Teraz jest sobota, 22 września 2018, 08:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 NIKON D90 
Autor Wiadomość

Post NIKON D90
Witam, jak widać po postach jestem nowy. Czytając forum nigdziej nie widziałem opinii na temat Nikona D90. Proszę o opinie o owym aparacie, zamierzam kupić i się zastanawiam czy wart jest ceny do możliwości, jaki zastasować obiektyw do portretów, czy muszę kupować obiektywy tylko ze silnikami.

piątek, 9 stycznia 2009, 22:46
Post Re: NIKON D90
test Nikona D90 pojawi się na swiatobrazu.pl początkiem tygodnia więc będziesz mógł poznać naszą opinie na jego temat.

Pozdrawiam

sobota, 10 stycznia 2009, 09:53

OK
Czekam na test

sobota, 10 stycznia 2009, 12:42

ponawiam pytanie odnośnie NIKON 90

środa, 21 stycznia 2009, 20:37

Ale chcesz opinii z naszego forum czy wogóle z netu?

czwartek, 22 stycznia 2009, 00:28

Jeśli będziesz używał go do celów amatorskich to podobne zdięcia zrobiłbyś lepszym kompaktem, hybrydą (typu panasonic LX3, Canon G9, G10), kompaktem z wymiennym obiektywem (nowość na rynku) czyli Panasoniciem G1 (ogólnie system micro 4/3) lub dowolną lustrzanką (i taką starą z 2003 roku i taką najnowszą z 2009 z dowolnego segmentu).
Podobne zdięcia - znaczy że nie zbaczyłbyś znaczącej (a właściwie żadnej) różnicy, a na odbitkach 10x15, 20x30 to już zupełnie nie widać żadnych różnic.

Różnice będą w szerokorozumianej ergonomi, tzn. niektórymi aparatami da się to samo osiągnąć nieco łatwiej, prościej i przyjemniej.

Tak w wielkim skrócie.
Chcesz mniej dzwigać - kompakt
Chcesz szpanować - lustrzanka
Chcesz wydać więcej pieniędzy - lustrzanka i wiadro obiektywów (praktycznie nieograniczone możliwości wydawania pieniędzy).

Portret można robić każdym obiektywem:
ciemnym, jasnym
szybkim, wolnym
ultra szerokim, teleobiektywem
manualnym i z AF

tylko trzeba mieć pomysł na portret i umiejętności aby ten pomysł zrealizować.

Utarło się, że portret robi się stałoogniskowym obiektywem o ogniskowej (w ekwiwalencie) 85mm lub 135mm (czasami 50mm) który ma jak największą jasność np: f=1.2 lub 1.4 lub 1.8 (w ostateczności) :wink:

W praktyce i tak wszyscy zawodowcy przymykają szkiełka do 4, 5,6 czy 8 :mrgreen: ale nie ma to jak wzbudzić zachwyt na fotograficznych portalach fotką zrobioną na f=1.2 z ostrością na oko i papierową GO wielkości 1mm - gwarantowana punktacja 10 na 10 :mrgreen:

Ja najwięcej zdięc (w tym portretów) robię obiektywem Zuiko 14-54mm2.8-3.5 (ogniskowe w ekwiwalencie 28-108mm) ustawiam zazwyczaj f=4 i ogniskową około 70mm.

Czasami na drugim body mam zapiętą Sigmę 30mmf1.4 (60mm w ekwiwalencie). A jak naprawdę chcę uzyskać śliczne portreciki to używam Zuiko 35-100mm (70-200mm) f=2.0 (zazwyczaj zapięty na trzecie body :wink: ). Ale zdażało mi się focić portrety z użyciem Zuiko 7-14mm (14-28mm) na ogniskowej 14mm - w ekwiwalencie.

Podobnie wg. mnie nieważna jest rodzielczość matrycy mam body z 5, 8 i 10 megapikselami. Do odbitek 30x40 w zupełności wystarcza 5mega. Ale to jest moja subiektywna opinia i to w dodatku podparta praktyka jednoczesnego użytkowania trzech body z różnymi matrycami. Oczywiście opinia innych może być zgoła inna np taka że bez 24megapikseli nie idzie zrobić dobrego portretu :mrgreen:

PS
Już kiedyś pisałem od czego zależy wykonanie dobrego zdięcia. Mianowicie:

30% pomysł
30% umiejetności "fotograficzne"
30% umiejetności posługiwania się programem graficznym
10% sprzęt

czyli, dla przykładu:
fotka zrobiona cyfrową lustrzanką za 500zł z allegro, obiektywem za 1000zł z allegro
trzymanymi w rękach fotografa z umiejątnościami (bezcenne)
oraz obrobiona umiejętnie w LR (1000zł) i PS (4000zł)

może

powalić fotkę zrobioną C1DsmkII - 25 000zł i obiektywem za kolejne kilka tysięcy.

czwartek, 22 stycznia 2009, 12:55

chcę opini z forum, z net już czytałem (ogólnie bardzo sobie go chwalą) ...

czwartek, 22 stycznia 2009, 19:26

Irass napisał(a):
chcę opini z forum, z net już czytałem (ogólnie bardzo sobie go chwalą) ...
A jaka jest różnica czy opinia pochodzi od użytkownika z forum, czy od użytkownika netu?

