Teraz jest piątek, 21 września 2018, 17:56

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Amator prosi o porade :) 
Autor Wiadomość

Post Amator prosi o porade :)
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :) Po 2-dniowej batalii z google mam już dość przeglądania ton bełkotu i bezowocnych poszukiwań odpowiedzi na moje pytania ;). Postanowiłem zwrócić się do profesjonalistów na tym forum o kilka wskazówek. Za wszystkie oczywiście będę niezmiernie wdzięczny i rad będę z każdej odpowiedzi.
Może na początek przedstawię sprzęt który posiadam co na pewno pomoże wszystkim. Otóż posiadam Lustrzankę Analogową firmy NIKON model F70. Dlaczego właśnie ten aparat? ponieważ przeczytałem sporo pozytywnych opinii o tym właśnie sprzęcie i ponoć wspaniale nadaje się dla absolutnego amatora by zacząć przygodę z fotografią :) Bardzo pasuje mi jego wygląd, dobrze leży w dłoni i jak dla mnie pasuje mi jego menu (choć jest mnóstwo osób które właśnie menu nazywają największym mankamentem, cóż gusta i guściki hehe)
Obiektywy.
Posiadam dwa, pierwszy z nich to Nikkor AF D 28-80mm f/3.5-f/56 D
Drugi zaś świeżo nabyty to Nikkor AF 35-70mm f/3.3-4.5
Teraz do sedna!
Mój problem który mnie trapi na chwilę obecną polega na tym, że nie wiem w jaki sposób mogę dopasować filtr uv do mojego obiektywu (35-70mm). Czytałem dużo ciekawych recenzji i spośród nich wszystkich na filtr wybrałem sobie Hoya 52 mm HMC Multi-Coated UV(0) Dlaczego 52mm? Cóż tu jest pies pogrzebany, zwróciłem uwagę, że na końcu obiektywu jest napisane "52mm Skylight U.K" i teraz czy jest to dobra średnica soczewki którą wybrałem? czy może muszę kupić jakiś adapter do mojego obiektywu (np 52mm) i wtedy kupić filtr o większej/mniejszej średnicy? WSZYSTKICH zainteresowanych proszę o pomoc :) Mam jeszcze kilka innych pytań ale nie wszystko na raz ;) Jeszcze raz z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam, Bartosz.

P.S. Kupiłem już sobie tulipana o średnicy 52mm, powinien pasować, racja? i czy jest możliwe jednoczesne używanie tulipana i filtra? (czysta ciekawość)

środa, 25 lutego 2009, 18:37

Post Re: Amator prosi o porade :)
A po co do obiektywu za 100-200zł (Nikkor 35-70/3.3-4,5) kupować filtr za 100zł. Tym bardziej że napis:
Cytuj:
"52mm Skylight U.K"
Sugeruje, że na tym obiektywie jest już jakiś filtr filtr zabezpieczający.
Filtr UV, faktycznie ma sens w fotografii analogowe, ale przydaje się ona na dużych wysokościach (ponad 2000mnp) oraz nad morzem w bardzo słoneczne dni. W innych sytuacjach wszelakie filtry są potencjalnym źródłem zniekształceń obrazu, bliki, flary, zmiękczenia itp.

Pozostaje jeszcze kwestia filtrów efektowych. Ale ja poszedłbym drogą skanowania filmu i obróbki cyfrowej, która potrafi zastąpić większość filtrów. Ale to już temat na odrębną dyskusję.

Co do osłony p. słonecznej to są dwa sposoby jej mocowania:
- na gwint w obiektywie, mocujesz tak jak filtr, a właściwie na filtr, jeśli filtr ma gwint, bo są czasami takie cienkie pozbawione tego gwintu.
- na zatrzask, jeśli obiektyw jest tak skonstruowany.

Jak na obiektyw napchasz fitrów i osłonę to może Ci zacząć winietować.

poniedziałek, 2 marca 2009, 09:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]