo ma przyzwoitą skalę odwzorowania
a do tego pancerne wykonanie, nie do zajechania
pyłoszczelny, bryzgoszczelny
i do tego śmiesznie tani (bo ma konkurencję w Zuiko 12-60mm2.8-4.0)

Co do odbitek dużego rozmiaru, to robię 30x40 z 5mpix w E-1 i jest super.

Co do innych marek to Canon 400 i 450 są stosunkowo drogimi puszkami.
Jasne obiektywy podobnie jak w Nikonie drogie
Standardowe zoomy z ISem są ciemne jak w Nikonie i podobnie kosztują
Lepiej jest ze stałkami do portretu bo każda działa z każdym body (nie ma takich numerów jak ze śrubokrętem u Nikona)

Przy Sonym trzeba kupić CZ 16-80 za 2000zł bo kit 18-70 jest do d....
Do portretu najlepiej jakieś 85mm kupić ale nowe drogie jak cholera, więc jedynie jakieś używane. Generalnie w Sonym kiepsko z obiektywami.

Zostaje Pentax, ale tu też trzeba kombinować z obiektywami, bo jakość P pozostała jedynie symboliczna, zaliczył kilka wpadek z nowymi szkiełkami.

Można się podeprzeć oczywiście Sigmą, Tamronem, Tokiną ... ale to już inna opowiastka ...

I to by było na tyle.

wtorek, 22 lipca 2008, 00:13

dzięki jacek 2004, zgłupiałam całkowicie :D ,
hmmm, tak patrze na odpowiedź jabka NIKONEM D60 z dwoma obiektywami NIKKORA 18-55 i 55-200 VR za cene ok 2100 PLN,
w sensie taki zestaw, nie ukrywam ze dysponuję właśnie taką kwotą do 2200 zł, hmm, warto do uniwersalnego fotografowania zakupić coś takiego?
w zasadzie jeszcze nie wiem czego potrzebuję a czego nie, czy byłby to dobry pierwszy dobry zestaw dla półamatora?
czy moze ten mix (te obiektywy) to jest jakiś magiczny chwyt marketingowy?

Pozdrawiam oczywiście!

wtorek, 22 lipca 2008, 19:00

No ileż można pisać, D60 ma wadę bo nie ma śruboktęta i niektóych obiektywów nie podepniesz. Poza tym D60 to totalna amatorka, podobnie jak owe 18-55 i 55-200 (o porządnym portrecie możesz zapomnieć). Koniec kropka.

E-510 czy 520 może nie jest aż tak dużo lepsze niż totalnie amatorska puszka, ale to całkiem pożadny sprzęt. Natomiast Zuiko 14-54 to już duuuużo wyższa półka, i jak się zakręcisz to za 2400zł masz super zestaw, do wszystkiego - krajobraz, portret, macro. Koniec kropka.

Idź do MM i pomacaj.

wtorek, 22 lipca 2008, 22:41

Witam

Widzę , że kolega ostro upiera się na OLYMPUSA :) Obydwa aparaty to amatorskie zabawki. Osobiście mam D60 w zestawie kitowym (18-55 i 55-200) koledze poleciłem OLYMPUSA E510 z dwoma kitowymi obiektywami w cenie ok 2100 PLN czyli zbliżonej do NIKONA. Jest zadowolony z aparaciku, ja jednak wybrałem NIKONA ponieważ wcześniej miałem okazję pracować na D50 i mnie ta marka bardziej przekonała do siebie. Co do jakości obiektywów to nie będę się zbytnio wypowiadał OLYMPUS ma je również bardzo plastikowe. Amator i tak nie zauważy różnicy (jeśli będzie potrzeba mogę wykonać fotki dwoma aparatami by porównać jakość). Przeglądając oferty obiektywów do NIKONA D40,D40x,D60 widać, że producenci szykują nowe modele obiektywów z wbudowanym silnikiem (TAMRON, SIGMA) więc tak źle to nie będzie. Jeśli ktoś zaczyna zabawę z fotografią to zapewne nie ma w szufladzie starego obiektywu na śrubokręt do NIKONA. Polecam tobie DORMA zerknąć jeszcze na ofertę CANONA D400 , D1000 lub SONY 200 lub 300. Obecnie na rynek wchodzi CANON D1000 , który jest okrojonym D450. Cena kształtować ma się na poziomie ok. 1800 PLN z kitowym obiektywem. Moim zdaniem najlepiej się sprawdzi jako aparat dla amatora, (7 polowy AF, znakomita matryca 10 Mpix CMOS, podgląd na żywo).

Pozdrawiam

środa, 23 lipca 2008, 10:13

jabek napisał(a):
.... OLYMPUSA E510 z dwoma kitowymi .... Co do jakości obiektywów to nie będę się zbytnio wypowiadał OLYMPUS ma je również bardzo plastikowe. ....