Dla Ciebie jest to bez różnicy, bo są to często opinie subiektywne, podparte dodatkowo tym że "każda sroczka swój ogonek chwali".

Powiem tak, podoba Ci się D90, masz pieniądze to go kupuj. Szkoda czasu na zastanawianie, lepiej robić zdięcia niż się zastanawiać. A za rok i tak Nikon wypuści "nowego , lepszego" następcę modelu D90 :mrgreen: . W poprzednim moim poscie napisałem Ci, że jakbyś kupił w zamian Canona 40/50D, Sony A300/350/700, Pentaxa 20/200K, Olympusa E-3/30/520 czy nawet Panasonica G1 lub kompakty LX3 G9 G10 to wielkiej różnicy (na plus czy minus) byś nie odczuł. Koniec kropka, nic więcej nie wymyślisz.

piątek, 23 stycznia 2009, 09:45

Wątek już nie nowy, ale stary też nie jest.
Kilka słów dla tych którzy mają dylemat: D80 czy też D90.

Mam D80 od około pół roku. kolega kupił niedawno D90.
Oboje mamy takie same obiektywy: Nikon AF-S 18-105 f/3.5-5.6 G DX ED VR,
czyli kitowy obiektyw dodawany do D90. Może nie jest to rewelacyjny obiektyw, ale za takie pieniądze uważam, że jest OK. Ale nie o obiektywach to ma być mowa.

Zrobiliśmy "na gorąco" krótki test:
- pokój o wymiarach około 5x6 metrów
- oświetlenie: 1 żarówka 75 W
- ustawienia aparatów: preselekcja czasu 1/60 sekundy, ISO 400, reszta automat + ustawienia domyślne
- zdjęcia z wykorzystaniem wbudowanych lamp błyskowych
- zdjęcia wykonaliśmy niemal z tego samego miejsca stojąc obok siebie
- staliśmy w jednym rogu, kierując obiektywy w kierunku rogu po przekątnej
- odległość do fotografowanego obiektu około 4-5 metrów
- kilka zdjęć z min ogniskową, kilka zdjęć z max ogniskową.

A oto nasze opinie na temat D80 kontra D90 w tych samych, relatywnie dość trudnych warunkach.

?Zdjęcia z D90 są lepsze niż z D80?

?1 - Zdecydowanie jaśniejsze - to natychmiastowe, pierwsze spostrzeżenie. D80 zrobił za ciemne zdjęcia. Wina wbudowanej lampy ? Automatyki raczej nie, bo nawet z ręcznym wymuszeniem max siły lampy w D80 + max otwór w obiektywie (minimalna przesłona) zdjęcia dalej były relatywnie zbyt ciemne, niedoświetlone. Zresztą histogram był dowodem na niedoświetlenie zdjęć w D80. Fakt, że po retuszu w programie edycyjnym ciężko było je rozróżnić, ale wymagało to już dość dużej ingerencji w oryginalny obraz.
?2 - zdjęcia z D80 są nieco mniej żywe, niż z D90. Fakt, że ta różnica nie rzuca się w oczy tak bardzo, jak różnica w jasności.
?3 - zdjęcia z D80 są troszkę mniej ostre/szczegółowe, niż z D90. Rzekłbym, proporcjonalnie do ilości pikseli w matrycach

Mam dość duże doświadczenie w video filmowaniu (w fotografowaniu zdecydowanie mniejsze). Testując dwie kamery w warunkach komfortowego oświetlenia oraz w warunkach bardzo słabego oświetlenia mogę śmiało powiedzieć, że:
- jeżeli światła jest pod dostatkiem, to różnica w jakości obrazu pomiędzy materiałem pochodzącym z amatorskiej kamery za np. 1 tys. zł, a materiałem pochodzącym ze zdecydowanie lepszej kamery za np. 10 tys. zł jest dość symboliczna
- jeżeli światła jest bardzo mało, to różnica w jakości obrazu pomiędzy materiałem pochodzącym z amatorskiej kamery za np. 1 tys. zł, a materiałem pochodzącym ze zdecydowanie lepszej kamery za np. 10 tys. zł jest wręcz kosmiczna.

Na razie nie robiliśmy testów "dziennych".
A teraz kilka naszych wniosków dla potencjalnych nabywców D80/D90 odnośnie:
"D80 kontra D90 w warunkach słabego światła w aspekcie określonej różnicy w cenach za korpusy".
Jeżeli masz dużo kasy: bez wahania kupuj D90.
Jeżeli masz mniej kasy, to przy obecnej różnicy za korpus (źródło - SKĄPIEC.pl):
D80 - około 1900 zł
D90 - około 2800 zł
poddałbym w wątpliwość sens zakupu D90.

Lepiej dołożyć ciutkę i kupić D80 + lampa SB-800 (SB-900), niż sam aparat D90.

Jeszcze mała uwaga na temat "Duet D80 + lampa SB-900".
W takim zestawie D80 ma także tendencję do niedoświetlania "zdjęć nocnych".
Np.:
- dla tej lampy ustawionej w tryb TTL-BL trzeba wprowadzić ręczną korekcję około +0,7 do +1 jednostki EV. I wtedy zdjęcia są OK.
- dla tej lampy ustawionej w tryb TTL trzeba wprowadzić ręczną korekcję od około +0 do +0,7 jednostki EV. I wtedy zdjęcia są OK.
Dla różnych ustawień aparatu stopień korekcji lampy jest miej więcej ten sam.

Tak czy inaczej, mam duży dyskomfort, gdyż to ja mam D80, a kolega ma D90 ,czyli to ja mam gorszy sprzęt.

czwartek, 26 lutego 2009, 19:03

Romcio napisał(a):
Zrobiliśmy "na gorąco" krótki test:
...
- ustawienia aparatów: preselekcja czasu 1/60 sekundy, ISO 400, reszta automat + ustawienia domyślne
...

Romcio napisał(a):
A oto nasze opinie na temat D80 kontra D90 w tych samych, relatywnie dość trudnych warunkach.
>Zdjęcia z D90 są lepsze niż z D80<
>1 - Zdecydowanie jaśniejsze - to natychmiastowe, pierwsze spostrzeżenie. D80 zrobił za ciemne zdjęcia.
>2 - zdjęcia z D80 są nieco mniej żywe, niż z D90.

Jedynie co dał ten test to informację, że automat w D90 jest lepszy i to że D90 robi "ładniejsze" JPEGI czyli ma inaczej ustawione parametry domyślne, jak pozmieniasz w D80 to też będziesz miał żywsze kolory.

Romcio napisał(a):
Tak czy inaczej, mam duży dyskomfort, gdyż to ja mam D80, a kolega ma D90 ,czyli to ja mam gorszy sprzęt.
Masz rację, jak byś sobie kupił D3x lub Ds1mkIII to Twoje fotki z dnia na dzień staną się o niebo lepsze.

Jak ja lubię takie wnioski. Ci biedacy, parę lat temu, takim 300D, D70 czy E-1 to zupełnie nie mogli robić żadnych zdięć.

poniedziałek, 2 marca 2009, 09:06

No i d...pa blada :(. Na forum Nikona aż huczy od problemów z D90.... tak naprawdę nie wiadomo jakich (karta, obiektywy). Co ciekawe na forach obcojęzycznych to samo. A Nikon milczy...

środa, 20 maja 2009, 20:54

z tego co zauważyłem na moim to wina kart szczególnie problem z SDHC. Na kartach "zwykłych" problemów BRAK

środa, 20 maja 2009, 21:53

Witam wszystkich

Chciałbym dorzucić swoje 3 grosze ;)
Ciężko mi zrozumieć osoby które twierdzą, że można zrobić lepsze zdjęcia tańszym BODY itd..w końcu wszyscy pracowalibyśmy na 350-tkach canona lub D70-tkach nikon'a albo i jeszcze lepiej na kompaktach...

Mam D90 i mogę go z czystym sumieniem polecić... Nie będę się rozpisywał dlaczego - dodaje link znakomitego fotografa... miłej lekturki:

http://www.kenrockwell.com/tech/recommended-cameras.htm

Pozdrawiam

poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37

NIKCAN napisał(a):
Ciężko mi zrozumieć osoby które twierdzą, że można zrobić lepsze zdjęcia tańszym BODY itd..w końcu wszyscy pracowalibyśmy na 350-tkach canona lub D70-tkach nikon'a albo i jeszcze lepiej na kompaktach...
Jak nieco bardziej zgłębisz tajniki fotografi to zrozumiesz :mrgreen: .

Zdięcia robi fotograf, a nie aparat.

Po fotografie jest obiektyw, a na końcu aparat.

To tak w wielkim skrócie i uproszczeniu, bez aspektów fotografii zawodowej.

wtorek, 2 czerwca 2009, 08:54

Cytuj:
Jak nieco bardziej zgłębisz tajniki fotografi to zrozumiesz :mrgreen: .

Nie lubie tego typu tekstów... no cóż..choć znasz mnie lata i wiesz kim jestem na pewno twoja rada mi się przyda...

A tak poważnie - człowiek zrobi takie zdjęcie na ile pozwala mu na to jego sprzęt...
No..pewnie zdjęcia do magazynu National Geografic sytzelili Canonem A510 a może Olympusem C-4000 Zoom :)

Ehhhh...skro znasz się na fotografii...to chyba nie chodzi o to aby było ostre, dobrze naświetlone, z ładną plastyką...ale miało coś w sobie.. hmmm.. to ostatnie możemy zrobić czymkolwiek.. lecz reszty.. nawet najlepszy fotograf na świecie nie da rady wyciągnąć z kita kolego...

wtorek, 2 czerwca 2009, 18:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona