Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 10:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 czy Minolta Z1 robi słabe zdjęcia? 
Autor Wiadomość
Post czy Minolta Z1 robi słabe zdjęcia?
Czytam to forum od ok. tygodnia
zdecydowana większość wypowiedzi dotyczy monolity Z1 i ten aparat szczególnie polecacie do 1700 zł po przeczytaniu wszystkich pozytywnych komentarzy byłem zdecydowana ja kupić ale …

no właśnie zacząłem porównywać zdjęcia wykonane tym aparatem na stonie
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/CDISPLAY.HTM

hmm i widząc to mam mieszane uczucia
jestem totalnym amatorem ale wydaje mi sie ze każde ze zdjęć wypada dużo lepiej na korzyść olympusa
jeżeli tak nie jest to widocznie mam cos ze wzrokiem
moim zdaniem minolta przegrywa w jakości wykonywanych zdjęć już z C-720 C-740 a szczególności z C-50 i mju 400
dlaczego tak jest ?
barwy są matowe a kolory jakies malo jaskrawe

szczególnie to widać na zdjęciach tej (niezbyt urodziwej) kobiety z kwiatami, kolor kwiatow czerwony i żółty jest bardzo słabiutki w porównaniu z Olimpami, biel jej koszuli tez nie oddaje rzezczywistosci

tak samo sparwa wyglada porównując czerwony dom łączenia cegieł są mało widoczne jakies takie zamazane no i oczywiście kolor cegly jest zupełnie inny niż w Olim

na koniec jeszcze jedno kolor zieleni jest strasznie ciemy podobnie jest z tym kwiatkiem po lewej stronie tej pani z kwiatami mam identyczny w domu i jego kolor jest zupełnie inny tzn taki jak na zdjęciach Olympusa

czy można w ogóle Wierzyc tym testom, czy sa wiarygodne czy po prostu minolta tak kiepsko oddaje kolory?

może mam jakis wypaczony wzrok ale proponuje dokonać porównanie zdjęć na tej stronie i być może podzielicie moje zdanie

sam już niewiem co zrobic chyba wybiore jednak C-50 albo mju 400
pozdrawiam

piątek, 6 lutego 2004, 12:48
Moderator

Hmm. Z1 była zazwyczaj chwalona za oddanie kolorów etc. Rozumiem jeszcze aberrację chromatyczną, ale takie rzeczy.

Porównałem zdjęcia. Według mnie są one kiepskie w ogóle. Nie dość, że nie są identyczne, np zdjęcie makro jest innego fragmentu, przez co automatycznie ustawienia się zmieniają... to na dodatek czasami tak jakby były zbyt ciemne, albo zbyt jasne.

Ale według mnie zarówno Z1 jak i 740 wypadają kiepsko w niektórych zdjęciach i chyba to nie jest wina aparatu.

Np zdjęcie tej japonki ze skrzypcami. W 740 jest tak wielki szum, że aż dziwne. W Z1 mnijeszy zdecydowanie, ale też zdjęcie ciemniejsze, co mogło zminimalizować efekt.

Nie wiem, co sądzić o tych zdjęciach. Może niech TomekK się wypowie.

piątek, 6 lutego 2004, 13:16
hehe, czy widzicie że te zdjęcia są identyczne, jak można było zrobić takie samo zdjęcie tych chinek aparatem który ma rok i aparatem nowym, co on przeniósł się w czasie. te zdjęcia są poprostu przerabiane w NP. photoshopie pod względem kolorystycznym i takie inne według widzimisie autora strony...

piątek, 6 lutego 2004, 14:17

Te zdjęcie są robione w studio z posterów o wysokiej rozdzielczości.

piątek, 6 lutego 2004, 14:47
Moderator

Nie wszystkie, bo widziałem starszą panią, która na jednym zdjęciu była uśmiechnięta, a na drugim nie... Na pewno to nie były postery.

piątek, 6 lutego 2004, 15:01

Widocznie tej smutnej Pni robili zdjęcie Z1 :wink:

piątek, 6 lutego 2004, 15:48

A tak na poważnie to najprawdopodobiej wszystkie są robione w studio przy zbliżonych lub identycznych warunkach oświetleniowych (chodzi tu oczywiście o ta panią), inne zdjęcia są na 100% robione z posterów lub plansz

piątek, 6 lutego 2004, 15:56

hmm... te zdjecia sa bardzo dziwne, to znaczy przejrzalem ich naprawde duzo i faktycznie jest tak nierownomiernie ze nie da sie jednoznacznie okreslic ktory aparat lepiej realizuje okreslone funkcje

np.

otworzcie sobie zdjecie DOMU Z1 i C-750 Ultra Zoom i w najwiekszym przyblizeniu wybierzcie motyw z fioletowymi kwiatkami na klombie po prawej stronie ....

