Teraz jest wtorek, 18 września 2018, 19:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 MINOLTA A1 czy A2 - HELP !!! 
Autor Wiadomość

Post MINOLTA A1 czy A2 - HELP !!!
Mam dylemat. Zamierzałem kupić A1. Było to tak zaawansowane że zamówiłem ją w sklepie. Wieczorem znalazłem info że jest (lub zaraz będzie) nowy model A2. Jest tam kilka złych wypowiedzi na jej temat np. aberacja chromatyczna czy szumy. Jeżeli ktoś może mi fachowo doradzić to będę wdzięczny. Zaznaczam że nie chodzi o cenę tylko o to czy nie jest to gorszy aparat od A1.

niedziela, 8 lutego 2004, 00:31
Moderator

O A2 trudno w tej chwili coś pisać, skoro nie ma jej jeszcze na rynku... Prawdopodobnie jakość zdjęć może być gorsza, ale aparat ma też dodatkowe funkcje, które mogą się przydać. Najlepiej poczekać, aż się ukaże oficjalnie i pojawią się pierwsze testy. Poza tym może w mniejszej rozdzielczości zdjęcia będą podobnej jakości, jak w A1.

niedziela, 8 lutego 2004, 02:36

Jeśli już ją zamówiłeś i nie zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy (A1 pewnie niedługo stanieje) to nie zawracaj sobie głowy A2. Ponieważ:
1. wg wiarygodnego źródła (CHIP) A2 ma większe szumy i aberracje chrom :!: A ja się zapytuję po co Ci aparat, jeśli nie po to, żeby robić nim zdjęcia? Lepsze zdjęcia=lepszy aparat.
2. 8MP to już moim zdaniem wada, a nie zaleta. (O ile nie jesteś profesjonalistą) Zapycha bardzo szybko nawet duże karty pamięci i przez te 8MP A2 JEST WOLNIEJSZA niż A1 :!: A jaka jest korzyść?? Powinna nią być lepsza jakość zdjęć... ale nie jest bo szumy a AberracjaC robią swoje.
3. A1 jest tak napakowana funkcjami że więcej już nie trzeba.

Zalety A2:
1. Wizjer cyfrowy o większej rozdzielczości, jednak jeszcze (brak źródeł testowych) nie wiadomo jak przełoży się to na jego jakość.
2. Filmy takie jak w Z1, czyli lepsze niż w A1... ale po co? ;)
3. Dzięki A2, ceny A1 spadną i wtedy wreszcie sobie ją kupię :]

niedziela, 8 lutego 2004, 03:17

P.S. Ktoś wie kiedy A2 wejdzie na rynek (także Polski)??
Bo już nie mogę się doczekać obniżek A1

niedziela, 8 lutego 2004, 03:20

1. Chip jest mało wiarygodnym źródłem, co będę powtarzał do znudzenia.
2. Chip testował prototyp, więc trudno coś mówić o modelu.
3. A2 wygląda wprost na odpowiedź Minolty na Sony F828. Zrobiono dokładnie ten sam numer, to znaczy zwiększono matrycę bez wymiany reszty (no, może poza jakimiś drobiazgami). To oznacza większe szumy, widoczną aberrację chromatyczną, wolniejszy zapis itp. Zysk - żaden.
4. Myślę, że Minolta nie miała wcale zamiaru zrobić lepszego aparatu. Chciała po prostu zrobić aparat, który będzie się lepiej sprzedawał. F828 zaczął odbierać klientów Minolcie, a ona szybkim ruchem zatrzymała ten odpływ.
5. Na A2 warto poczekać tylko z jednego powodu - jeśli chcesz kupić A1 taniej. O ile - myślę, że kilkaset złotych. Pytanie tylko, czy chcesz na to poczekać.

niedziela, 8 lutego 2004, 12:20
Ja właśnie jestem tuż przed zakupem A1 (myślę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia). chętnie bym się podzieliła wrażeniami na jego temat, ale jak już kiedyś pisałam, sama najpierw muszę się uczyć :cry: Zanim więc moje zdjęcia trafią na szanowne forum, to trochę czasu minie. Szykuje mi się wyjazd do Białowieży za jakieś trzy tygodnie, ale raczej nie liczę na to, że będę miała jakieś fotki do pokazania (chyba szybciej spaliłabym się ze wstydu :oops: )

Aparat będzie mnie kosztował dużo taniej, niż na Allegro. Jeżeli sprzedawca okaże się uczciwy, to podam swój adres mailowy i chętnie podam jego namiary zainteresowanym (chyba bonnum :?: )

Pozdrawiam wszystkich :D

środa, 18 lutego 2004, 15:50
Może jednak pokażesz nam swoje zdjęcia wcześniej? W końcu te w dziale "testy" nie mają być "dobrymi zdjęciami". Możesz je podesłać pod innym psełdonimem :idea: nikt się nie domyśli.
Jeśli się straaaasznie wstydzisz, to może zdołałbym Cię namówić na przesłanie ich na mojego maila (jak wpisuję się zarejestrowany to można do mnie mailować :))
Pozdrawiam i życzę udanych zdjęć (i zakupów).

środa, 18 lutego 2004, 21:03
Moderator

Skoro kupisz jeszcze taniej niż na Allegro i nówkę kompletną, to będzie rewelacyjna wiadomość i na pewno każdy się pokusi o taki kontakcik :) Ja też.

czwartek, 19 lutego 2004, 17:31

Niestety brak jeszcze pewnych danych o tym aparacie. Jednak 8 mln pks na matrycy o wymiarach takich jak w A1 (5 mln) może powodować zwiększone szumy (bo czułość z pewnością mniejsza - świadczy o tym min ISO 64 by je nieco zredukować i ograniczenie krótkich czasów w porównaniu z A1). Konstrukcja matrycy (komórki światłoczułe w kanalikach "rurkach") przy ich mniejszej średnicy może powodować gorszy dostęp światła padającego pod dużym kątem czyli w rogach zdjęcia (tzw. winietowanie). Wszystko to co napisałem jest tylko dedukcją i dopiero testy coś mogą wykazać. Osobiście używam A1 i jestem z niej bardzo zadowolony. Pozdrawiam

poniedziałek, 8 marca 2004, 23:31

Wypchajcie się Wy wszyscy którzy nie przysłaliście mi zdjęć z waszych A1 (których o to prosiłem). Zaryzykowałem i zakupiłem ten aparat. Niedługo prześlę coś na forumową stronę.

No, ale możecie się zrehabilitować, pisząc jakiej szybkości karte CF do niej dokupiliście :!: Bo w standardzie jest 8x

wtorek, 9 marca 2004, 21:04
Kingston 256 MB 28×/10×..........i spokojnie bonnum :D , bedziesz zadowolony tak jak ja :D

wtorek, 9 marca 2004, 22:30
WITAM WSZYSTKICH czytam te wypowiedzi i nie mogę się oprzeć żeby dodać swoje 3 grosze byłem użytkownikiem A1 od 3 dni mam A2
Jeżeli chodzi o winietowanie to nawet przy ogniskowej 28 mm nie zauważyłem
Abberacja chromatyczna jest ledwo widoczna ale dopiero przy 400 iso
JAKOŚĆ !! zdjęć jest moim zdaniem lepsza niż w A1 pod względem ostrości i barw a szybkość AF szczególnie przy słabym zastanym świetle
o niebo lepsze Polecam ten aparacik

czwartek, 11 marca 2004, 03:16

Co ma czułość do aberracji chromatycznej?! Albo jest, albo jej nie ma. Czułość nie ma tu nic do rzeczy, bo rozdzielczość matrycy się nie zmienie, a CA to wada optyki.

czwartek, 11 marca 2004, 21:15

Możesz powiedzieć coś więcej na temat A2. Jestem na kupnie tego aparatu i szukam konkretnych informacji.

piątek, 12 marca 2004, 01:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]