Niech kolega czyta ze zrozumieniem, ja nie polecam Olympusa z kitowymi, plastikowymi obiektywami, tylko z zaawansowanym doskonałym Zuiko 14-54mm2.8-3.5. Podobnej klasy obiektyw u Nikona lub Canona kosztuje grubo ponad 3000zł, a Zuiko jest do kupienia za 1200-1400zł (nowe z gwarancją oczywiście).

Kolego jabek dobrych amatorskich puszek na rynku nie brakuje, znacznie gorzej z dobrym, nie zadrogim obiektywem, a lustrzanka to nie samo body, tylko komplet z obiektywem. Jak kolega zapnie sobie do swojego D60 porządne szkiełko i porówna z fotkami z kitów, to kolega zrozumie. Na razie to kolega jedynie fantazjuje i teoretyzuje ....

Przykładowo, wielu olimpusiarzy twierdzi (i słusznie) że obiektyw Zuiko 40-150mm3.5-4.5 to bardzo udane szkiełko i pozwala robić super fotki. Ale jak sobie zrobisz fotkę używając Zuiko 35-100mm2.0 to dopiero zobaczysz co to są dobre fotki.
Zrób to samo ze swoim 55-200 i 70-200.

14-54 w stosunku do 14-42 to taki mniej więcej jakościowy skok, tyle że 14-54 jest smiesznie tanie w stosunku do 35-100 czy N 70-200.

środa, 23 lipca 2008, 22:06

Kolego Jacku2004.

Nasza dyskusja mija się z treścią tego posta. Rozmawiamy o taniej amatorskiej lustrzance (body+obiektyw) dla koleżanki Dormy. Stąd uważam, że należy skupić się na w miarę tanim i dobrym zestawie aparat + obiektyw.
Nie przeczę, że obiektyw OLYMPUSA 14-42 jest zły, zapewne jest lepszy od tanich kitowych obiektywów NIKONA czy CANONA. Cały czas pozostaje tylko kwota zakupu zestawu body + obiektyw. Jeśli zastosowanie ma być czysto amatorskie szkoda kasy na jedno super szerokokątne szkło lepiej wybrać coś bardziej uniwersalnego jedno o dużej ogniskowej lub dwa (szerokie i tele) Jeśli ma być coś więcej niż amatorskie fotografowanie to sprawa jest oczywista i wtedy inwestuje się w sprzęt. Jesteśmy jednak przy fotografowaniu amatorskim i zostajemy przy kwocie ok 2200PLN więc raczej pozostaje zestaw body + standardowy obiektyw. Kwestia tylko wyboru lepsza puszka jeden obiektyw , czy gorsza puszka dwa obiektywy.

Pozdrawiam

czwartek, 24 lipca 2008, 09:23

jabek napisał(a):
Nasza dyskusja mija się z treścią tego posta. Rozmawiamy o taniej amatorskiej lustrzance (body+obiektyw) dla koleżanki Dormy.
Nie mija się.
Ja uważam, że za niewiele więcej niż koszt body i dual kit, można nabyć body i dobry obiektyw, a w przypadku Olympusa bardzo dobry. Zuiko 14-54mm daje zaktes 28-108mm, zazwyczaj ponad 90% fotek wykonuje się na tym zaktesie. A dodatkowo, ten obiektyw Olympusa nadaje się do portretu i do macro, więc procent fotek wzrasta.

Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia, śmiało mogę polecić taki zakres ogniskowych pod doskonałą postacią Zuiko 14-54.

A zupełnie za grosze można poskładać używany zestaw E-300/500 i 14-54 wg. mojej oceny spokojnie można się zmieścić w 1500zł. A zestaw E-300 i 14-54 jest nie do zarżnięcia, teraz tak solidnie wykonanych puszek się nie produkuje (a z drugiej ręki można kupić za 500zł).

czwartek, 24 lipca 2008, 13:02

bardzo dziękuję za odpowiedzi, troche zaczynam lepiej sie orientować, serio dzięki...

czwartek, 24 lipca 2008, 15:02

WitamJuż od wakacji korzystam z Nikona d60, przyszłość wiąże z fotografią, ale obecnie jestem uczniem klasy gimnazjalnej więc jestem tylko amatorem. Kocham moją lustrzanke i ją serdecznie polecam. Uwielbiam robić zdjęcia ''artystyczne'' . Chodzi mi o ''złapanie'' na fotografii jakiegoś kwiata.
Moim wiecznym marzeniem było zrobić zdjęcie motylowi, który siedzi właśnie na kwiecie. I to mi się udało z lustrzanką d60 !
Więc jeszcze raz ją polecam.
Pozdrawiam z Gorzowa Wlkp. ; D

niedziela, 18 kwietnia 2010, 14:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]