Według mnie to wlasnie C-750 UZ jest jakis rozmazany ale nie wiem czy to nie jest tez sprawa np. kompresjii JPEG itd..
Uwazam C-750 za fajski aparat (choc mam Z1) wiec prosze nie traktowac mnie jako "obronce" Minolty

uwazam ze ta strona, owszem moze przyblizyc mozliwosci aparatow
ale nie powinna kierowac w 100% na konkretny model sprzetu

piątek, 6 lutego 2004, 16:07
Zrobiłem już sporo fotek i dałem (bez żadnego obrobienia) część do zrobienia odbitek. Otóż to nieprawda że Z1 słabo oddaje kolory, wszystko zależy od oświetlenia. Jedne wyszły suuper wyraźne i barwne a drugie nieco gorsze. Niestety(a może dobrze że) w niektórych warunkach trzeba troche popróbować, pozmieniać ustawienia. Jakość także zależy od stopnia kompresji JPG. Porównywałem pod względem odwzorowania barw Z1 z Canonem A40. W tym drugim jest troche lepszy procek i kompresja troche mniejsza więc barwy troche bardziej nasycone. Ale także niektóre z A40 były kiepskie nawet sporo gorsze od Z1 (zrobione w tych samych warunkach). Oczywiśie porównanie to było skierowane pod względem odwzorowania barw a nie możliwości aparatów. Uważam że niema co sie sugerować fotkami ze stronek i opiniami(bardziej lub mniej subiektywnymi) bo i tak może sie okazać że całkiem inne zdjęcia pod względem barwy i odczucia będziesz miał jak sam zaczniesz robić fotki. Osobiście wolę Z1 niż Olka 750. Olimpusem niestety nie miałem okazji sie pobawić(chyba że tylko w sklepie) więc nie jestem w stanie czegoś sensownego powiedzieć o jakości zdjęć z niego. Ale wydaje mi sie że jakościowo fotki będą zbliżone.

Pozdrawiam
Krzyrek

piątek, 6 lutego 2004, 17:19

Z1 jest jednym z tych aparatów, które nie próbują specjalnie zwalniać użytkowników z myślenia. I przy pełnym automacie ma tendencje np. do bycia ćwierć kroku za C-740 (zresztą Olympus ma zawsze bardzo dobre programy automatyczne). Natomiast kiedy sami przysiądziemy do ustawień, wyprzedzamy Olympusa już całkiem mocno. Moim zdaniem odwzorowanie kolorów jest w Z1 bardzo dobre, widać, że w środku siedzi nowoczesna matryca. Nie pamiętam, jak wyglądają standardowe ustawienia Z1, ale przyczyną problemów może być włączony punktowy pomiar światła - który w większości przypadków sprawdza się gorzej niż ESP (chodzi o zwykłe "pstrykactwo"). A z testami bardzo różnie bywa. Niestety, często biorą się za to ludzie, którzy o tym pojęcia nie mają.

piątek, 6 lutego 2004, 19:05

Krzyrek, zapisz się na forum. Zapraszamy (no, przynajmniej ja zapraszam)!

Trochę zaczyna mnie męczyć najeżdżanie na C-740 lub ogólniej - na UZOlki (nowe pojęcie). Zdaję sobie sprawę z faktu, że Zentuzjaści stanowią tu zdecydowaną większość, ale zaryzykuję (prosiłem już o to TomkKa w innym poście): proszę, napiszcie mi co jest złego w C-740, bo co jest dobrego w Z1, to już się nasłuchałem do znudzenia.

sobota, 7 lutego 2004, 00:57
Moderator

Ginty. Minolta Z1 też ma wady jak inny aparat. W sumie Twój Olek jest calkiem dobry... :) (Ale bez sensu napisałem...)

Ja też zapraszam na forum Krzyrka :)

Może zrobimy nowy dział " Z1 rulez :P "

sobota, 7 lutego 2004, 18:57

Dziękuję dziękuję za zaproszenia :D wzruszyłem sie :D :D :D .

Jestem już zarejestrowany ale mam problem z logowaniem. Mam nadzieję że już wkrótce go rozwiążę.

"Z1 rulez"? ciekawa propozycja Vendeur

Pozdrawiam
Krzyrek

niedziela, 8 lutego 2004, 00:33

Nie musicie zakladac takiego dzialu, lepiej tak zatytulowac to forum...

niedziela, 8 lutego 2004, 13:08
Moderator

Pozdrawiam wszystkich.

niedziela, 8 lutego 2004, 17:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona